Bize Ulaşın
Bireysel Sigortalar

Bireysel Emeklilik Sigortası

Bireysel Emeklilik Sigortası; ileriki yaşlarda yaşam kalitesinin düşmemesi için, çalışma dönemlerinizde size uygun düzenli yatırım planı sunarak geleceğinizi, bugünden koruma altına almanızı sağlayan bir sigorta türüdür.

Üstelik Bireysel Emeklilik Sigortası ile yatırım yaptığınızda, yatırdığınız ücretler devlet katkısı ile desteklenerek artmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sigortasının birçok avantajı bulunmaktadır:

  • Her bütçeye uygun olarak sunulan poliçelerin, ödeme periyodunu tercihinize göre seçebilirsiniz.
  • Dilediğiniz zaman biriken paranızı çekebilirsiniz.
  • Genç, ev hanımı, esnaf, doktor veya özel kurum çalışanı olmak farketmeksizin, herkes için özel olarak hazırlanan Bireysel Emeklilik poliçesinden faydalanabilirsiniz.
  • Sizinle beraber, 18 yaşından küçük veya büyük çocuklarınız, eşiniz ve aileniz için Bireysel Emeklilik Sigortası edinebilirsiniz.
  • %30 oranında devlet katkısı ile, birikiminizi daima yükseltebilirsiniz.
  • Emeklilik yaşınız geldiğinde, sigorta şirketlerinin belirlediği kısa vadeli yılları tamamladığınız takdirde birikiminizi ister toplu, isterseniz maaş olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • İleri yaşlarınız için endişelenmeden, yaşam kalitenizi korumaya devam edebilirsiniz.

Tüm bu fırsatların yanı sıra; sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilen, anlaşmalı yatırım danışmanlığı ve özel müşteri hizmetleri; özel hastanelerde, konut, kasko ve sağlık poliçelerinde indirim; yaşam tarzını yükselten hobi kulüpleri, sağlıklı yaşam ve seyahat danışma vb. asistans hizmetleri sunan ek teminatlar ile keyifli bir yaşama adım atabilirsiniz.

Yarınlarınızın ellerini, bugünden tutmak isterseniz; “Ailenizin Sigortacısı” Genç Sigorta ile doğru yatırım planına sahip olabilirsiniz. Uzman sigorta danışmanlarımızdan detaylı bilgi ve teklif almak için 0216 411 95 17 numaralı telefon hattımızdan bize ulaşabilir ya da sayfanın üst kısmındaki butondan açılan forma bilgilerinizi bırakarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

Bireysel emeklilik sigortası yapan sigorta şirketleri, T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Sigorta şirketlerinin en az yılda bir kere olmak üzere dış denetim yaptırması zorunludur. Bu zorunluluktan sebep sigorta şirketleri, fonların hesap ve işlemleri için her üçer aylık dönemde dış denetim yaptırırlar. Sigorta şirketlerinin günlük faaliyetleri de Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından izlenir. Ayrıca bireysel emeklilik birikimleri Takasbank güvencesi altındadır. Sigorta şirketinin iflas etmesi söz konusu olduğunda, Takasbank güvencesi altında birikiminiz hesapta kalmaya devam eder. Son olarak; fonlar ve portföy yöneticileri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yılda bir defa denetlenmektedir.

Bireysel emeklilik sistemine herkes katılabilir. Bireysel emeklilik sistemine giriş için belirlenmiş bir şart yoktur. 18 yaşından küçük çocuklar için de yasal temsilcileri tarafından bireysel emeklilik hesabı açılabilir.

Evet, 18 yaşından küçük kişiler devletin bireysel emeklilik sigortası için belirlediği katkı payından yararlanır.

Bireysel emeklilik birikimi; yaş, emekli olunmayı planan yaş, ödeme sıklığı, katkı payı, katkı payı yıllık artış oranı ve varsa başlangıç katkı payı ile hesaplanır.

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı %30 olarak belirlenmiştir. Devlet katkısına hak ediş kazanmak için en az 3 yıl sistemde kalınması gerekmektedir. BES’te en az 3 yıl kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %15’ine, en az 6 yıl kalanlar %35’ine, en az 10 yıl kalanlar %60’ına, 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar devlet katkısının %100’üne hak kazanırlar.

Bireysel emeklilik sigortasına giriş yapabilmek için, belirlenmiş asgari katkı payı tutarı ödenmelidir. Asgari katkı payı tutarından daha fazla bir tutar da ödenebilir. Bireysel emeklilik sigortasına giriş için belirlenmiş bir üst limit yoktur.

Bireysel emeklilik sisteminden yüksek bir birikim elde etmek için; katkı payı düzenli ödenmeli, fon getirileri takip edilerek fon dağılımı yapılmalı, katkı payı tutarı artırılmalı ve ara ödemeler yapılmalıdır.

Bireysel emeklilik sigortası genel şartlarına göre sigorta şirketleri, yasal limitler dahilinde 3 farklı kesintiyi uygulama hakkına sahiptir. Bu kesintiler aşağıdaki gibidir:

  • Giriş aidatı 
  • Yönetim giderleri kesintisi
  • Fon toplam gider kesintisi

Yasal limitler dahilinde yapılabilecek bu kesintiler hakkında detaylı bireysel emeklilik mevzuatından ulaşılabilir.

Aynı sigorta şirketinden veya farklı sigorta şirketlerinden birden fazla sertifikaya sahip olunabilir. Bu sertifikalar bireysel olabileceği gibi gruba bağlı bireysel sözleşme veya işveren tarafından yaptırılan grup emeklilik sözleşmesi de olabilir.

Evet, bireysel emeklilik sigortası ödemelerine bir süre ara verilebilir. Ödemeye ara verildiği süre boyunca ara verme kesintisi uygulanır. Ödemeye ara verme süresi ile ara verme kesintisi sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir.

Evet, emekli olmadan bireysel emeklilik sisteminden çıkılabilir. Ancak sistemden çıkış esnasında; sistemde geçirilen süreye göre gelir vergisi kesintisi yapılabilir ve giriş aidatının sigorta şirketine ödenmesi istenebilir. Bu durum sigorta şirketlerinin özel şartlarında belirlediği esaslara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bireysel emeklilik sisteminde kazanılmış haklar ve birikim ile birlikte başka bir sigorta şirketine geçiş yapılabilir. Başka bir sigorta şirketinden bireysel emeklilik hesabını devam ettirmek için, sisteme giriş yapılan sigorta şirketinde en az 2 yıl boyunca kalınmış olması gerekmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminde yer alan katılımcılar; fon değişikliği, emeklilik planı değişikliği, katkı payı tutarını değiştirme ve sistemden ayrılma ya da cayma gibi haklara sahiptir. Katılımcıların hakkı mevzuat içinde belirtilmiştir.

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olmak için en az 10 yıl boyunca sigortalı olarak kalınmalıdır. 10. yılı tamamlayan sigortalılar, 56 yaşında emeklilik hakkını elde edebilirler.

Kimlerle Çalışıyoruz?

İlgili ürünler

Bireysel Emeklilik Sigortası

Bireysel Emeklilik Sigortası; ileriki yaşlarda yaşam kalitesinin düşmemesi için, çalışma dönemlerinizde size uygun düzenli yatırım planı sunarak geleceğinizi, bugünden koruma altına almanızı sağlayan bir sigorta türüdür.

Motosiklet Kasko Sigortası

Motosiklet Kasko Sigortası; trafikte seyir veya park halinde oluşabilecek çarpma, çarpışma, kısmen veya tamamen çalınma, yanma veya üçüncü şahısların kötü niyetli davranışları sebebiyle oluşacak zararlara karşı, motosikletinizi ve bütçenizi koruma altına alan bir sigorta çeşididir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı sağlık sigortası; SGK'lıların özel hastaneye gittiklerinde muayene, tahlil veya tedavi gibi işlemler için ödedikleri fark ücretini güvence altına alan bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran 0-65 yaş arasındaki herkes, özel hastanedeki tedavi masrafları için sadece devlete ödemekle yükümlü olduğu 15 TL SGK katılım payını öder, diğer tüm masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Büyüyen Çocuk

Büyüyen Çocuk Sigortası; 0-17 yaş aralığında bulunan çocuğunuzun geleceği için, erkenden birikim yapmanızı sağlayan bir sigorta ürünüdür.

Doğum Sigortası

Doğum Sigortası; özel hastanelerde hamilelik sürecinde yapılacak rutin kontrolleri, doğum ve yeni doğan işlemleri gibi sağlık hizmetlerinde oluşabilecek masrafları, teminat limitleri kapsamında karşılayan bir sigorta ürünüdür.

İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası

İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası; Zorunlu Trafik Sigortası bulunan araç sahiplerinin, olası bir kaza durumunda üçüncü şahıslara vereceği hasarın Trafik Sigortası limitlerini aşması durumunda, kalan masrafları karşılayan bir sigorta türüdür.

Ferdi Kaza Sigortası

Ferdi Kaza Sigortası; yaşamınız boyunca, günlük hayatta karşılaşabileceğiniz kazalar sebebiyle oluşabilecek risklere karşı, maddi zararları teminatlar ile koruma altına alan bir sigorta ürünüdür.

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası; herhangi bir kaza sonucunda yalnızca karşı tarafta oluşabilecek sağlık ve araç hasarı gibi maddi masrafları karşılayan, Türkiye’de yaptırılması zorunlu olan bir sigorta çeşididir.

Eşya Sigortası

Eşya Sigortası; ev sahibi veya kiracı olmak fark etmeksizin, eşyalarınızı oluşabilecek hasarlara veya kayıplara karşı maddi açıdan teminat altına alarak, büyük masrafların oluşmasını önleyen bir sigorta çeşididir.

Kasko Sigortası

Kasko Sigortası; çarpma, çarpışma, yangın ve çalınma gibi kişilerin iradesi dışında oluşabilecek risklere karşı aracı güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. Trafik sigortasının zorunlu olmasının aksine, kasko sigortası yaptırılması zorunlu değildir. Fakat her gün trafikte veya park halinde oluşabilecek onlarca riske karşı koruma sağlaması nedeniyle birçok araç sahibi kasko sigortasını satın almaktadır.

Evcil Hayvan Sigortası

Evcil hayvan sigortası; evcil hayvanların sağlık sorunlarında tedavi, muayene veya tahlil gibi hizmetlere ait masraflarını güvence altına alan sigorta ürünüdür.

Hekim İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası

Zorunlu mali sorumluluk sigortasının limitlerini yetersiz bulan hekimlerin, teminat limitlerini yükseltmek için edindiği bir sigorta türüdür.