Araç Sigortaları

trafik sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik Sigortası; herhangi bir kaza sonucunda yalnızca karşı tarafta oluşabilecek sağlık ve araç hasarı gibi maddi masrafları karşılayan, Türkiye’de yaptırılması zorunlu olan bir sigorta çeşididir.

motosiklet trafik sigortası

Motosiklet Trafik Sigortası

Motosiklet trafik sigortası; kaza sebebiyle üçüncü şahıslara vereceğiniz maddi ve bedeni zararları karşılayan, yaptırılması zorunlu bir sigorta ürünüdür.

kasko sigortası

Kasko Sigortası

Kasko Sigortası; çarpma, çarpışma, yangın ve çalınma gibi kişilerin iradesi dışında oluşabilecek risklere karşı aracı güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. Trafik sigortasının zorunlu olmasının aksine, kasko sigortası yaptırılması zorunlu değildir. Fakat her gün trafikte veya park halinde oluşabilecek onlarca riske karşı koruma sağlaması nedeniyle birçok araç sahibi kasko sigortasını satın almaktadır.

motosiklet kasko sigortası

Motosiklet Kasko Sigortası

Motosiklet Kasko Sigortası; trafikte seyir veya park halinde oluşabilecek çarpma, çarpışma, kısmen veya tamamen çalınma, yanma veya üçüncü şahısların kötü niyetli davranışları sebebiyle oluşacak zararlara karşı, motosikletinizi ve bütçenizi koruma altına alan bir sigorta çeşididir.

ihtiyari mali sorumluluk sigortası

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası

İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası; Zorunlu Trafik Sigortası bulunan araç sahiplerinin, olası bir kaza durumunda üçüncü şahıslara vereceği hasarın Trafik Sigortası limitlerini aşması durumunda, kalan masrafları karşılayan bir sigorta türüdür.

yeşil kart sigortası

Yeşil Kart Sigortası

Yeşil Kart Sigortası, yurt dışı seyahatlerinizi aracınızla gerçekleştirmek istediğinizde; olası bir kaza sebebiyle, üçüncü şahıslara vereceğiniz maddi ve bedeni zararları karşılayan bir sigorta ürünüdür.

yat ve tekne sigortası

Yat ve Tekne Sigortası

Yat ve Tekne Sigortası; denizde, çekek yerlerinde veya marinalarda oluşabilecek pek çok riske karşı yat, tekne ve içerisinde bulunan teçhizatları koruma altına alan bir sigorta türüdür.

Araç Sigortaları ile Sağlığınızı Araçlarınızı Güvence Altına Alın!

Trafik kazalarına karşı manevi anlamda bir önlem alabilmemiz güç ancak işin maddi boyutunu trafik ve kasko sigortasıyla güvence altına alabiliriz.

Zorunlu trafik sigortası, motosiklet sigortası, kasko sigortası, yeşil kart sigortası, ihtiyari mali mesuliyet sigortası ya da motosiklet kasko sigortası gibi sigorta ürünleri ile aracınızda oluşabilecek olası hasarlara karşı maddi anlamda koruma sağlayabilirsiniz.

Üstelik “araç” sınırlaması yalnızca otomobillerle sınırlı değil; dilerseniz yat ve tekne sigortası gibi ürünlerle deniz araçlarını da güvence altına alabilirsiniz.

Araç Sigortaları Hangi Durumlarda İşe Yarar?

Araç sigortaları, aracınız için maddi anlamda alabileceğiniz en büyük güvencelerden biridir ve olası pek çok riske karşı koruma sağlar. Gelin bunları birkaç madde ile inceleyelim.

 • Trafik kazalarından kaynaklanan bedeni ve maddi zararlar sigorta kapsamında yer alır.
 • Şehir içi ya da şehirler arası fark etmeksizin olası kazalarda, poliçenin kapsamlı olması araç sahibinin maddi kaybını azaltır.
 • Kusurlu kazalarda; maddi hasarlar, sakatlıklar, üçüncü şahıs sakatlıkları, vefat ya da avukatlık giderleri gibi büyük maddi giderler sigorta tarafından karşılanabilir.
 • Kazaya uğrayan tarafın tedavi ve ilaç giderleri sigorta kapsamında yer alır.
 • Araç sigortası kaza sırasında karşı tarafa verilen maddi hasarı karşılar ve ödemeleri poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde üstlenir. Yanı sıra bedensel zararlar için de sağlık masraflarını karşılar.

Araç Sigortaları Neden Önemli?

Trafik sigortası ya da araç sigortasının temel amacı kaza durumunda karşı tarafın zararını karşılamaktır. Kazaya uğrayan tarafın herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına yapılır ve zorunludur. Araba sigortası olarak da bilinir ve her yıl limitler çerçevesinde yenilenmesi gereken bir sigortadır.

Araç sigortasının önemine dair pek çok detaydan bahsetmek mümkündür.

Bunların ilki şüphesiz kaza sonrası oluşabilecek sağlık ve hasar giderleridir. Araç sigortası ile üçüncü şahısların bedeni ve maddi zararları karşılanır bu sayede araç sahibinin maddi anlamdaki sorumluluğu en aza indirgenir. Trafik sigortası aynı zamanda karşı tarafın aracında oluşan zararları, sürücü ve diğer yolcuların tedavi masraflarını, hastane giderlerini karşılamakla yükümlüdür.

Hangi Araçlara Sigorta Yapılır?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki trafiğe çıkan her araç, trafik sigortası yaptırmakla yükümlüdür aksi halde birtakım cezai yaptırımlar söz konusu olacaktır.

Araç sigortası denince akla ilk olarak otomobiller gelir ancak araç sigortasının kapsadığı araç türleri çok daha fazladır. Bu araçlardan bazıları;

 • Otomobil / taksi
 • Kamyonet, kamyon, minibüs
 • Çekici
 • Tarım araçları
 • Özel amaçlı araçlar
 • Motosiklet ve yük motosikletleri
 • Minibüs
 • Otobüs
Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.