Mesleki Sorumluluk Sigortaları

avukat mesleki sorumluluk sigortası

Avukatlar Mesleki Sorumluluk Sigortası

Avukatlık yapan işletme veya kişilerin gizliliği ihmal, yanlış beyan verme vb. hatalı davranış sonucu talep edilebilecek tazminat davaları ve masraflarını güvence altına alan bir sigorta ürünüdür.

smmm mesleki sorumluluk sigortası

SMMM Mesleki Sorumluluk Sigortası

Serbest Mali Müşavirlik mesleğine sahip kişi veya işletmelerin yanlış hizmet vermesi sonucu, mükelleflerinden talep edilebilecek zararları karşılayan bir sigorta türüdür.

ymm mesleki sorumluluk sigortası

YMM Mesleki Sorumluluk Sigortası

Yeminli Mali Müşavirlik yapan kişilerin, kusurlu işlemleri sonucu mükelleflerine gelebilecek idari para ve usulsüzlük cezası gibi masrafları, teminat limitleri kapsamında tazmin eden bir sigorta çeşididir.

hekim zorunlu mali sorumluluk sigortası

Hekim Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

Kamu, özel sağlık kuruluşu veya serbest çalışan uzman hekimlerin, üçüncü şahıslara verebileceği zararlarda açılan tazminat davalarının masraflarını karşılayan, yaptırılması zorunlu olan bir sigorta ürünüdür.

hekim ihtiyari mali sorumluluk sigortası

Hekim İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası

Zorunlu mali sorumluluk sigortasının limitlerini yetersiz bulan hekimlerin, teminat limitlerini yükseltmek için edindiği bir sigorta türüdür.

Mesleki Sorumluluk Sigortaları Neden Önemli?

Her meslek grubunun kendi içinde barındırdığı birtakım riskler vardır. Bu riskler kimi zaman hayati boyutta önem arz edebilir. Avukat, doktor, mali müşavir gibi mesleklerde görevlerini icra eden kişilerin, ihmal ya da istem dışı davranış sebebiyle karşı tarafı zarara uğratması söz konusu olabilir. Mesleki faaliyet sırasında istemsizce oluşan bu zararlara maddi tazminat yükümlülükleri doğabilir işte bu noktada devreye giren avukatlık mesleki sorumluluk sigortası, SMMM mesleki sorumluluk sigortası, YMM mesleki sorumluluk sigortası, hekim zorunlu mali sorumluluk sigortası gibi mesleki sorumluluk sigortaları ile olası her risk sigorta güvencesi altına alınır.

Mesleki sorumluluk sigortası yaptırarak;

  • İhmal sonucu görevi aksatma,
  • Yanıltıcı beyan,
  • Gizlilik ihlali,
  • Hatalı beyanda bulunma,
  • Mesleki hizmetleri yerine getirememe gibi durumlarda talep edilen tazminatlar sigorta tarafından karşılanır.

Mesleki Sorumluluk Sigortaları Çeşitleri

Pek çok mesleki sorumluluk sigortası bulunur; bunlar, ilgili meslek gruplarına göre ayrılır. Mesleki sorumluluk sigortalarından bazılarını aşağıda sıralayalım;

  • Hekim Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Doktor Sigortası ya da Hekim sigortası olarak da bilinir.)
  • Hekim İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası
  • Avukat Sigortası
  • Serbest Mali Müşavir Sigortası
  • Yeminli Mali Müşavir Sigortası
Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.