Rent a Car Kaskosu Nedir? Ne İşe Yarar?

Her ne kadar trafik kurallarına uyum sağlıyor olsanız da karşı tarafın yapacağı hatanın bedelini kimi zaman sizin ödemeniz de kaçınılmazdır. Hal böyle olunca bu bedellerin maddi kısmını, sigortaya emanet etmek kendi adımıza alacağımız en büyük önlemlerden biri.

Trafik alanında gerek kendi aracınızı gerek karşı tarafın aracını olası bir kazadan doğan masraflara karşı güvence altına alan sigorta ürünleri vardır; kasko sigortası ya da zorunlu trafik sigortası gibi. Seyir halinde olduğumuz araç her zaman bize ait olmayabilir örneğin bir yolculuk esnasında araç kiralamamız gerekebilir. İşte bu noktada da bir diğer kasko ürünü olan rent a car kaskosu karşımıza çıkar. Bir nevi “garanti” olarak görebileceğimiz rent a car kaskosu ile yolculuklar çok daha güvende olabilir. Bu yazımızda rent a car kaskosuna dair tüm detayları paylaşacağız. Gelin önce bu kasko türü nedir yakından bir inceleyelim.

Rent a Car Kaskosu Nedir?

Rent a car kaskosu, oto kiralama hizmeti veren şirketlerin araçlarını teminat altına almaları için yapılan bir kasko türüdür. Oto kiralama hizmetinin gittikçe yaygınlaşması, olası her türlü riski de meydana çıkarır. Uzun ve virajlı yollar kimi zaman coğrafi konum ve hava şartları ile birleşince pek çok kazaya sebep olabilir.

Bu kazalar maddi anlamda zorlayıcı bedellerin ödenmesine neden olabildiği gibi pek çok prosedürü de beraberinde getirir. İşte bu gibi durumlarda olası bir kaza durumunda araçta oluşabilecek maddi hasarları rent a car kaskosu karşılar ve bu sayede mağduriyet minimuma indirilir.

Rent a Car Kaskosu Zorunlu mu?

Kiralık araç kaskosu olarak dilimize çevirebileceğimiz rent a car kaskosu, isteğe bağlı bir sigorta ürünü değildir. Diğer bir deyişle kiralık araba full kasko bir zorunluluktur. Kiralanan araçta zorunlu trafik sigortasının mevcut olması yeterli değildir; zorunlu trafik sigortasının yanı sıra rent a car kaskosu bulunması şartı da aranır.

Rent a Car Kaskosu Genel Şartları

Rent a car kaskosu genel şartları, kaskonun kapsamı hakkında detaylı bilgileri içeren bir düzenlemedir. Bu genel şartlara bağlı olarak poliçenin sınırları çizilir ve kapsama alanına dair detaylar netlik kazanır. Rent a car kaskosu genel şartlarında aşağıdaki konularda kurallar yer alır;

 • Sigortanın kapsamı
 • Ana teminatlar ve ek teminatlar
 • Teminat dışı haller ve istisnai durumlar
 • Coğrafi kapsam
 • Teminat uygulama esasları
 • Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri
 • Sigorta sözleşmesinin sona erme esasları

Rent a Car Kaskosu Neleri Kapsar?

Rent a car kaskosunun teminatları, pek çok bakımdan güvence sağlar. Bu sayede maddi anlamda büyük yükler oluşmaz. Teminatların neler olduğu, poliçeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ki günün sonunda bunların primlere de yansıması kaçınılmazdır. Peki rent a car kaskosu neleri kapsar gelin birkaç madde ile özetleyelim.

 • Kaza
 • Araçta oluşabilecek yanma ya da patlama
 • Doğal afet sonucu oluşan hasarlar
 • Hırsızlık durumu
 • Kaza sonrası oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı hastane giderleri
 • Hukuki koruma
 • Çarpma ya çarpılma gibi kazalar
 • Arabanın perte çıkması
 • İhtiyari mali mesuliyet
 • Yol yardım hizmeti desteği
 • Çekici hizmeti
 • Terör olayları neticesinde oluşan hasarlar

Rent a Car Kaskosu Nasıl Yapılır?

Kiralık araç kaskosu, rent a car kaskosu yapan sigorta şirketleri tarafından yapılır. Birden fazla rent a car kaskosu şirketi ve sunduğu teklif vardır. Bu teklifleri değerlendirmek ve hepsini bir arada toplamak şüphesiz zaman gerektirir.

İşte bu noktada dilerseniz Genç Sigorta olarak size destek sağlayabiliriz. Sigorta danışmanlarımız ile 0216 411 95 17 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden iletişime geçebilir ve sunulan teklifleri değerlendirebilirsiniz. Yanı sıra sitemizde bulunan teklif formunu doldurarak sizinle iletişime geçmemizi de talep edebilirsiniz. Alanında uzman sigorta danışmanlarımız sizinle kısa sürede iletişime geçecek ve size en uygun rent a car kaskosu teklifini sunacaktır.

Rent a Car Kaskosu Fiyatları

Rent a car kaskosu fiyatları, teminatlara bağlı olarak değişebilir. Yanı sıra birtakım kriterler de rent a car kaskosu fiyatını etkileyecektir. Rent a car kaskosu 2024 fiyatları için Genç Sigorta ile iletişime geçebilir ve talepleriniz doğrultusunda bir poliçe düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kaskosuz Araç Kiralanır mı?

Ticari amaçla kullanılan araçlarda kasko yapma zorunluluğu bulunur keza kiralık araçlar da rent a car kaskosu bir zorunluluktur. Kiralık araç kaskosu zorunlu olduğundan araç kiralama hizmeti sunan şirketlerin bu zorunluluğa uyması gerekir. Kiralanan araçta kasko yoksa ve bir kaza meydana geldiyse, sigorta şirketinin hasarı ödeme yükümlülüğü olmaz ve tüm sorumluluk araç sahibine ait olur.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.