Karavan Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Son yıllarda giderek artan karavan tutkusu, beraberinde pek çok sigorta ürününün parlamasına da yol açıyor. Özellikle karavan sigortası ürünü, günümüzde popüler sigorta ürünlerinden biri haline geldi. 

Bu yazımızda karavan sigortası hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Nasıl yapıldığına ve avantajlarına geçmeden önce gelin karavan sigortası nedir kısaca bir tanımlayalım.

Karavan Sigortası Nedir?

Karavan sigortası ile kasko sigortası aynı amaca hizmet eden sigorta ürünleridir. Tıpkı araç kasko sigortasında olduğu gibi karavan kasko sigortasında da olası bir kaza durumunda karavan sahibinin zararını sigorta karşılar. 

Karavan sigortası isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta ürünüdür. Kasko sigortasında olduğu gibi poliçe başlangıcından itibaren 1 yıl süreyle geçerlidir. 

Karavan Sigortası Nasıl Yapılır?

Karavan kaskosunu Genç Sigorta aracılığı ile almanız mümkündür. 0216 411 65 17 numaralı çağrı merkezimiz arayabilir ya da sitemizde bulunan iletişim formunu doldurarak sizi aramamızı talep edebilirsiniz.

Karavan sigortası fiyatları, karavan sigortası teminatları ya da karavan sigortası hakkında detaylı bilgi almak için sigorta danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Uygun gördüğünüz takdirde bütçenize uygun prim ödeme seçenekleri ile poliçelendirme sürecini acenteye gitmeden gerçekleştirebilirsiniz. Sesli kayıt sistemi üzerinden yapılan poliçelendirme ile kısa sürede ihtiyaç duyduğunuz karavan sigortasına sahip olabilirsiniz.

Karavan Sigortası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tıpkı her sigorta ürününde olduğu gibi karavan kaskosunda da ihtiyaç duyulan birtakım belgeler vardır. Bunlar;

 • Sigortalanacak aracın genel olarak fotoğrafları; iç ve dış mekân görsellerinden oluşan detaylı bir fotoğraf çekimi
 • Aracın mevcut aksesuarlarının bedeli
 • Araçta bulunan her bir aksesuarın ne olduğunu belirten aksesuar listesi
 • Sigorta şirketinin talep ettiği diğer belgeler

Karavan Sigortası Teminatları Nelerdir?

Normal araçlarda olduğu gibi karavan sigortası da birtakım risklere karşı güvence sağlar. Karavan sigortası teminatlarından birkaçı;

 • Çarpma- çarpışma
 • Aracın yanması
 • Devrilme ya da yuvarlanma
 • Aracın düşmesi
 • Hırsızlık ya da çalınmaya teşebbüs
 • Deprem gibi doğal afetler
 • Cam kırılması
 • Anahtar kaybı
 • Yol yardım hizmetleri
 • 3. Kişilerden gelen zararlar
 • Hasarsızlık koruma
 • Sel-fırtına ya da su baskını gibi doğal afetler
 • Yanardağ patlaması ya da toprak kayması gibi doğa olayları
 • Çekme ya da çekilme sırasında oluşan zararlar

Karavan sigortası teminatları kişinin talebi doğrultusunda ek teminatlara genişletilebilir. Bu noktada önemli olan aracını sigorta ettirmek isteyen kişinin ihtiyaç ve talepleridir; poliçe bu talepler doğrultusunda oluşturulur.

Karavan Sigortası Ne İşe Yarar?

Karavan sigortası, olası bir kaza durumunda doğacak maddi kayıpları limit ve oranlar dahilinde karşılar. Bu sayede kişi, büyük maddi yüklerin altına girmez. Motokaravan, çekme karavan ya da Tiny house olarak tanımlanan “taşınabilir” araçlar ciddi maliyetlere mal olur. Haliyle bu maliyetler de beraberinde pek çok riskli barındırır.

Konakladığınız yerde beklenmedik doğa olayları ya da kazaların yaşanması olasıdır. Bu kazalara engel olmak güç olsa da kazanın doğuracağı maddi kayıpları önlemenin en etkili yolu karavan sigortasıdır. Karavan kasko sigortası yaptırarak ekonomik kayıpların yaşanması önlenir ve daha az maddi kayıpla süreç yönetilir.

Karavan Sigortası Fiyatları

Karavan kaskosu fiyatları nasıl belirlenir sorusu, karavan sahiplerinin merak ettiği sigorta konularından biridir. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki karavan sigortasının belirli bir ücret tarifesi yoktur. Teminatlara göre tutarlar değişmekle birlikte piyasa rayiç değeri üzerinden de birtakım güncellemeler söz konusudur.

Örneğin karavanınızın rayiç bedeli, karavanın markası ve modeli de fiyata etki eden unsurlardandır. Yanı sıra karavanın önceden bir kaza geçmişi ve kaza kaydı mevcutsa bu durumun sigorta tutarına yansıması da kaçınılmaz olacaktır. Size özel teklif çalışmamız için sigorta danışmanlarımızı aramanızı ve konuyla ilgili detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz. Bizlere 0216 411 65 17 no’lu hattan ulaşabilirsiniz. 

Her Karavana Sigorta Yaptırmak Mümkün mü?

Bu sorunun yanıtını vermeden önce karavan çeşitlerinden kısaca bahsetmek daha doğru olacaktır zira sorunun yanıtı, karavanın çeşidine göre değişmektedir. İki tip karavan vardır; motokaravanlar ve çekme karavanlar. Motokaravanlar, cam pervanlar ve alkovan karavanlar olmak üzere 2’ye ayrılır. Çekme karavanlar ise küçük gözyaşı karavanlar ve pick-up karavanlardır. Motokaravanların iki türüne de kasko yaptırmak mümkündür ancak bu noktada aracın yaşı önemli bir kriterdir.

Çekme karavanlarda ise daha farklı durumlar söz konusudur. Eğer çekme karavan 01 kategorisinde ise bu durumda dar kapsamlı kasko yaptırılabilir. Ancak çekme karavan 02 kategorisinde ise bu durumda geniş kapsamlı kasko yaptırmak mümkündür. Özetle karavan kaskosu yaptırabilmek için aracın hangi sınıfa ait olduğu büyük önem taşır. 

Aracınız için Zorunlu Trafik Sigortası Teklifi Alın

Karavan kaskosu yaptırmak tercihe bağlıdır ve kanunen yapılması zorunluluk arz etmez. Ancak konu zorunlu trafik sigortası ise orada prosedür bambaşka işler. Karavan zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkamazsınız; çıkmanız durumunda ise para cezası ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır. 

Özetlediğimiz üzere trafiğe çıkan her araç zorunlu trafik sigortası yaptırmakla yükümlüdür. Zorunlu trafik sigortasını Genç Sigorta aracılığı ile hızlıca yaptırabilirsiniz. Bunun için bizi 0216 411 65 17 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden arayabilir ya da sitemizdeki teklif formunu doldurarak sizi aramamızı talep edebilirsiniz.

 

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.