Bize Ulaşın

Bireysel Sigortalar

Konut Sigortası

Konut sigortası; bir evin başına gelebilecek yangın, su baskını, hırsızlık gibi herhangi bir kaza sebebiyle oluşacak olan zararları karşılayarak, daha büyük masrafların doğmasını engelleyen bir sigorta türüdür. Ev sahibi ya da kiracı olmak fark etmeksizin, 18 yaşından büyük herkes konut sigortasından faydalanabilir.

konut sigortasını kimler yaptırmalı?
konut sigortası nedir

Konut sigortası tarafından kapsama alınan teminatlar, ihtiyacınıza göre çeşitlilik gösterir ve her sigorta şirketi için teminat içeriği değişebilmektedir: 

 • Kiracı olan kişiler; yalnızca eşya gibi mal varlıklarını ve eve gelebilecek herhangi bir zararda üzerlerine düşebilecek olan masrafları güvence altına alabilir. 
 • Yangın, hırsızlık veya su baskını gibi yalnızca temel riskleri kapsayan poliçe istendiği takdirde düşük teminat, uygun prim ödemelerine sahip poliçe tercih edebilir. 
 • Evini daha kapsamlı bir koruma altına almak isteyen kişiler; cam kırılması, üçüncü şahıs koruma veya kira kaybı gibi teminatları içeren, geniş kapsamlı poliçe tercih edebilir.  

Konut sigortası; kombi ve klima bakımı, çilingir, elektrik-su tesisatı ve cam onarımı gibi pek çok konuda, seçeceğiniz poliçe kapsamındaki ek teminatlar ile ücretsiz hizmet almanıza olanak sağlamaktadır. Yalnızca evinize değil, su baskını gibi diğer evleri etkileyebilecek durumlarda komşularınızda oluşabilecek masrafları da konut sigortasından karşılayabilirsiniz. Bu imkanların yanı sıra, hasarsızlık ve alarm indirimleri ile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. 

Sigorta yaptırırken yaşanılan bölgedeki iklim koşulları dâhil olmak üzere tüm riskler düşünülerek hareket edilmeli ve size en uygun olan sigorta teminatı oluşturulmalıdır. 

Siz de konut sigortası arıyorsanız; gelin kapsamlı ve uygun teklifleri, mesleğinde uzman sigorta danışmanlarımız sizin için hazırlasın, size de yalnızca yuvanızın keyfini sürmek kalsın. Detaylı bilgi ve teklif almak için 0216 411 95 17 numaralı telefon hattımızdan bize ulaşabilir, ya da web sayfamızın üst kısmında bulunan bize ulaşın kutucuğuna bilgilerinizi bırakarak sizinle iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz. 

Bilmeniz Gerekenler

Konut sigortası, ev sahipleri veya kiracılar tarafından isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigorta türüdür. Ancak eve ait bir DASK poliçesi yoksa deprem kaynaklı oluşan hasarlar konut sigortası kapsamında değerlendirilmez. Buna bağlı olarak; konut sigortası kapsamında deprem teminatından yararlanmak isteniyorsa mutlaka DASK yaptırılmalıdır. 

Zorunlu deprem sigortası (DASK) ile konut sigortası arasındaki farklar şu şekildedir:

 • DASK, deprem olması durumunda binadaki hasar için güvence sağlarken konut sigortası deprem, yangın, sel gibi olası diğer riskleri güvence altına alır.
 • DASK poliçesinin kapsamı ve limitleri sabittir. Konut sigortasının kapsamını ve limitlerini sigortalı belirleyebilir.
 • DASK poliçesinde, deprem hasarı için belirtilen limiti aşan bir tutar ortaya çıktığında konut sigortası kalan tutar için ödeme yapar. Hem DASK hem de konut sigortası sahibi olan sigortalı deprem riskine karşı tam güvence sağlamış olur.
 • DASK sigortası zorunlu bir sigorta türü olduğundan iptal edilemez. Ancak konut sigortası isteğe bağlı yaptırılan bir sigorta türü olduğundan dolayı iptal ettirilebilir.

Ev sahibi ve kiracı ayrımı olmaksızın herkes konut sigortası yaptırabilir. Ev sahipleri binaya ve eve gelebilecek zararları güvence altına alabilirken, kiracılar ev içindeki eşyaları ve diğer kıymetleri güvence altına alabilir.

Standart konut sigortası teminatları; deprem, yer kayması, yıldırım, sel, su baskını gibi doğal afetlerle birlikte yangın, hırsızlık veya evin içinde kaza sonucu hasar görmüş kıymetleri güvence altına alır. Kapsamlı konut sigortasında ise standart pakete ek olarak; çilingir, elektronik cihaz bozulması, cam kırılması, kombi/klima bakımı, elektrik hasarı, ziynet eşyaların çalınması ve daha birçok risk güvence altına olur.

Konut sigortası başta olmak üzere her sigorta türü için poliçe satın almadan önce sigorta hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken durumlar şöyledir;

 • Konut sigortası yaptırırken poliçe kapsamı ve limitleri bina sigorta bedeli üzerinden belirlenmelidir. Bina sigorta bedeli; yapı maliyeti, evin içinde kullanılan kapı, mutfak, banyo ve parke gibi detayların fiyatına göre belirlenmektedir. Bina sigorta bedeli de konut sigortasının primi belirleyen faktörlerdendir.
 • Sigorta şirketinin yangın, hırsızlık, doğal afetler gibi çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen zararları tam anlamı ile güvence altına alması için geniş kapsamlı ve teminat limitleri yüksek bir poliçe tercih edilmelidir. 
 • Konut sigortasının özel şartları dikkatli incelenmeli, teminat dışı kalan durumlar listesi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Konut sigortası poliçesi kapsamında standart teminatlara ek olarak sigorta şirketinin ek olarak sunduğu asistans hizmetler hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.
 • Konut sigortası yaptırmadan önce mutlaka DASK yaptırılmalıdır. Aksi takdirde evde deprem kaynaklı oluşan bir hasarda DASK yoksa konut poliçesi de ödeme yapmayacaktır.

Konut sigortası ev sahiplerinin aklına bile gelmeyecek birçok riske karşı güvence sunmaktadır. Konut sigortası; 

 • İklimden kaynaklı zararları; şiddetli yağışlar, fırtınalar, heyelanlar, depremler, yangınlar ve hırsızlık olaylarından doğan tüm zararlar için güvence sunduğundan evini güvende tutmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir koruma yöntemidir. 
 • Konut sigortası, bir evin başına gelebilecek herhangi bir kazadan doğacak olan zararı karşılayarak daha büyük masrafların doğmasını engellemektedir. 
 • Sigortası olmayan bir ev doğal afet veya bir yangın sonucu zarar gördüğü takdirde konut sigortası primlerinden çok daha yüksek meblağlarda masrafa girmektedir. Konut poliçesi olan kişiler, olası riski sigorta şirketi ile paylaşarak; cüzi primler ve taksitli ödeme seçenekleriyle konutlarını ve işyerlerini güvence altına alabilir. 
 • Tamamen konutu korumaya yönelik olan bu sigorta, istendiği takdirde eşyaları da kapsayacak şekilde düzenlenmektedir. Eşyalı kiralık daire sahipleri, ev ve eşyayı birlikte sigorta ettirerek olası riskleri kapsam altına alarak büyük masraflardan ve kiracılardan doğabilecek zararlara karşı hazırlıklı olurlar.
 • Konutta meydana gelen hasar, komşu evleri de etkilemesi durumunda oluşabilecek hasarlar belirtilen limitler dahilinde teminat altındadır.  

Konut sigortası için herhangi bir zaman dilimini beklemeye gerek yoktur. Ev alma, evi kiraya verme veya başka bir yere taşınma durumunda istenilen zamanda konut sigortası yaptırılabilir. Konut sigortası poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl boyunca geçerlidir.

Konut sigortasında iki tür indirim vardır. Konut sigortasında hasarsızlık indirimi; sigorta yaptırılan konutun (ev veya işyeri) sigorta süresi boyunca herhangi bir şekilde hasar görmemesi sonucunda ve poliçenin aynı sigorta şirketinden yenilenmesi durumunda farklı indirim oranları uygulanabilir.  Alarm indirimi; sigorta ettirilen ev veya iş yerinde aktif bir şekilde çalışan alarm sistemi varsa sigorta şirketi poliçe yaparken alarm indirimi uygulayabilir. 

Konut sigortası teklifi almak için birtakım bilgilerin sigorta şirketine iletilmesi gerekmektedir. Konut sahibinin teklif alabilmesi için; kimlik bilgileri, açık adres, evin bulunduğu kat, brüt metrekare, inşa bedeli ve eşya bedeli bilgilerini iletmesi gerekir. Kiracılar da aynı bilgileri sigortacısı ile paylaşarak teklif alabilirler.

Konut sigortasının fiyatı; poliçe kapsamı, teminat limitleri, bina sigorta bedeli ve eşya sigorta bedeli baz alınarak hesaplanır. Poliçenin teminat kapsamı ve limiti daraldıkça konut sigortası primi düşer. Standart konut poliçesine eklenen ek teminatlar ise primi artırır.

Konut sigortası teminat dışı kalan durumların listesi aşağıdaki gibidir:

 • Terör eylemleri ve bu eylem sonucu oluşan maddi zararlar
 • Ülke içerisinde meydana gelen istila, düşman hareketleri, çarpışma, iç savaş, isyan, ayaklanma ve bunlara bağlı askeri hareketler
 • Ülkeler arasındaki savaşlar nedeniyle meydana gelen tüm zararlar
 • Nükleer yakıtların neden olduğu zararlar 
 • Kamu otoritesi tarafından sigortalı kıymetlerinin üzerinde yapılan tasarruflar sebebiyle oluşan zararlar
 • Sigortalı kıymetlerinin yangın çıkarmaksızın kendi ayıpları, mayalanmaları, kavrulmaları veya bozulmaları sebebiyle gördüğü zarar
 • Yangın haricinde sigortalı kıymetlerinin faydalı bir amaçla ateşe tutulması, ocak veya ateş bulunan bir yere düşmesi ya da atılması, elbise, eşya yanıklığı gibi alev almadan yanması, ısıtma, aydınlatma, ütüleme, mum veya sigara temasından doğan zararlar
 • Sigortalının bilgisi dahilinde sigortalı kıymetlerinin mevcut kusur, eksiklik veya bozukluklarının sebep olduğu zararlar
 • Sigortalıyken hasara uğrayan ve bu hasar giderilmeden kullanılması neticesinde meydana gelen zararlar
 • Sigortalı veya fiillerinden sorumlu olan kişiler veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından kasten verilen zararlar
 • Alçak basıncın verdiği zarardan dolayı kapların deformasyonu, yıpranması ve diğer mekanik olaylar nedeniyle sigortalı cihazlarda oluşan zararlar.

Kimlerle Çalışıyoruz?

https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/axa.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/sompo.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/generali.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/turkiyesigorta.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/allianz.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/nn.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/anadolusigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/chubb.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/aksigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/quick.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/hdi.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/euroko.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/raysigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/DEMİR.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/turknippon.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ACB.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/groupama.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/agesa.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/DOĞA.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/fiba.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/GULF.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/neova.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ylogodemokrasi.jpghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/arex.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/zurich.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/korusigorta.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ankarasigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/magdeburger.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/corpus.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/orientt.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/bereketsigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/unico.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/atradius-logo.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ŞEKER.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/atlasmutlu.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/KATILIM_EMEKLİLİK.jpg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/MAPFRE_Sigorta_cmyk_250_1.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/12/aveon.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/12/hepiyi.png

İlgili ürünler

kasko sigortası

Kasko Sigortası

Kasko Sigortası; çarpma, çarpışma, yangın ve çalınma gibi kişilerin iradesi dışında oluşabilecek risklere karşı aracı güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. Trafik sigortasının zorunlu olmasının aksine, kasko sigortası yaptırılması zorunlu değildir. Fakat her gün trafikte veya park halinde oluşabilecek onlarca riske karşı koruma sağlaması nedeniyle birçok araç sahibi kasko sigortasını satın almaktadır.

dask sigortası

Dask Sigortası

DASK Sigortası; deprem sebebiyle oluşabilecek yıkılma, tsunami veya yangın gibi risklerden doğan masrafları, poliçede bulunan teminat limitleri kapsamında karşılayan zorunlu bir sigorta türüdür.

trafik sigortası

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası; herhangi bir kaza sonucunda yalnızca karşı tarafta oluşabilecek sağlık ve araç hasarı gibi maddi masrafları karşılayan, Türkiye’de yaptırılması zorunlu olan bir sigorta çeşididir.

yeşil kart sigortası

Yeşil Kart Sigortası

Yeşil Kart Sigortası, yurt dışı seyahatlerinizi aracınızla gerçekleştirmek istediğinizde; olası bir kaza sebebiyle, üçüncü şahıslara vereceğiniz maddi ve bedeni zararları karşılayan bir sigorta ürünüdür.

doğum sigortası

Doğum Sigortası

Doğum Sigortası; özel hastanelerde hamilelik sürecinde yapılacak rutin kontrolleri, doğum ve yeni doğan işlemleri gibi sağlık hizmetlerinde oluşabilecek masrafları, teminat limitleri kapsamında karşılayan bir sigorta ürünüdür.

geri ödemeli hayat sigortası

Geri Ödemeli Hayat

Geri Ödemeli Hayat Sigortası, sigortalı bireyin vefat etmesi durumunda ailesini veya hukuki varislerini koruma altına alan; sigorta süresinin sonunda vefat durumu gerçekleşmediği takdirde prim ücretlerini iade eden bir sigorta ürünüdür.

ihtiyari mali sorumluluk sigortası

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası

İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası; Zorunlu Trafik Sigortası bulunan araç sahiplerinin, olası bir kaza durumunda üçüncü şahıslara vereceği hasarın Trafik Sigortası limitlerini aşması durumunda, kalan masrafları karşılayan bir sigorta türüdür.

smmm mesleki sorumluluk sigortası

SMMM Mesleki Sorumluluk Sigortası

Serbest Mali Müşavirlik mesleğine sahip kişi veya işletmelerin yanlış hizmet vermesi sonucu, mükelleflerinden talep edilebilecek zararları karşılayan bir sigorta türüdür.

yat ve tekne sigortası

Yat ve Tekne Sigortası

Yat ve Tekne Sigortası; denizde, çekek yerlerinde veya marinalarda oluşabilecek pek çok riske karşı yat, tekne ve içerisinde bulunan teçhizatları koruma altına alan bir sigorta türüdür.

seyahat sağlık sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası

Yurt içi veya yurt dışı seyahatlerde, acil sağlık sorunları ve diğer risklere karşı bulunduğunuz coğrafi konuma özel teminat limitleri ile güvence altına alan bir sigorta çeşididir.

büyüyen çocuk sigortası

Büyüyen Çocuk

Büyüyen Çocuk Sigortası; 0-17 yaş aralığında bulunan çocuğunuzun geleceği için, erkenden birikim yapmanızı sağlayan bir sigorta ürünüdür.

motosiklet kasko sigortası

Motosiklet Kasko Sigortası

Motosiklet Kasko Sigortası; trafikte seyir veya park halinde oluşabilecek çarpma, çarpışma, kısmen veya tamamen çalınma, yanma veya üçüncü şahısların kötü niyetli davranışları sebebiyle oluşacak zararlara karşı, motosikletinizi ve bütçenizi koruma altına alan bir sigorta çeşididir.