Araçlarda ÖTV İndirimi Nedir?

ÖTV indirimi, matrah indirimi, araba ÖTV indirimi gibi pek çok kelime özellikle 2024 ile birlikte çok daha sık aranmaya başladı. ÖTV, kanunla belirtilen ürünler ve mallara oransal olarak uygulanan bir vergi türü olarak karşımıza çıkar. 2002 yılından beri uygulanan ÖTV kapsamında bir ürün ya da mal ilk kez alınırken bir defaya mahsus olarak vergi ödemesi çıkar.
ÖTV hakkında pek çok merak edilen sorunun yanıtını yazımızda paylaşacağız ancak öncelikle ÖTV nedir, ÖTV açılımı nedir gibi kısa bilgilerle giriş yapalım ve ardından konunun detaylarına geçelim.

ÖTV İndirimi Nedir?

Açılımı Özel Tüketim Vergisi olan ÖTV, ürün ve mallardan oransal ya da maktu olarak alınan harcama vergisine verilen isimdir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişikliği ile adı telaffuz edilmeye başlandı ve daha sonra pek çok ürüne uygulandı.
ÖTV indirimi ile devam edelim. ÖTV indirimi, matrah limitlerinin değiştirilmesi suretiyle, belirli oranda ürün ve mallara yapılan indirimdir. Bu ürünler tüketim ürünü de olabilir, araçlar da olabilir. Özellikle araçlarda ÖTV indirimi ya da sıfır araba fiyatları ÖTV indirimi gibi başlıklar, arama motorlarında sıkça görülür.

Otomobil ÖTV indirimi ya da araç indirimi sayesinde vergi dilimleri ve matrahlarda değişiklik söz konusu olabilir böylelikle bazı araçlar çok daha uygun fiyatlarla satın alınabilir.

ÖTV İndirimi Araçları Nasıl Etkiliyor?

ÖTV indirim oranları değişkenlik gösterebilir. Bu değişkenlikte aracın silindir hacimleri ve matrah değerleri göz önünde bulundurulur. Yanı sıra aracın mevcut durumu da ÖTV indirimine etki eder. Örneğin hurdaya çıkan araçlarda ÖTV indirimi, diğerlerine göre çok daha yüksek bir değerde hesaplanabilir.

Normal araç ile taksinin tabi olduğu ÖTV indirimleri de farklılık gösterir; ticari araçlarda ÖTV tutarları değişiklik gösterecektir. ÖTV indirimi hesaplanırken senelik sunulan ÖTV oranları ve ÖTV dilimleri baz alınır ve diğer faktörlerle birleştirilerek ortaya bir indirim tutarı çıkar. Araçlarda ÖTV indiriminin öncelikli olarak engelli bireyler için olduğu bilgisini de verelim. Engelli araç sahipleri, ÖTV indiriminden ayrıcalıklı olarak yararlanırlar ve buna Engelli ÖTV indirimi adı verilir.

ÖTV İndiriminden Kimler Yararlanır?

Engellilik yüzdeleri %90’ın üzerinde olan engelli bireyler, sıfır araç alırken ÖTV’den muaf tutulurlar ve araba almak için ÖTV ödemek zorunla kalmazlar. Ancak bunun için %90 engelli olan bireyin H sınıfı ehliyete sahip olması koşulu aranır.

ÖTV İndirimli Araçlar Hangileridir?

ÖTV muafiyetli araçlar hangileridir sorusu, merak edilen sorulardan biridir. ÖTV ve diğer vergiler dahil bedeli 330.800 TL’nin altında olan araçlar ÖTV muafiyeti ya da indirimi kapsamında değerlendirilir. Buna göre ÖTV indirimi olan araçlar ya da ÖTV indirimi gelen araçlar;

  • Binek otomobil
  • Panelvan
  • Pick-up
  • Arazi taşıtı
  • ATV
  • Jeep
  • Station Wagon gibi taşıtlar ÖTV indirimi kapsamı altında değerlendirilir.

Zorunlu Trafik Sigortasını İhmal Etmeyin!

Devlet tarafından bütün motorlu araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü olduğu Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmayı ihmal etmeyin!
Dilerseniz Genç Sigorta’nın uzman sigorta danışmanlarıyla poliçelendirme sürecini hızlı ve güvenli bir hale getirebilirsiniz. Bunun için isterseniz 0216 411 95 17 numaralı çağrı merkezimi arayabilir isterseniz de sitemizde yer alan formu doldurarak sizi aramamızı talep edebilirsiniz. Uzman sigorta danışmanlarımızla poliçelendirme süreci çok daha hızlı ve güvenilir olacaktır. Yalnızca zorunlu trafik sigortası değil pek çok sigorta ürünü hakkında detaylı bilgiye de erişim sağlayabilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.