Bireysel Emeklilik Sigortası

Bireysel Emeklilik Sigortası; ileriki yaşlarda yaşam kalitesinin düşmemesi için, çalışma dönemlerinizde size uygun düzenli yatırım planı sunarak geleceğinizi, bugünden koruma altına almanızı sağlayan bir sigorta türüdür.

bireysel emeklilik sigortası neleri kapsar?
Genç Sigorta
bireysel emeklilik sigortası

Üstelik Bireysel Emeklilik Sigortası ile yatırım yaptığınızda, yatırdığınız ücretler devlet katkısı ile desteklenerek artmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sigortasının birçok avantajı bulunmaktadır:

 • Her bütçeye uygun olarak sunulan poliçelerin, ödeme periyodunu tercihinize göre seçebilirsiniz.
 • Dilediğiniz zaman biriken paranızı çekebilirsiniz.
 • Genç, ev hanımı, esnaf, doktor veya özel kurum çalışanı olmak farketmeksizin, herkes için özel olarak hazırlanan Bireysel Emeklilik poliçesinden faydalanabilirsiniz.
 • Sizinle beraber, 18 yaşından küçük veya büyük çocuklarınız, eşiniz ve aileniz için Bireysel Emeklilik Sigortası edinebilirsiniz.
 • %30 oranında devlet katkısı ile, birikiminizi daima yükseltebilirsiniz.
 • Emeklilik yaşınız geldiğinde, sigorta şirketlerinin belirlediği kısa vadeli yılları tamamladığınız takdirde birikiminizi ister toplu, isterseniz maaş olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • İleri yaşlarınız için endişelenmeden, yaşam kalitenizi korumaya devam edebilirsiniz.

Tüm bu fırsatların yanı sıra; sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilen, anlaşmalı yatırım danışmanlığı ve özel müşteri hizmetleri; özel hastanelerde, konut, kasko ve sağlık poliçelerinde indirim; yaşam tarzını yükselten hobi kulüpleri, sağlıklı yaşam ve seyahat danışma vb. asistans hizmetleri sunan ek teminatlar ile keyifli bir yaşama adım atabilirsiniz.

Yarınlarınızın ellerini, bugünden tutmak isterseniz; “Ailenizin Sigortacısı” Genç Sigorta ile doğru yatırım planına sahip olabilirsiniz. Uzman sigorta danışmanlarımızdan detaylı bilgi ve teklif almak için 0216 411 95 17 numaralı telefon hattımızdan bize ulaşabilir ya da sayfanın üst kısmındaki butondan açılan forma bilgilerinizi bırakarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bireysel emeklilik sigortası, rahat bir emeklilik süreci geçirmek isteyenlerin, çalışma hayatları boyunca birikim yapmalarına olanak sağlayan bir sigorta ürünüdür. Sisteme katılan kişi aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak ödeme yaparak birikim sağlar. Birikimler değer kaybı olmaksızın, yatırım fonlarında şekillenir.

Bireysel emeklilik sigortası yapan sigorta şirketleri, T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Sigorta şirketlerinin en az yılda bir kere olmak üzere dış denetim yaptırması zorunludur. Bu zorunluluktan sebep sigorta şirketleri, fonların hesap ve işlemleri için her üçer aylık dönemde dış denetim yaptırırlar. Sigorta şirketlerinin günlük faaliyetleri de Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından izlenir. Ayrıca bireysel emeklilik birikimleri Takasbank güvencesi altındadır. Sigorta şirketinin iflas etmesi söz konusu olduğunda, Takasbank güvencesi altında birikiminiz hesapta kalmaya devam eder. Son olarak; fonlar ve portföy yöneticileri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yılda bir defa denetlenmektedir.

Özel emeklilik sigortası için “ikinci bir emeklilik hakkı” demek mümkündür. Çalışma yaşamı boyunca yapılan birikimler, emeklilik gelirine ek bir gelir sağlar. Özel emeklilik, bireysel tasarruf avantajı sunar. Bu sayede birikimleriniz planlamalarınız dahilinde seçtiğiniz fonlara yönlendirilir. Bu fonlar uzmanlar tarafından yönetilir ve maksimum kar elde etmenize olanak sağlar.

Bireysel emeklilik sistemine herkes katılabilir. Bireysel emeklilik sistemine giriş için belirlenmiş bir şart yoktur. 18 yaşından küçük çocuklar için de yasal temsilcileri tarafından bireysel emeklilik hesabı açılabilir.

Bireysel emeklilik sigortası, işverenin çalışanlarına yaptırması zorunlu olan sigortalardan biridir. Bireysel emeklilik primi işveren tarafından ödenebileceği gibi çalışanın maaşından da kesinti yapılarak ödenebilir. Ancak SGK’lı çalışanın ilk 2 ay içinde BES iptal etme hakkı bulunmaktadır.

Bireysel emeklilik sigortasının pek çok avantajı bulunur. Bunlardan birkaçı;

 • Devlet katkı payı sayesinde, BES sistemine yaptığınız her yatırımın %30’una kadar devlet tarafından katkı payı alabilirsiniz.
 • BES sistemine otomatik olarak dahil olunur ve her ay maaşınızdan belirli bir tutar buraya aktarılır.
 • Olası bir finansal kriz anında, yatırım yapmaya ara verebilir ya da yatırdığınız katkı payını yapılandırma imkanına sahip olabilirsiniz.
 • BES sistemi ile aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak pay yatırabilir ve yatırdığınız paylar siz emekli olana kadar BES sisteminde birikir.
 • Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK fark etmeksizin çalışma süreniz boyunca BES birikimi yapabilirsiniz.
 • Farklı yatırım araçları ile profesyonel fon yönetimi imkanınız da olur. BES sisteminde yatırdığınız katkı payları, emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir ve alanında uzman portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilir.
 • Emeklilik hakkınızı kullanmak istediğinizde birikiminizin tamamını ya da bir kısmının ödenmesini talep edebilirsiniz bu sayede sıkıştığınız zaman birikimleriniz size destek olur.

Evet, 18 yaşından küçük kişiler devletin bireysel emeklilik sigortası için belirlediği katkı payından yararlanır.

Bireysel emeklilik birikimi; yaş, emekli olunmayı planan yaş, ödeme sıklığı, katkı payı, katkı payı yıllık artış oranı ve varsa başlangıç katkı payı ile hesaplanır.

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı %30 olarak belirlenmiştir. Devlet katkısına hak ediş kazanmak için en az 3 yıl sistemde kalınması gerekmektedir. BES’te en az 3 yıl kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %15’ine, en az 6 yıl kalanlar %35’ine, en az 10 yıl kalanlar %60’ına, 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar devlet katkısının %100’üne hak kazanırlar.

Bireysel emeklilik sigortasına giriş yapabilmek için, belirlenmiş asgari katkı payı tutarı ödenmelidir. Asgari katkı payı tutarından daha fazla bir tutar da ödenebilir. Bireysel emeklilik sigortasına giriş için belirlenmiş bir üst limit yoktur.

Bireysel emeklilik sisteminden yüksek bir birikim elde etmek için; katkı payı düzenli ödenmeli, fon getirileri takip edilerek fon dağılımı yapılmalı, katkı payı tutarı artırılmalı ve ara ödemeler yapılmalıdır.

Bireysel emeklilik sigortası genel şartlarına göre sigorta şirketleri, yasal limitler dahilinde 3 farklı kesintiyi uygulama hakkına sahiptir. Bu kesintiler aşağıdaki gibidir:

 • Giriş aidatı 
 • Yönetim giderleri kesintisi
 • Fon toplam gider kesintisi

Yasal limitler dahilinde yapılabilecek bu kesintiler hakkında detaylı bireysel emeklilik mevzuatından ulaşılabilir.

Aynı sigorta şirketinden veya farklı sigorta şirketlerinden birden fazla sertifikaya sahip olunabilir. Bu sertifikalar bireysel olabileceği gibi gruba bağlı bireysel sözleşme veya işveren tarafından yaptırılan grup emeklilik sözleşmesi de olabilir.

Evet, bireysel emeklilik sigortası ödemelerine bir süre ara verilebilir. Ödemeye ara verildiği süre boyunca ara verme kesintisi uygulanır. Ödemeye ara verme süresi ile ara verme kesintisi sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir.

Evet, emekli olmadan bireysel emeklilik sisteminden çıkılabilir. Ancak sistemden çıkış esnasında; sistemde geçirilen süreye göre gelir vergisi kesintisi yapılabilir ve giriş aidatının sigorta şirketine ödenmesi istenebilir. Bu durum sigorta şirketlerinin özel şartlarında belirlediği esaslara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bireysel emeklilik sisteminde kazanılmış haklar ve birikim ile birlikte başka bir sigorta şirketine geçiş yapılabilir. Başka bir sigorta şirketinden bireysel emeklilik hesabını devam ettirmek için, sisteme giriş yapılan sigorta şirketinde en az 2 yıl boyunca kalınmış olması gerekmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminde yer alan katılımcılar; fon değişikliği, emeklilik planı değişikliği, katkı payı tutarını değiştirme ve sistemden ayrılma ya da cayma gibi haklara sahiptir. Katılımcıların hakkı mevzuat içinde belirtilmiştir.

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olmak için en az 10 yıl boyunca sigortalı olarak kalınmalıdır. 10. yılı tamamlayan sigortalılar, 56 yaşında emeklilik hakkını elde edebilirler.

BES bireysel emeklilik; bireylerin ileride rahat bir emeklilik dönemi yaşayabilmesi için, çalışma yaşamları boyunca birikim yapmalarına olanak sağlayan bir sistemdir. Devlet emeklilik sisteminin bir tamamlayıcısı olarak emeklilik gelirine ek bir gelir sağlar.

BES sözleşmesi, aktif çalışma dönemindeki hayat standardını emeklilik döneminde de devam ettirmeye yarayan BES sistemine ait bir sözleşmedir. Bu sözleşme ile düzenli birikim yapma imkânı sağlanır. Bireysel sigorta için bir tasarruf ve yatırım sistemi demek mümkündür.

BES sigorta yaptırmak için Genç Sigorta ile iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz 0216 411 95 17 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir ve konu hakkında sigorta danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise web sitemizden teklif formu doldurmak. Web sitemizde yer alan formu doldurabilir ve sizi aramamızı talep edebilirsiniz. Bes sistemi hakkında detaylı bilgi alırken öte yandan talepleriniz doğrultusunda size en uygun poliçeyi oluşturabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sigortası genel şartları aşağıdaki bilgileri kapsar;

 • Bireysel emeklilik sigortasının amacı, kapsamı, dayanakları ve teminat tanımları yapılmıştır.
 • Emeklilik sözleşmesi ve bireysel emeklilik sistemine giriş kuralları yer alır.
 • Emeklilik sözleşmesi taraflarının hakları ve yükümlülükleri detaylı bir şekilde açıklanır.
 • Çalışanların işverenleri aracılığıyla kanunun ek 2. maddesi kapsamında bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi hakkında bilgiler yer alır.
 • Giriş aidatı, yönetim gider kesintileri, fon toplam gider kesintileri ve bunların uygulanma şekli gibi diğer hükümlerde genel şartlarda yer alır.

Bireysel emeklilik ve hayat sigortalar arasındaki farkı aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür;

 • BES, Türkiye Cumhuriyeti Hazine Bakanlığı’nın sınavlarında başarı kazanmış, lisanslı şirketler tarafından yapılır. Hayat sigortası ise sigorta şirketleri aracılığı ile yapılır.
 • BES, mevcut olan birikimden herhangi bir borç talebine olumlu bakmaz, diğer bir deyişle birikimden borç almak mümkün değildir. Hayat sigortasında ise mevcut birikimden borç alma izni vardır.
 • BES, emekliliğe bir hazırlık niteliğindedir; emeklilik yıllarında rahat etmenize olanak sağlar. Hayat sigortası ise sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek hayati riskleri, sigorta kapsamına dahil eder; olası risklerin gerçekleşmesi durumunda sigorta teminat sağlar.
 • BES sisteminde ödemeler kişinin istediği zaman diliminde ve istediği miktarda olabilir. Hayat sigortasında ise primler her ay düzenli olarak ödenmelidir.
 • Hayat sigortası, imza tarihinden itibaren 10 yıl sonra emeklilik hakkı tanır. BES ise 10 yıl prim ödenmesi koşulunu sunar.
 • Hayat sigortasındaki primler ve sigorta devredilebilir ancak BES sigorta da herhangi başka bir kişiye devri söz konusu değildir.

 

Bireysel emeklilik sigortası avantajlarından yararlanabilmek için 10 yıl süreyle sistemde kalma şartı aranır. En az 10 yıl sistemde kaldığınızda, 56 yaşınızı doldurduğunuzda emeklilik hakkına sahip olursunuz.

BES ödemesini yıllık, 3 aylık ya da 6 aylık olacak şekilde planlamak mümkündür. BES sistemine giriş için belirlenmiş minumum tutar ile güvencenizi başlatabilirsiniz.

Sizin için en uygun özel emeklilik sigortasını seçmek ve bireysel emeklilik sigortası hakkında detaylı bilgi almak için Genç Sigorta ile iletişime geçebilirsiniz. 0216 411 95 17 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir ve sigorta danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kimlerle Çalışıyoruz?

https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/axa.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/sompo.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/generali.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/turkiyesigorta.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/allianz.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/nn.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/anadolusigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/chubb.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/aksigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/quick.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/hdi.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/euroko.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/raysigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/DEMİR.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/turknippon.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ACB.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/groupama.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/agesa.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/DOĞA.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/fiba.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/GULF.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/neova.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ylogodemokrasi.jpghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/arex.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/zurich.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/korusigorta.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ankarasigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/magdeburger.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/corpus.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/orientt.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/bereketsigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/unico.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/atradius-logo.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ŞEKER.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/atlasmutlu.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/KATILIM_EMEKLİLİK.jpg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/MAPFRE_Sigorta_cmyk_250_1.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/12/aveon.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/12/hepiyi.png

İlgili ürünler

bireysel emeklilik sigortası

Bireysel Emeklilik Sigortası

Bireysel Emeklilik Sigortası; ileriki yaşlarda yaşam kalitesinin düşmemesi için, çalışma dönemlerinizde size uygun düzenli yatırım planı sunarak geleceğinizi, bugünden koruma altına almanızı sağlayan bir sigorta türüdür.