Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, bir konutu ve aile bütünlüğünü korumayı amaçlayan önemli bir sigorta türüdür. Konut sigortası olan bir yapı, evin yıkılması, hırsız girmesi, terör sonucu zarar görmesi veya olası bir kazadan ötürü hasar alması durumunda risklere karşı kişileri güvence altına almaktadır. Evin güvence altında olması ve teminatlarla korunması kişilere iç huzuru da sağlamaktadır. Bu sigorta türünü taksitli ödeme seçenekleriyle satın almak mümkündür. Yıllık olarak yapılan konut sigortaları, yıl bitiminde yeniden düzenlenmektedir. Yenileme yapılan sigortalarda, mevcut sigorta şirketleriyle çalışıldığı takdirde yenileme indirimine de hak kazanılmaktadır. Sigorta sadece ev sahipleri için değil aynı zamanda kiracılar için de bir güvencedir. Kiracı olan kişiler, sadece evin içindeki eşyaları teminat altına alarak malvarlığı güvenliğini sağlayabilmektedir. Ev sahipleri ise, ev ile birlikte eşya güvenliğini de sağlamak için eşyalar ile birlikte ek bir ücret ödeyerek komple sigorta satın alabilmektedir. Düşük ücretlerle desteklenen konut sigortası, hem evi hem de eşyaları üçüncü şahıslara ve olası kazalara karşı korumaktadır.

İş Yeri Sigortalanabilir mi? Ev Satıldığında Sigorta Ne Olur?

Ev ve iş yeri, kişi ve ailesi için yaşamın temel direkleri arasında yer almaktadır. Konut sigortası kapsamında ev güvence altına alınırken iş yeri de aynı şekilde sigortalanabilmektedir. Doğal afetlerden ötürü meydana gelen hasarlar ev ve iş yerleri için ciddi zararlar vermektedir. Sigorta tüm bu zararları temin altına almak ve kişileri ekstra ve daha büyük masraflardan korumak için düzenlenmektedir. Ev ve iş yeri için sigorta yaptırılırken en çok merak edilen husus, sigortalanan mal el değiştirdiğinde sigortaya ne olur sorusudur. Sigorta ettirilen mal (ev, iş yeri, ofis) el değiştirdiği takdirde konut sigortasının sağladığı tüm hakları ve güvencesiyle birlikte malın yeni yasal sahibine geçer. Bu resmi işlem 15 (on beş) gün içinde sigorta şirketine bildirilmek zorundadır. Bildirim yapılmaması halinde olası kazalar veya hasarlar sigorta şirketinin sorumluluğundan çıkmaktadır. Malın yeni sahibi, dilerse 8 gün içerisinde sigorta poliçe sözleşmesinin iptalini sigorta şirketinden isteyebilmektedir. Olumsuz hallerin yaşanmaması için bu durum önceden netleştirilmelidir.

Neden Konut Sigortası Yaptırmalıyız?

Huzur ve aile ortamını tek çatı altında birleştiren ev ortamındaki huzur, konut sigortası ile güvence altına alınmalıdır. Sigorta ev sahiplerinin aklına bile gelmeyecek birçok riske karşı güvence sunmaktadır. Sigorta, iklimden kaynaklı zararları; şiddetli yağışlar, fırtınalar, heyelanlar, depremler, yangınlar ve hırsızlık olaylarından doğan tüm zararlar için güvence sunduğundan evini güvende tutmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir koruma yöntemidir. Sigorta yaptırırken yaşanılan bölgedeki iklim dâhil olmak üzere tüm riskler düşünülerek hareket edilmeli ve bu yönde sigorta içeriği oluşturulmalıdır. Konut sigortası, bir evin başına gelebilecek herhangi bir kazadan doğacak olan zararı karşılayarak daha büyük masrafların doğmasını engellemektedir. Sigortası olmayan bir ev doğal afet veya bir yangın sonucu zarar gördüğü takdirde konut sigortası primlerinden çok daha yüksek meblağlarda masrafa girmektedir. Konut poliçesi kişiler için bu riski paylaşmakta ve cüzi miktarlarla, taksitli ödeme seçenekleriyle kişilerin konutlarını ve işyerlerini güvence altına almaktadır. Tamamen konutu korumaya yönelik olan bu sigorta istendiği takdirde eşyaları da kapsayacak şekilde düzenlenmektedir. Eşyalı kiralık daire sahipleri, ev ve eşyayı birlikte sigorta ettirerek olası riskleri kapsam altına alarak büyük masraflardan ve kiracılardan doğabilecek kötü sonuçlara karşı hazırlıklı olmaktadır.

Konut Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalı? Sigorta Süreleri Ne Kadar?

Sigorta yaptırmak için herhangi bir zaman dilimini beklemeye gerek yoktur. Ev alındığı an, yeni eve taşınıldığı an, sağlık – seyahat veya trafik gibi herhangi bir sigorta poliçesi satın alındığı zaman konut sigortası da alınmalıdır. Sigorta şirketleri, evi güvence altına alırken eşyaların da sigorta kapsamına dâhil edilmesini önermektedir. Böylece hırsızlıklara karşı genel bir koruma oluşturulmaktadır. Konut sigortaları genellikle bir yıl için yapılmaktadır. Sigortanın bitmesine yakın bir tarihte, ilgili sigorta şirketi telefonla ve mesajla bilgilendirme yaparak sigortanın bitmek üzere olduğunu hatırlatma hizmeti vermektedir. Online sigorta satın alma imkânı sunan şirketler çok kısa süre içerisinde onlarca şirket teklifini listeleyerek uygun fiyat seçeneğiyle sigorta alınmasını sağlamaktadır. Yaşam alanını, iş ortamını, değerli eşyaları ve huzur ortamını güvence altına almak için konut poliçelerine ek maddeler eklenmekte, özel şartlarla desteklenmektedir.

Kimler Konut Sigortası Satın Alabilir?

Konut sigortasının sadece ev sahipleri tarafından yaptırılması gerektiğine dair yanlış bir kanı mevcuttur. Konut sigortası hakkında bilinen bu yanlış bilgi, kişilerin malvarlıklarını risklerden korumasını engellemektedir. Zira konut sigortası kapsamına ev sahipleri haricinde başkasının evinde yaşayanlar, kiracı olanlar, iş yeri sahibi olanlar ve aynı şekilde kiralık bir iş yerinde iş hayatımı idame ettiren bireyler de girmekte ve bu kişiler isterlerse yaşadıkları binayı, evi ve hatta evin içindeki eşyaları dahi sigorta ettirebilmektedir. Tüm risklere karşı genel koruma sağlayan sigorta, mal sahibi olma ayrımı yapmaksızın sigorta kapsamından yararlanmak isteyen her kişi için özel teminat ve içerikler ile satılmaktadır. Konut sigortasını evini, aile yaşamını huzur ortamını korumak isteyen, değerli eşyalarını risklere karşı korumayı amaçlayan herkes satın almalıdır. 18 yaşından büyük herkes sigorta hizmetlerinden sorunsuzca yararlanmaktadır. Sigorta yaşanılan yerin daha güvenli hale gelmesini kişileri olası talihsizliklere karşı maddi açıdan korumayı hedeflemektedir. Hırsızlık, yangın, sel, heyelan, deprem gibi sorunlar sebebiyle ev ve iş yerine gelen zararlar sigorta dâhilinde maddi hasarlar ödenmektedir.

Konut Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Konut sigortası yaptıran kişiler birçok avantajlarla karşılaşmakta ve uzun vadede sigortadan olumlu yönde faydalanmaktadır. Sigorta yaptırmanın faydaları şöyledir:

 • Ev ve eşyaları doğal afetlere (deprem, sel, heyelan), hırsızlık ve yangın gibi tehlikelere karşı korumaktadır.
 • Üçüncü şahıs sorumluluk teminatı dâhilinde, evcil hayvanların üçüncü şahıslara vereceği olası zararlara karşı güvence sağlamaktadır.
 • Konut sigortası limitleriyle değerli eşyalar, elektronik cihazlar ve lüks eşyalar güvence altına alınmaktadır.
 • Sigorta eşyaların sadece konut içerisindeki zararlarını değil aynı zamanda eşyanın tamiri ve temizliği gibi durumlar sonucunda zarar gören eşyalar için sigorta kapsamında güvence sunulmaktadır.
 • Ev ve işyerinde kiracı konumunda olan kişiler için elzem olan bakım masrafları; boya – badana, dekor – tadilat gibi masraflar sigorta kapsamında değerlendirilmektedir.

Sigorta yaptırmak, evin geleceği için, değerli eşyaların korunması için en az maliyetli koruma yöntemidir. Olası bir kazada, doğal afette evin uğrayacağı zarar sigorta olmaması durumunda çok büyük masraflar çıkartırken sigortanın olması durumunda kişilere hiçbir sıkıntı çıkarmamakta, tüm masrafları karşılamaktadır.

Konut Sigortası İle Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

Konut sigortası bina (ev, işyeri vb.) ve isteğe bağlı olarak binanın içerisinde yer alan eşyaları ve demirbaşları sigorta kapsamı altına almaktadır. Bina ve içerisindeki eşyalar ile birlikte binanın tesisatı da sigorta güvencesi altına girmektedir. Sigorta yaptırılan ev veya işyeri binasında olası bir riskin gerçekleşmesi halinde sadece bina mimarisi değil içerisindeki eşyalar da zarar görmektedir. Genel anlamda binadan ziyade bina içerisindeki eşyalar zarar gördüğünden ötürü sigorta şirketleri eşyaların da güvence altına alınmasını önermektedir. Cüzi ek ücretler ile daha geniş bir sigorta hizmeti alınabilmektedir.

Konut sigortası, kiracılar için eşya teminatı sunarken mülk sahipleri için bina ve eşya dâhil olmak üzere sigorta içeriği sunmaktadır. Her sigorta şirketi için teminat içeriği, risk kapsamı farklılıklar göstermektedir. Tüm şirketler için ortak olan tek teminat yangın tehlikesidir. Yangın teminatı; yangın ve yıldırımın verdiği zararları sigorta kapsamında güvence altına almaktadır. Ana teminata ek olarak çeşitli risk içerikleri sigortaya eklenebilmektedir. Kişiler, yaşadıkları bölgedeki risklere göre poliçeler hazırlama imkânına sahiptirler.

Konut Sigortasına Dâhil Edilen Ek Teminatlar Nelerdir?

Konut sigortası poliçesini oluştururken ek seçenekler arasında istenilen teminat poliçeye eklenebilmektedir. Sigortaya dâhil edilebilen ek teminatlar şöyledir:

 • Cam Kırılması: Sabit ve dik durumdaki cam ile aynaların kırılmasından ötürü doğan zararlar güvence altına alınmaktadır.
 • Sel / Taşkın: Sigorta yaptırılan konut veya binanın etrafındaki dere, nehir veya su kanallarının taşmasından doğan zararlar ile şiddetli yağışlardan ötürü meydana gelen sel sularının vereceği zararlar sigorta kapsamında güvence altına alınmaktadır.
 • Acil Yardım Hizmetleri: Çilingir, tamirci, elektrikçi vb tamir işlerine ek olarak acil servis hizmetleri verilmektedir.
 • Hırsızlık: Hırsızlık olayı yaşanan binada çalınan eşyaların ve bina eşyalarına verilen zararların karşılanmasını ifade etmektedir.
 • Yer Kayması: Sigorta yaptırılan binanın inşa edildiği arazi üzerinde veyahut yakınında oluşan yer kayması, toprak kayması/çökmesi sonucunda sigorta ettirilen binada oluşabilecek hasarlar karşılanmaktadır.
 • Kar Birikintisi: Yoğun akan kardan sonra çatıda biriken kar, çatıya, izolasyona ve bina içerisindeki eşyalara zarar verebilmektedir. Kar birikintisinin vereceği zararlar sigorta kapsamında değerlendirilmektedir.

Konut Sigortasının Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

Konut sigortası şartları özel ve genel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Genel şartlar devlet tarafından belirlenen aynı hükümleri içerirken özel şartlar her şirket için farklı içeriklere sahiptir. Sigorta kapsamına dâhil olan veya dâhil olmayan durumlar genel şartlar çerçevesinde belirlenmektedir. Genel şartlara dâhil olmayan, konut sigortasının karşılamadığı durumlar şöyledir:

Savaş: Her türlü savaş temalı olaylar, istila, isyan, ayaklanma, iç savaş, çarpışma veya buna benzer olaylardan ötürü meydana gelen zararlar.

Basınç Deformasyonları: Alçak basınçtan dolayı oluşan içe çökme, tahrip olma, yırtılma, yıpranma ve benzeri deformasyonlar.

Elektrik Olayları: Yangın olmaksızın elektrik ile çalışan cihazlarda meydana gelen kısa devre, topraklanma, ani voltaj etkileri ve ısınmadan ötürü oluşan zararlar.

Tasarruf Zararları: Sigortalı mallar üzerinde, kamu güçleri tarafından yapılan tasarruflardan ötürü doğan zararlar.

Ateşten Doğan Zararlar: Yangın haricinde, sigorta ettirilen malın veya eşyaların, belli bir işlem yapma amacıyla veya herhangi bir sebepten ötürü ateşe, sıcaklığa tutulmasından ötürü doğan zararlar. Sigortalı eşyanın, ateşin içine düşmesi, bilinçli olarak atılması, aydınlatma, ütüleme aletleri, mum ve sigara gibi materyallerden doğan zararlar.

Kusurlu Eşya: Yangın haricinde, sigorta ettirilen eşyanın, varlığın kendi kusurundan veya yapısından ötürü meydana gelen arızalar, bozulmalar ve deformasyonlardan doğan zararlar.

Konut Sigortasının Üçüncü Şahıslara Karşı Sorumluluğu Var mı?

Konut sigortası, bazı hallerde üçüncü şahıslara uğratılan zararları da karşılamaktadır. Örneğin sigortalı evde yaşanılan su taşkını veya yangın çıkması gibi bir durumda olay komşuya da yansımışsa ve komşunun evinde veya eşyasında zarar görmesine sebep olmuşsa oluşan hasar/zarar sigorta tarafından karşılanabilmektedir. Bunun için sigorta poliçesinde “komşu mali sorumluluk” teminatı bulunmalıdır. Teminat limitleri ile belirlenebilen bu durum olası tehlikelerde üçüncü şahsa verilen maddi zararı karşılamaktadır. Misafir sorumluluk, ev sahibine karşı sorumluluk gibi teminatlar ile sigorta şirketinden güvence almak mümkün kılınmaktadır. Misafir olan bir eve hırsız girmesi sonucunda hırsızdan ötürü misafirin eşyası zarar görmüşse misafir sorumluluk teminatı olması sebebiyle zarar sigorta şirketinden tanzim edilmektedir. Konut sigortası; ev sahibi, kiracı, komşu misafir, eşya, demirbaş gibi tüm varlıklara ve kişilere verilen zararı karşılayabilecek şekilde düzenlenmesinden ötürü kişiler için tam bir koruma sağlamaktadır.

Konut Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her sigorta türü için dikkat edilmesi gereken noktalar, üzerinde durulması gereken kritik detaylar bulunmaktadır. Özensiz yapılan bir sigorta, sigortadan yararlanma zamanı geldiğinde kişileri hayal kırıklığına uğratabilmektedir. Konut sigortası başta olmak üzere her sigorta türü için poliçe satın almadan önce sigorta hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Konut sigortası, yaptırırken dikkat edilmesi gereken durumlar şöyledir;

 • Yangın, hırsızlık, doğal afetler gibi çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen zararlar için geniş çaplı poliçe içeriklerinin ve limitlerinin belirlenmesi,
 • Kiracılar, sigorta kapsamında sadece değerli eşyalarını, varlıklarını korumayı hedeflerken eşya değerlerinin ve limitlerinin belirlenmesi,
 • Sigorta poliçesinin neleri kapsadığı neleri kapsamadığı gibi maddelerin detaylıca belirlenmesi bu yönde bilgi sahibi olunması,
 • Ve sigorta poliçesinin prim ödeme seçenekleri ve miktarı belirleyen teminat içeriğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sigorta satın alma aşamasındaki en önemli husus esasında yakın – sebep ilişkisinden ötürü meydana gelecek hasarlardır. Örneğin, deprem teminatına sahip olmayan bir poliçe sahibi, depremden kaynaklı bir yangın sonucunda konutunda büyük maddi kayıplara uğradı. Böyle bir durumda konut sigortalarının ana teminatı yangın olmasına rağmen, yangının çıkış sebebi tamamen deprem olduğu için konut sigortası kapsamında hasar tazmini yapılamamaktadır. İşbu sebeple yakın sebep ilişkisi yaşanılan bölgedeki riskler analiz edilerek poliçeye ekletilmelidir.

En Uygun Konut Sigortası Fiyatlarına Nasıl Ulaşılır?

Konut sigortası, evler, eşyalar ve bu varlıkların sahipleri için maddi anlamda büyük bir güvence sağlamaktadır. Konut sigortası olan herhangi bir bina ve eşyanın varlığı sigorta teminatları ile korunmakta, olası riskleri maddi güvence altına almaktadır. Doğal afetler, üçüncü kişilerin verdiği zararlar, beklenmedik talihsizlikler veya hırsızlık gibi olumsuz durumlardan kaynaklanan maddi hasarları ve zararları ancak sigorta tanzim edebilmektedir. Sigorta şirketleri, kişilerin maddi varlığını tüm risklerden korurken özel teminatlarıyla eşya ve değerli varlıkları da kapsamı altına alma şansı sunmaktadır. Sigorta yaptırmadan önce farlı sigorta şirketlerinden fiyat teklifi alınarak en uygun konut sigortası fiyatı değerlendirilmelidir. Genç Sigorta, deneyimli kadrosuyla piyasadaki en uygun sigorta fiyatlarını bulmaktadır. Tek seferde sistemdeki tüm sigorta şirketi tekliflerini karşılaştırarak en uygun en avantajlı sigorta tekliflerini bulup liste halinde sunması kişiler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Uzman müşteri temsilcileri, konut sigortasının satın alınma işlemlerinde kişiler için yardımcı olmaktadır. Genç Sigorta, yüzlerce personeliyle evini ve özel varlıklarını güvence altına almak isteyen kişilere detaylı bilgiler sunmakta ve en ideal satın alma seçeneklerini sunmaktadır. Konut sigortaları, içerdiği teminatlardan yararlanmak için her yıl yenilenmek zorunda olan bir sigorta türüdür. Genç Sigorta personelleri, kişiler için başlangıç ve bitiş tarihini takip ederek yenilenme zamanı müşterilerine ulaşarak durumu hatırlatmaktadır.

Sigortalı Kişinin Vefatı Durumunda Konut Sigortası Poliçesine Ne Olur?

Konut sigortası yaptırırken en çok sorulan sorulardan biri olan, “Poliçe sahibi vefat ederse ne olur?” sorusunun cevabı genel şartlarda açıkça belirtilmiştir. Sigortalının vefat etmesi durumunda poliçeden doğan tüm haklar kanuni varislere intikal etmektedir. Kanuni varisin, devir işlemlerini başlatabilmesi için veraset ibrazı gerekmektedir. Poliçe ile birlikte sigorta ettirilen, teminat altına alınan değerler de kanuni varise geçmektedir. Varis, poliçe değişikliğinden doğan bu yeni durum 15 gün içerisinde durumu sigorta şirketine bildirmekle yükümlüdür. Aynı şekilde mal sahibinin değişmesi de poliçe devrine sebep olmaktadır. Poliçe değişiklikleri ne şekilde olursa olsun belirtilen süre içerisinde sigorta şirketine bilgi vermek gerekmektedir. Aksi hallerde sigorta şirketi sorumluluk üstlenmemektedir. Sigorta şirketleri, vefat, mal sahibi değişikliği ve poliçeyi tarihinden önce bitirme gibi tüm detayları titizlikle hazırlayarak kişilere kolaylık sağlamaktadır.

Konut Sigortası İndirimleri Nelerdir?

Konutları ve içerisindeki eşyaları korumayı amaçlayan konut sigortası, olası tehlikelere ve risklere karşı koruma sağlamaktadır. Konut sigortası, teminat içeriği hazırlanırken sigortayı çeşitli seçeneklerle indirimli almak mümkündür. Hasarsızlık indirimi ve alarm indirimi olmak üzere iki adet indirim bulunmaktadır.

Hasarsızlık İndirimi: sigorta yaptırılan konutun (ev veya işyeri) sigorta süresi boyunca herhangi bir şekilde hasar görmemesi, hasar zarar tazmini talebinde bulunmaması sonucunda poliçenin yenilenmesi halinde mevcut sigorta için sigorta şirketlerine göre farklı indirim oranları uygulanmaktadır. Her sigorta şirketinde uygulanmayan bu indirim, konut sahiplerine büyük avantajlar sunmaktadır.

Alarm İndirimi: Sigorta ettirilmek istenen veya ettirilen konut içerisinde aktif bir şekilde alarm bulunuyor ise sigorta şirketleri poliçe düzenleme aşamasında alarm indirimi uygulamaktadır.

İndirimlerden yararlanmak için poliçe düzenlemesinde eksiksiz ve tam bilgiyle birlikte doğru bilgi vermek gerekmektedir. İndirim alan kişiler, olası bir hasar durumunda hasarı belgelemek zorundadır. Aksi halde belgelenmeyen hasar, toplam hasar tutarı üzerinden en düşük indirim oranı ile hesaplanmakta ve ödeme yapılmaktadır.

Konut Sigortası Hakkında Genel Bilgiler

Her mevsim farklı risklere gebedir ve bu mevsim zararlarından ev ve işyerleri zarar görmektedir. Kışın kar yağışları, çığ düşmesi, don olayları, çatıda biriken karlar konutlara zarar verirken yaz mevsiminde ise ani yağışlar, sel ve taşkın gibi durumlar konutlar için risk teşkil etmektedir. Bu tarz durumların önüne geçmek, ev ve içerisindeki eşyaları korumak için konut sigortası yaptırmak gerekmektedir. Çeşitli teminatlar ile bina ve içerisindeki eşyaları koruma altına alan sigorta doğal afetlere ve üçüncü şahıslardan doğan zararlara karşı maddi güvence sağlamaktadır. Bina ve eşya için güncel değerler hesaplanarak teminat oluşturulmakta ve poliçeye eklenmektedir. Teminat ve limitlerle sigorta kapsamı genişletilebilmekte veya daraltılabilmektedir. Hasarsızlık ve alarm bulundurma gibi indirimler kişilerin sigorta ücretlerinde ciddi oranlarda indirime sebep olmaktadır. Olası bir zararda sigorta olmadığı takdirde kişileri büyük maddi zararlar beklerken sigortası bulunan evlerde yaşanabilecek sıkıntılar tamamen sigorta güvencesi altında tanzim edilmektedir. Sigorta modern yaşamın güvencesi olarak ev ve işyerleri için önemli bir koruma aracıdır.

En Ucuz Konut Sigortası Nereden Alınır?

Konutunu çeşitli risklere karşı güvence altına almak isteyen, konut sigortası yaptırmak isteyen kişiler için süreç bazen karmaşık gelebilir. Konut sigortası hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak, onlarca farklı şirketin bulunması, değişik poliçe içeriklerinin ve primlerinin bulunması, bu karmaşaya neden olmaktadır. Konut sigortası, başta yangın olmak üzere hırsızlık, sel, taşkın, şiddetli yağışlar, kar birikintisi, yer kayması gibi olaylardan ötürü meydana gelen zararları tazmin ettirmektedir. Genel şartlar Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmesi ve her şirket için aynı hükümleri içermesi özel şartların önemini vurgulamaktadır. Özel şartlar, ödeme seçenekleri ve fiyat limitleri her şirket için farklılık göstermektedir. En verimli ve en uygun sigortayı alabilmek için sigorta şirketlerinin tekliflerini değerlendirmek gerekmektedir. Kişinin tüm şirketlerden tek tek teklif alıp değerlendirme yapması uzun ve zahmetli bir süreci kapsamaktadır. Genç Sigorta, deneyimli personelleri ile sadece birkaç dakika içerisinde onlarca şirketin fiyat teklifini karşılaştırarak sistem taraması yapmakta ve kişiye uygun teklifleri sıralamaktadır. Birkaç dakikalık bir süreci içeren işlem sonucunda online satın alma seçeneği gibi kolay satın alma yolları sağlanmaktadır. Genç Sigorta, müşterilerine sigorta satın alma aşamasında ve sonrasında daima uzman desteği sunarak poliçenin bitimine yakın hatırlatma hizmeti dahi vermektedir.

Konut Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Konut ve eşya sigortası fiyatları güvence altına alınmak istenen binaya, değerli eşyalara ve teminat seçeneklerine göre belirlenmektedir. Fiyat hesaplanırken bina yaşı, olası riskler, konut içerisindeki demirbaşlar, tesisatlar baz alınmaktadır. Sigortaya eşya sigortası dâhil edindiği takdirde ise eşyaların güncel değerleri poliçeye eklenerek fiyat limitleri belirlenmektedir. Konut ve eşya sigortasının aynı anda yapılması sigortanın çok daha avantajlı fiyatlarla satın alınmasını sağlamaktadır. Sigorta yaptırılırken mevcut binada alarm sistemi olması durumunda alarm indirimi uygulanmaktadır. Poliçenin süresi boyunca hasarsızlık olması durumunda ise poliçe belirlenen oranlar ile indirimli yenilenmektedir. Kişiye özel belirlenen sigorta içerikleri yine kişiye özel fiyatlar ile taksit seçenekleriyle ödenmektedir. Ev ve eşyalara güvence sunmak, risklere karşı önlem almak için her bütçeye uygun sigorta seçenekleri bulunmaktadır.

Konut Sigortası ile DASK Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kişilerin konut ve işyerlerini korumasına yönelik sigorta şirketleri tarafından sunulan iki farklı sigorta türü bulunmaktadır. Bunlardan biri konut sigortası iken diğeri Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kısaltılmış hali olan DASK’tır. Konut sigortası, isteğe bağlı olan, ana teminatı yangına ve yangından ötürü meydana gelen zararları kapsamak üzerine kurulu bir sigorta türüdür. DASK ise, 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara Depreminden sonra devlet kontrolünde olan zorunluluk hükmü içeren bir sigorta türüdür. Konut sigortasını kişiler istedikleri için teminatları belirleyerek yaparken DASK’ı tamamen zorunluluk hükmü altında yapmaktadır. Konut sigortasında kişiler isteğe tabi olduğundan herhangi bir yaptırımı bulunmamaktadır. Konut sahipleri poliçe bittiğinde yenileme yapmak zorunda değildir fakat DASK, düzenli olarak kontrol edilmekte ve yenileme yapılmadığı takdirde çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır. Konut sigortasının genel şartları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Her sigorta şirketi genel şartlarda aynı hükümlere uyar fakat özel şartlar müşteriye göre farklılıklar göstermektedir. DASK ise yine Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen hükümleri içerir fakat DASK’ı oluşturan 7 kişilik bir heyet tarafından denetlemeye tabi tutulur. Coğrafik olarak deprem kuşağında yer alan Türkiye, zorunlu deprem sigortasıyla olası bir depremden sonra meydana gelebilecek zararların karşılanmasını amaçlamaktadır. DASK, olası depremlere karşı fon oluşturarak maddi yükü azaltmayı, sağlık yapı anlayışına katkı sağlamayı, sigorta bilincinin önemini vurgulamayı ve genel çaplı deprem hasarlarına karşı güvence sağlamayı hedeflemektedir. Konut sigortası ve DASK temelde kişilerin konut ve eşya bütünlüğünü güvence altına alan aynı amaç doğrultusunda çalışmaktadır.

Konut Sigortası ve DASK Teminatları Nelerdir?

Konut sigortası teminatları ana ve ek olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Ana teminat yangın ve yangından doğan zararlar iken ek teminatlar hırsızlık, sel – taşkın, yer kayması, cam kırılması, kar fırtınası, şiddetli yağışlar vb içeriklerden oluşmaktadır. DASK teminatları ise; deprem, deprem sonucu oluşabilecek yangın – infilak – tsunami ve depreme bağlı yer kaymalarından doğan zararları kapsamaktadır. Konut sigortasında mülk sahipleri faydalanabilmekte,, kiracılar ise eşyayı korumaya yönelik sigorta yaptırabilmektedir. DASK’ta ise, tapuya kayıtlı ve özel mülkiye tabi taşınmazlar üzerinde kurulmuş binalar, Kat Mülkiyeti Kanunu ile desteklenmiş bağımsız bölümler, bu tarz binaların içinde yer alan ofis – büro gibi bağımsız bölümler ve doğal afetler sebebiyle Devlet tarafından yaptırılmış olan meskenler DASK teminatı kapsamında yer almaktadır.