Genişletilmiş Kasko Nedir?

Kasko sigortası, ek teminatlarla kapsamı oldukça genişletilebilen bir sigorta ürünüdür. Ne kadar çok ek teminat eklenirse, sigortanın kapsama alanı da bir o kadar genişleyecektir.

Kasko, kendi içinde türlere ayrılır demek mümkündür. Bu yazımıza kasko türlerinden biri olan genişletilmiş kasko hakkında bilgiler vereceğiz.

Genişletilmiş Kasko Nedir?

Genişletilmiş kapsamlı kasko, temel kasko sigortası hasarlarının yanı sıra ek teminatların da poliçeye eklenmesi ile oluşan bir kasko çeşididir.
Kasko genel şartlarının yeterli olmadığı durumlarda, sürücünün daha fazla teminat ihtiyacı olduğunda devreye genişletilmiş kasko poliçesi girer ve tam bir koruma sağlar.

Genişletilmiş Kasko Neleri Kapsıyor?

Kasko ürünleri, her bir risk için farklı alternatifler sunabilir. Bu alternatiflere eklenen ek teminatlarla sigortanın sınırları genişletilebilir. Geniş kasko, genişletilmiş kasko gibi tanımlarla karşımıza çıkan bu sigorta ürününün kapsamı da adı gibi geniştir.

Genişletilmiş kasko ana kapsamı;

 • Kara ve demir yolunda, motorlu ya da motorsuz taşıtlarla yapılan kazalar teminat altında tutulur.
 • Araç seyir halinde değilse de olası her kazada hasar sigorta güvencesi altındadır.
 • Fiili ehliyeti olmayan kişilerin sebep olduğu kazalardan doğan hasarlar sigorta kapsamında yer alır.
 • Aracın yanması ya da hırsızlık vakasının yaşanması da genişletilmiş kasko poliçesi kapsamı altında yer alır.

Genişletilmiş Kasko Ne İşe Yarar?

Kazanın nereden ve ne zaman geleceğiniz bilmemiz imkânsız. Ancak olası bir kazaya karşı maddi önlem almanın en etkili yolu kasko sigortasından geçer. Kasko ürünlerinden biri olan genişletilmiş kasko ile aracınızı standart paket kapsamında tutmaz, her olasılığa karşı koruma sağlamış olursunuz.

Hırsızlık ya da yanma gibi aniden gelen felaketlerden, ikinci ya da üçüncü kişinin sebep olduğu kazalardan doğan hasarlara kadar oldukça geniş bir koruma sağlar. Bu sayede kaza sonrasında gelişen maddi külfet azalır ve poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde işin maddi sorumluluğu sizden çıkar, sigorta şirketine ait olur.

Genişletilmiş Kasko Nasıl Yapılır?

Kasko sigortası poliçenize eklemek istediğiniz teminatları belirleyip, ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar verdikten sonra sigorta acenteleri aracılığı ile poliçenizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. İnternet üzerinden genişletilmiş kasko örneğini incelemek de fikir olması açısından faydalı olabilir.

Genişletilmiş Kasko Teminatları

Full kasko ya da maksimum kasko gibi genişletilmiş kasko türlerinin ana teminatlarından maddeler halinde bahsedelim.

 • 3. Kişiler tarafından araçlara verilen maddi ve fiziksel hasarlar
 • Mini onarım hizmetleri
 • Doğal afetler neticesine gelişen hasarlar
 • Terör olaylarından doğan zararlar
 • Yol yardım hizmetleri
 • Akaryakıt dolumu
 • Anahtar kaybolması
 • Kemirgen hayvanların yarattığı zararlar

Genişletilmiş Kasko Ek Teminatları

Full kasko ek teminatları ile araca tam kapsamlı maksimum bir koruma sağlamak mümkündür. Ek teminatlar içinde;

Kasko ek teminatları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Genişletilmiş Kasko Araç Bedeli

Genişletilmiş kasko araç bedeli Araç Değer Listesi’ne bağlı olarak tanımlanır. Ancak genişletilmiş kasko fiyatı, sigorta şirketinin fiyat politikasına bağlı olarak da değişebilir.

Ek teminatların da poliçe fiyatında oynama yapması olağandır. Genişletilmiş kasko araç bedelini öğrenmek için sigorta şirketinizden fiyat teklifi almanız yeterli olacaktır. Bilgileri eksiksiz girerek prim ve teminat ödemelerine dair tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Genişletilmiş Kasko Tüm Hasarları Karşılar mı?

Genişletişmiş kaskonun kapsamı oldukça geniştir ancak alkollü araç kullanma ya da poliçe kapsamında yer almayan ek teminat kapsam dışı olarak değerlendirilir. Genel olarak baktığımızda sigorta kapsamının dışında yer alan durumlar şunlardır;

 • Poliçede yer almayan teminatlar
 • Yasaklı madde kullanımı neticesinde oluşan kazalar
 • Alkollü araç kullanımı sonucu meydana gelen kazalar
 • Ehliyetsiz araç kullanımı neticesinde oluşan kazalar
 • Poliçeden çıkartılan teminatlar
 • Karşı tarafta oluşan hasarlar

Son maddeye bir parantez açalım. Kasko, yalnızca kendi aracınızı koruma altına alan bir sigorta ürünüdür. Karşı tarafa ait hasarlar zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır. Zorunlu trafik sigortasının karşıladığı durumları kaleme aldığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Genişletişmiş Kasko Neden Tercih Edilmeli?

Maksimum kasko ya da full kasko gibi geniş kapsamlı sigorta ürünlerini tercih etmenin en büyük avantajlarından biri aracınıza dair tam bir koruma elde etmenizdir.

Olası bir kaza durumunda standart poliçede yer alan ana teminatlar her zaman tam koruma sağlamayabilir. Detaylı bir şekilde poliçeye işlenen her teminat bir nevi “maddi garanti” oluşturur. Kazalar her zaman basit çiziklerle atlatılmaz, ne yazık ki büyük maddi hasarlı kazalar da söz konusudur. Bu gibi olaylara karşı genişletilmiş kasko poliçesinden yararlanmak akıllardaki soru işaretlerinin silinmesinde etkili olacaktır.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.