En İyi Konut Sigortası Nasıl Seçilir?

Konut sigortası yaptırırken şüphesiz ilk düşünülen detaylardan biri “en iyi konut sigortası”nın hangisi olduğudur. Buradaki en iyi kavramı aslında tamamen poliçe genel şartlarına bağlı olarak değerlendirilir. Fiyat avantajı bakımından karlı gibi duran konut sigortalarını seçmek, günün sonunda yeterli gelmeyebilir.

Konut sigortası seçerken fiyatının uygun olması elbette önemlidir ancak bunun uzun vadede bir yatırım olduğunu unutmamak gerekir. Poliçe ne kadar detaylı olursa, eviniz için de bir o kadar güvence oranı artacaktır. Bu nedenle konut sigortası tavsiyelerini dinlerken poliçe detayına odaklanmak çok daha doğru bir hamle olacaktır.

Peki konut sigortası seçerken nelere dikkat etmek gerekir ve dahası “en iyi konut sigortası” hangisidir? Gelin maddelerle detaylandıralım.

DASK Sigortası hakkında bilgi almak ve “Hırsızlık Sigortası Nedir?” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Poliçe Kapsamını Araştırın!

Yukarıda da kısaca değindiğimiz üzere aslında temel olarak baz alınacak tek sözleşme poliçedir. Poliçe ne kadar detaylı olursa, eviniz de o kadar güvence altında olur.

Fiyatı uygun diye seçilen konut sigortalarının güvence yelpazesinin kısıtlı olması kaçınılmazdır ancak her bakımdan tam bir koruma sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey poliçe kapsamını detaylıca araştırmak olmalıdır.

Eşyaların Güvencesini İhmal Etmeyin!

Konut sigortası ile yalnızca evinizi değil evinizin içindeki eşyaları da güvence altına alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken konut sigortası poliçenize “eşya teminatı” eklemek.

Bu sayede olası bir yangın, deprem, doğal afet ya da hırsızlık vakasında evinizdeki kıymetler ve eşyalar da güvence altına alınır.

Elektronik Cihaz Sigortası ve Eşya Sigortası hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Bina İnşa Maliyetini Hesaba Katın!

Evin gerçek değeri ya da bina inşa bedeli, konut sigortasını belirleyecektir. Bu nedenle konut sigortası primini hesaplarken bina inşa bedelini de mutlaka dikkate almak gerekir.

Evin gerçek değeri baz alınarak yapılan hesaplamada primlerin yüksek çıkması muhtemeldir. Ancak bina inşa bedeli dikkate alınırsa primlerin daha düşük olması sağlanabilir. Bu nedenle konut sigortası hesaplamasında bina inşa maliyetinin dikkate alınması pek çok bakımdan avantaj sağlayacaktır.

İndirim Seçeneklerini Değerlendirin!

Konut sigortasında birtakım indirimler söz konusu olabilir. Örneğin konut sigortası hasarsızlık indirimi ya da konut sigortası alarm indirimi gibi. Bu indirimlerin kendi içinde avantajları bulunur.

Sigorta şirketinin prosedürlerine bağlı olarak değişebilen bu indirim oranlarını mutlaka araştırın. İçlerinden biri mutlaka işinize yarayacaktır!

Bilgilerinizi Eksiksiz Verin!

Konut sigortası dahil her bir sigorta ürünü için geçerli olan önemli bir kural vardır; doğru bilgi akışı. Sigorta yaptırırken verdiğiniz bilgilerin eksiksiz olduğuna emin olun.

Kimlik bilgisi, iletişim bilgisi, tapu ya da kira sözleşmesi gibi bilgilerin aslını yansıtması önemlidir zira her zaman sigortalının beyanı esas alınır ve olası yanlış bir bilgi aktarımında mesuliyet sigorta şirketine ait değildir.

Primlere Etki Eden Faktörleri İnceleyin!

Poliçe genel şartlarının yanı sıra ek teminatlar da söz konusu olabilir. Örneğin konut sigortası poliçenize, eşya teminatı eklemek isterseniz prim fiyatlarında değişiklik söz konusu olacaktır.

Size sunulan prim fiyatlarının detayını mutlaka inceleyin; hangi teminatların fiyata etki ettiğine emin olun. Primlerin belirlenmesinde evin brüt metrekaresi, bina ekleri ve konumu belirleyici faktördür; tüm faktörleri değerlendirin ve prim fiyatları ile karşılaştırın.

Sigorta Şirketlerinin Sunduğu Teklifleri Karşılaştırın!

En iyi konut sigortası hangisi sorusunun pek çok yanıtı olabilir zira bu durum ihtiyaç ve taleplerinize bağlı olarak farklılaşacaktır. Sizin için en uygun konut sigortasını seçebilmek için tüm konut sigortası tekliflerini değerlendirin ve şirketlerden fiyat alın.

Bu elbette zaman alan bir süreç olacaktır ancak bu zamanı minimuma indirmek ve tüm sigorta şirketlerinin sunduğu teklifleri bir arada görebilmeniz için size destek olabiliriz. Genç Sigorta iletişim adreslerinden bize ulaşabilir, online formumuzu doldurabilir ya da 0216 411 95 17 numaralı telefondan sigorta danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.