İlk Kez Araç Sigortası Yaptıracaklara Tavsiyeler

Zorunlu araç sigortası, zorunlu trafik sigortası ya da kasko gibi sigorta ürünleri gerek sürücü tarafını gerek karşı tarafın aracını olası bir kazadan doğacak masraflara karşı koruma altına alan ürünlerdir. Zorunlu araç sigortası, yaptırılmakla yükümlü olunan bir sigortadır ve sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkamaz.

Zorunlu ya da isteğe bağlı fark etmeksizin, ilk kez araç sigortası yaptıracak olanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. İlk araç sigortası ya da ilk defa araç alacaklar tavsiyelerimizi aşağıda paylaşalım.

Tamamlayıcı Kasko Sigortası Nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlk Kez Trafik Sigortası Yaptıracaklar Nelere Dikkat Etmeli?

İlk defa trafik sigortası yaptıracakların dikkat etmesi gereken noktaları maddeler halinde verelim.

İhtiyaçları Belirleyin

İlk araba sigortası için öncelikli olarak nelere ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin. Aracınızı ne sıklıkla kullanacaksınız, coğrafi konumunuz nedir, araba kullanırken en çok nelerin güvence altına alınmasına ihtiyacınız var gibi temel soruların yanıtlarını değerlendirin ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir ürüne yönelin.

Motosiklet Kasko Sigortası ve Motosiklet Trafik Sigortası hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Trafik Sigortası Tekliflerini Kararlaştırın

Tıpkı her sigorta ürününde olduğu gibi trafik sigortalarında da sigorta şirketlerine bağlı olarak değişen birtakım rakamlardan söz etmek mümkündür. Birden fazla sigorta şirketinin sunduğu teklifleri tek tek değerlendirmek şüphesiz zaman kaybı ve kafa karışıklığına yol açar.

Dilerseniz Genç Sigorta üzerinden teklif çalışması yapabilir, sizin için en uygun sigorta seçeneğini hızlı bir şekilde seçebilirsiniz.
Bunun için yapmanız gereken 0216 411 95 17 numaralı çağrı merkezimiz aramak ya da sitede bulunan formu doldurarak sizi aramamızı talep etmek. Sigorta danışmanlarımız mümkün olan en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Beyanlarınıza Dikkat Edin

İlk kez araba alacaklar ve dolayısı ile ilk kez araç sigortası yaptıracakların en dikkat etmesi gereken şeylerden biri doğru beyandır. Sigortanın tam anlamıyla geçerli olabilmesi için verdiğiniz tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir. En ufak bir hata dahi sigorta kapsamında soruna yol açabilir bu nedenle beyanlarınızı çok dikkatli bir şekilde vermenizde yarar var.

Aracınızı Aldığınız Gün Sigorta Yaptırın

Bazı araç sürücüleri için sigorta “masraf” olarak görülse de aslında “garanti”dir. Aracınızı aldığınız gibi hemen sigortalatmanız, kendinize ve arabanıza yapacağınız önemli bir yatırımdır. Bu nedenle aracınızı aldıktan sonra hiç vakit kaybetmeden hemen araç sigortanızı yaptırın bu sayede beklenmedik kazalara karşı maddi anlamda koruma sağlayın.

Poliçe Sürelerini Takip Edin

İlk kez araç sigortası yaptıracakların dikkat etmesi gereken hususlardan bir diğeri de poliçe detaylardır. Poliçenin ne zaman başladığı ve ne zaman sonlandığı önemlidir zira sigortanın kapsamı ve geçerliliği, poliçede belirtilen sigorta sürelerine bağlıdır.

Poliçe Kapsamına Dikkat Edin

İlk kez trafik sigortası alacakların dikkat etmesi gereken konulardan bir diğeri poliçenin kapsamıdır. Poliçede belirtilen teminatlar ya da varsa ek teminatlar dikkatlice incelenmeli ve teyit edilmelidir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Ruhsat Olmadan Sigorta Yapılır mı?

Ruhsat bilgisi olmadan da sigorta şirketleri tarafından sigorta poliçesi düzenlenebilir. Poliçe oluşturmak için şasi numarası, modeli ve motor numarası gibi bilgiler yeterli olacaktır.

İlk Araba Sigortası Ne Kadar Çıkar?

İlk araba sigortasının ne kadar çıkacağı hakkında net bir rakam vermek doğru olmayacaktır ancak ortalama 5.000 TL civarından başladığını söylemek mümkündür.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.