Tamamlayıcı Kasko Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası ile olası bir kazaya karşı gerek karşı tarafın aracını gerekse kendi aracınızı koruma altına alabilirsiniz. Zorunlu trafik sigortası ile karşı tarafta oluşacak hasarları, kasko sigortası ile de kendi aracınızda oluşabilecek hasarları koruma altına almanız mümkündür.

Bu kasko türleri pek çok bakımdan avantaj sağlıyor olsa da elbette eksik kalan kısımlar da olabilir. İşte bu kısımları tamamlamak ve her bakımdan tam bir koruma sağlamak için tamamlayıcı kasko sigortasından yararlanmak çok daha avantajlı olacaktır.

Bu yazımızda tamamlayıcı kasko sigortası hakkında detaylara yer vereceğiz. Dilerseniz “İlk kez araç alacaklara tavsiyeler” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Tamamlayıcı Kasko Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı kasko sigortası, zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı pek çok riski güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. Ek teminatlar poliçeye eklenir ve bu sayede ZTS tarafından karşılanmaya riskler de sigorta koruması altına alınır.

Kaskoya göre çok daha avantajlıdır çünkü kaskonun da yeterli gelmediği durumlarda ek teminatlar eklenmesi suretiyle güvence sağlar. Bu kasko ürünü için “tam bir koruma” demek mümkündür; poliçeye eklenen her bir teminat, daha iyi bir koruma anlamını taşır. Son yıllarda kasko ve zorunlu trafik sigortasının yeterli gelmediği zamanlarda iyi bir destek olarak tamamlayıcı kasko sigortası ön plana çıkar.

Motosiklet Trafik Sigortası ve Motosiklet Kasko Sigortası hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Tamamlayıcı Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

Genel olarak ele aldığımızda bu sigorta ürünü oldukça geniş bir kapsama alanına sahiptir. Teminatlar arasında; çarpışma, aracın çalınması, mini onarımlar, yetkili servis, koltuk ferdi kazaları ve hukuki koruma gibi temel kapsamları vardır.
Alınan ek teminatlar ile sigortanın kapsamı daha da genişletilebilir bu sayede olası bir kaza durumunda çok daha geniş bir sigorta güvencesi sağlar. Genişletilmiş kasko nedir başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tamamlayıcı Kasko Genel Şartları

Her sigorta ürününde olduğu gibi bu üründe de birtakım genel şartlar bulunur. Tamamlayıcı kasko sigortası yaptırabilmek için bu genel şartlarla uyumlu olmak ve tüm kriterleri karşılamak gereklidir. Sigorta şirketine bağlı olarak zaman zaman bu genel şartlar değişiklik gösterebilir ancak genel hatlarıyla ele aldığımızda aşağıdaki maddelerden söz etmek mümkündür;

 • Sigortalının 25 yaşından büyük olması
 • Aracın 3 ila 20’li yaşlarda olması
 • Hasarsızlık basamağının kademesi (5, 6 ve 7.sırada olma koşulu aranır)
 • En az 1 yıl önce kasko sigortası yaptırmış olma zorunluluğu

Tamamlayıcı Kasko Ek Teminatları

Tamamlayıcı kasko ek teminatları sigorta şirketine bağlı olarak değişir. Ancak genel hatlarıyla aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür;

 • Asistans hizmetleri
 • Yol yardım hizmetleri
 • İkame araç hizmeti
 • Bakım ve onarım hizmetleri

Tamamlayıcı Kasko Teminatları Nelerdir?

Ek teminatların yanı sıra 3 adet de ana teminattan söz etmek mümkündür. Bütün sigorta şirketlerinde bu ana teminatlar yer alır. Bunlar; çalınma, çarpışma ve İMM yani ihtiyari mali mesuliyet sigortasıdır. Bu ana teminatlara, yukarıda saydığımız ek teminatları ekleyebilir bu sayede daha geniş bir koruma sağlayabilirsiniz.

Tamamlayıcı Kasko Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Bu kasko ürünü, tercihe bağlı sigortalardan biridir, yaptırılması zorunlu değildir. Kasko sigortası da zorunlu olmayan sigorta ürünlerindendir ancak yaptırılması pek çok avantajı beraberinde getirir. Kasko ve tamamlayıcı kasko sigortası ile pek çok olası riske karşı tam bir koruma sağlamak mümkündür.

Tamamlayıcı Kasko Sigortası ile Karşılanmayan Durumlar Hangileridir?

Her sigorta ürününde olduğu gibi tamamlayıcı kasko sigortasının da karşılamadığı durumlar vardır. Bu ürünün teminat dışı hallerinden birkaçı;

 • Halk hareketleri ya da savaş, istila gibi durumlardan doğan hasarlar
 • Doğal afetler nedeniyle oluşan hasarlar
 • Kaza sonrası tespit tutanağı olmayan vakalar
 • Araç camında oluşan kırılma
 • Park halindeyken oluşan hasarlar
 • Tek taraflı yaşanan kaza neticesinde oluşan hasarlar
 • Sigortalı tarafından araca kasten verilen hasarlar

Tamamlayıcı Kasko Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tamamlayıcı kasko prim hesaplamasında hem poliçede var olan standart teminatlar hem de sigortalı talebiyle eklenen ek teminatlar dikkate alınır ve buna göre bir hesaplama yapılır. Ek teminatlarla poliçe kapsamı genişledikçe, primlerin de belirli oranda artması olağandır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

 • Trafik cezası geçmişi incelenir ve risk çok çıkarsa poliçe primi daha yüksek olur.
 • Aracın hangi şehirde kayıtlı olduğu önemlidir; kalabalık bir şehirde seyretmek riskleri ön plana çıkaracaktır.
 • Aracın markası ve modeline bakılır
 • Aracın yaşı da prime etki eden faktörlerdendir
 • Sigorta şirketinin ilgili şirket prosedürlerine bağlı olarak fiyatlandırma değişebilir.

Kasko ve Tamamlayıcı Kasko Sigortasının Farkı Nedir?

Tamamlayıcı kasko ile kasko sigortası arasında “teminat farkı” bulunur; ek teminatlarla kaskonun kapsamı genişletilebilir. Tamamlayıcı kasko fiyatlarının, standart kaskoya kıyasla daha uygun olduğunu söylemek mümkündür.

Kasko şartlarının tamamlayıcı kaskoya oranla daha esnek bir yapıda olduğu söylenebilir; örneğin tamamlayıcı kasko ürününde sigortalının yaşı, hasarsızlık oranı ve aracın yaşı gibi faktörlerden söz edilir ancak standart kaskoda bu tarz detaylar olmayabilir.

 

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.