Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Farkı Nedir?

Araç 09 Ağustos 2023

Kasko, Zorunlu Trafik Sigortası gibi ilgili kanun tarafından yaptırılma yükümlülüğü olan bir sigorta ürünü değildir. Ancak aracınızın maddi güvencesi için sanılanın aksine büyük önem taşır. Araç sürücüleri genellikle trafik sigortası yaptırdıktan sonra kasko yaptırmaya ihtiyaç duymazlar. Ancak yanılma burada gerçekleşir zira trafik sigortası karşı tarafı, kasko ise kendi aracınızı korur.

Kasko, kendi içinde ayrımları olan bir üründür; dar kasko ve genişletilmiş kasko ile aracınızı belirli oran ve limitler dahilinde maddi anlamda güvence altına alabilirsiniz. Dar kasko ve genişletilmiş kasko arasında ne gibi farklar olduğu merak konusudur.

Bu yazımızda dar kasko ve genişletilmiş kasko arasındaki farklara değineceğiz ancak öncesinde her iki kasko ürününü de kısaca inceleyelim.

Dar Kasko Nedir?

Diğer kasko ürünlerine göre daha az prim ödemesi olan sigorta çeşididir. Kasko poliçesinde yer alan herhangi bir teminat çıkarıldığında dar kasko olarak isimlendirilir. Dar kasko kapsamı, diğer ürünlere kıyasla çok daha azdır; teminatlar sınırlıdır ve araca her konuda tam bir koruma sağlamaz.
Ekonomik olması bakımından dar kasko daha cazip fiyatlara sahip olsa da olası bir kaza durumunda aracınız için tam bir güvence sağlamaz. Bu noktada prim ödemesinden daha yüksek zararlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Genişletilmiş Kasko Nedir?

Genişletilmiş kasko pek çok teminatı içinde barındırır. Genel kaskoya eklenen ek teminatlarla kaskonun kapsamı genişletilir. Genişletilmiş kasko ek teminat kapsamına ait detaylardan bazıları;

  • Doğal afetler
  • Yabani hayvan zararları
  • Terör eylemleri
  • Yol yardım hizmeti
  • Asistans hizmeti
  • Kemirgen teminatı
  • Anahtar kaybı
  • İhtiyari Mali sorumluluk

Genişletilmiş kasko ve tam kasko arasındaki farka da bu noktada değinelim. Genişletilmiş kasko, temel kasko ürününe ek teminatlar seçilerek yapılan bir kasko ürünüdür. Tam kasko ise tüm güvenceleri kapsam altına alır.

Kaskoda Mini Onarım Teminatı Hangi Hasarları Kapsar?” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Genişletilmiş Kasko ile Dar Kasko Arasındaki Farklar

Yukarıda da kısaca değindiğimiz üzere dar kasko, sınırlı güvencelere sahiptir. Her ne kadar prim ödemesi düşük olmasından dolayı cazip gibi dursa da aracınız için tam bir koruma sağlamaz. Genişletilmiş kasko ise pek çok ek teminatı sunar; bu sayede aracınız için tam anlamıyla bir maddi güvence sağlamış olursunuz.

Genişletilmiş kaskonun, dar kaskoya oranla çok daha güvenli olduğunu söylemek mümkündür. Olası bir kaza durumunda hasarın ne boyutta olduğunu kestirmek güçtür ancak tam bir sigorta güvencesi ile işin maddi boyutunu teminat altına almak alacağımız önlemlerdendir.

Aracınızı Genç Sigorta ile Güvence Altına Alın!

Sigorta şirketlerinin sunduğu kasko tekliflerini tek tek incelemek yalnızca vakit kaybı değil aynı zamanda oldukça kafa karıştırıcı. Genç Sigorta olarak onlarca farklı sigorta ürününü sizin için karşılaştırabilir ve en aracınız için en doğru kararı vermenize destek olabiliriz.

Web sitemizden kasko teklifi alabileceğiniz gibi iletişim kanallarımız aracılığıyla bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yalnızca aracınızı değil motosikletinizi de sigorta kapsamına alabilir, olası her riske karşı koruma sağlayabilirsiniz. Motosiklet Kasko Sigortası ve Motosiklet Trafik Sigortası fiyat teklifi almak için ilgili linklere tıklayınız.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.