Sigortasız Araç Cezası Ne Kadar?

Trafiğe çıkan her araç zorunlu trafik sigortasını yaptırmakla yükümlüdür. Trafik sigortası olmayan araçlar yalnızca trafikten men edilmekle kalmaz aynı zamanda maddi açıdan da birtakım yaptırımlarla karşı karşıya kalır.

Bu yazımızda sigortasız araç kullanma cezası ya da diğer bir deyişle trafik sigortası cezası hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?

Sigortasız araca binmenin cezası 2024 yılı itibari ile aşağıdaki gibi güncellenmiştir;

  • Para cezası: Sigortasız araç cezası ya da başka bir ifadeyle sigortasızlık cezası 2024 yılı için 690 TL olarak belirlenmiştir. Eğer kişi cezayı 15 gün içinde peşin olarak öderse sigorta yaptırmama cezası %25 oranında indirime tabi tutulur böylelikle ödenmesi gereken tutar 517,5 TL’ye düşer.
  • Trafikten men edilme: Zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçlar, yetkili birimler tarafından tespit edilirse araç trafiğe çıkamaz ve men edilir.
  • Araç sigortası gecikme cezası: Trafik sigortasını geç yaptırmak da cezaya yol açabilir. Bir gün dahi gecikse %5 sürprim cezası uygulanır.

Trafik Sigortası 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Sigorta gecikme cezası için bir gün dahi yeterlidir. Diğer bir deyişle trafik sigortasını 1 gün geç yaptırdığınız takdirde %5 oranında bir sürprim cezası uygulanır. Gecikme olduktan sonra ilk 1.ayın içince %5 oranında prim artışı ile trafik sigortası yapılabilir.
Eğer gecikme 2.aya devam ederse bu prim cezası %10’a ulaşır. Her ay prim yükselir ve ceza oranı da artar. Yaptırılma süresine bağlı olarak %50 oranına kadar sürprim görülebilir. Bu nedenle unutmamak gerekir ki yalnızca sigortasız araçla trafiğe çıkmak değil, sigortayı geciktirmek de ceza doğuracaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Cezası Ne Kadar?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçların yani sigortasız araçların trafiğe çıkması durumunda alacakları ceza tutarı 2024 yılı itibari ile 690 TL olarak belirlenmiştir. 15 gün içinde yapılan ödemelerde sigorta gecikme cezasında %25 indirim uygulanır ancak bu noktada ödemenin peşin olarak yapılması gerekmektedir.

Araç Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Araç sigortası yapılmazsa yalnızca para cezası değil trafikten men cezası da uygulanır. İlgili birimler tarafından trafikte sigortasız olarak yakalanan sürücüler, ödeme yapana kadar araçlarını kullanamazlar. 

Trafikten men cezasının yanı sıra trafik sigortası gecikme cezası olarak 690 TL ödemekle yükümlü olur. Para cezası ve trafikten men edilmenin yanı sıra kişinin dolaylı yoldan alacağı birtakım cezalar da söz konusu olacaktır. Bunlar;

  • Araç muayenesinin yapılmaması: Zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçlar, muayeneye sokulamaz. Muayene olmadan kullanılan araçlar da beraberinde başka cezaları doğurur. Diğer bir deyişle sigortasız araç kullanmak, zincirleme cezaları da beraberinde getirecektir.
  • Otopark ücreti: Zorunlu trafik sigortası bulunmayan ve ilgili birimler tarafından trafikte tespit edilen araçlar, trafikten men cezası alır. Araç bağlanır ve ödeme yapılana kadar otoparka çekilir. Araç otoparkta kaldığı müddetçe sayaç işler ve kaldığı süreye bağlı olarak bir ücret çıkar. Kişi aynı zamanda bu otopark ücretini de ödemek zorunda kalır.

Zorunlu Trafik Sigortasız Araç Bağlanır mı?

Evet, zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar trafikten men edilir ve anlaşmalı bir otoparka götürülür. Kişi borcunu ödeyene kadar araç otoparkta kalır. Ödeme yapıldıktan sonra otopark ödemesi de tamamlanınca araç yeniden trafiğe çıkabilir. 

Sigortasız araçlar bağlanır ancak bağlanmaması için de bir seçenek vardır. Araç yakalandığı sırada ilgili polis memuru ile konuşarak aracın plakası sisteme girmeden önce ödeme yapılabilir bu sayede araç bağlanmadan ödeme işlemi gerçekleşmiş olur. Eğer hemen ödeme yapabilecek bir durumdaysanız mutlaka ilgili memura durumu izah edin ve ödemenizi o esnada gerçekleştirin.

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortasız araç kullanma cezası, yasal yollarla araç sahibine bildirilir. Ancak kimi zaman evrakların iletilmesi gecikebilir ve kişi daha fazla gecikmeye girebilir. Bu gibi durumlarda olası gecikmelere karşı ceza sorgulaması yapmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Trafik cezası sorgulama işlemi e-devlet platformu üzerinden yapılabilir. Bunun için;

  • E-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.
  • Arama sekmesine Trafik Cezası Sorgulama yazın.
  • Sizden istenen bilgileri girin. Karşınıza çıkan ekranda var olan cezalarınızı görebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası İçin Hemen Teklif Alın!

Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların karşılaşacağı cezalardan korunmak için hemen sigortanızı yaptırın! Genç Sigorta üzerinden hızlı, güvenli ve pratik bir şekilde poliçelendirme süreçlerini ilerletebilirsiniz. Bunun için;

  • 0216 411 95 17 numaralı danışma hattımızı arayabilir ve sigorta danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.
  • Sitemizde bulunan iletişim formunu doldurarak sizi aramamızı da talep edebilirsiniz.

Aklınıza takılan her sorunun yanıtını çağrı merkezimizde görev alan uzman sigorta danışmanlarımızdan alabilir ve poliçelendirme süreçlerini hızlı bir şekilde yürütebilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.