Şase Numarası Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Şase numarası aynı zamanda “şasi” numarası olarak da bilinir. Trafiğe çıkan her araç için kullanılması zorunlu olan şase; aracın motor tipini, üretim fabrikasını belirten bir numaradır. Araç ruhsatında bulunan “şase numarası” bölümünde belirtilmiştir ancak ruhsatın yanı sıra aracın plaka kısmından, kaputun altından, motorun üstünden ya da bagajın alt bölümünden de şase numarasını öğrenmek mümkündür.

Bu yazımızda şase numarası sorgulama, şase no ile araç özelliklerini sorgulama, araç şase no öğrenme, şaseden araç sorgulama gibi detaylara değineceğiz.

Şase Numarası Nedir?

Araç şasesinin ilk kullanımı 1950’li yıllara tekabül eder. Her üreticinin kendi araç modelini bildirmek adına aracına yerleştirdiği ve bu sayede diğer araçlardan ayrıştığı bir numaradır. Trafiğe çıkan her araçta şase ya da bir diğer kullanımı ile şasi numarası bulunmalıdır.

Şase numarası ile aracın hangi yılda üretildiğinden motor tipine, fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğundan üretim evrelerine kadar pek çok bilgiye erişmek mümkündür. Şase numarası toplamda 17 haneden oluşan bir koddur. Bu kod üzerinde rakam bulunduğu gibi harf de bulunur. Eğer şase numarasının içinde “o”, “i” ve “q” harfleri var ise bu numara sahtedir zira kodların içinde bu harfler yer almaz.

Araç Şase Numarası Nerede Yazar?

Araç şasi no sorgulama yapmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri bu kodun nerede yer aldığıdır. Araç ruhsatının üzerinde yer alan şase bölümünden koda ulaşmak mümkündür. Yanı sıra;

 • Araca ait sigorta poliçesi üzerinden,
 • Motor üstünden,
 • Bagaj altından,
 • Kaput altından,
 • Plaka bölümünden,
 • Tekerlek boşluğunun iç kısmından,
 • Stepne bölümünün yan tarafından da şasi numarası öğrenilebilir.

Şase Numarası Ne İşe Yarar?

Şase numarası ile araca dair pek çok detaya erişim sağlamak mümkündür. Aracın üretim yılı başta olmak üzere teknik özellikleri, motor tipi, motor seri numarası ya da römork özellikleri hakkında detaylı bilgiye ulaşılır. Şase numarası yalnızca aracın teknik özelliklerini öğrenmeye değil aynı zamanda sigorta için de önemlidir. Örneğin zorunlu trafik sigortası sorgulama ya da araç sigorta sorgulama yapmak için de şase numarasından destek alınabilir. Yanı sıra servisler de aracın motor tipini öğrenmek ve buna göre bir tamir işlemi yapmak için de şase numarasına ihtiyaç duyabilir.

Aracın güvenliğini sağlamak için de şase numarası önemlidir. Şase numarası her araca özel olarak tanımlanır bu sayede olası bir hırsızlık durumunda aracın kimliğini tespit etmek çok daha kolay olacaktır.

Şase Numarası Değişir mi?

Şase numarasını değiştirmek kanunen yasaktır. Yanı sıra numarayı kazımak ya da değiştirmeye çalışmak da mümkün değildir. Özellikle ikinci el otomobil ticaretinde yasa dışı yollarla şase numarası değiştirme ve tüketiciyi dolandırma vakalarına rastlamak mümkündür bu nedenle ikinci el bir araç satın alacaksanız çok dikkatli olmanızda yarar vardır.

Şase Numarası Başkasına Verilir mi?

Şase numarası için aracın kimliği benzetmesini yapmak mümkündür. Ancak yedek parça teyidi ya da parça satışı için istenmesi durumunda kodu paylaşmanız tehlikeli bir durum yaratmaz. Araç satış öncesi aracın şase numarası üzerinden inceleme yapmak talep edilirse şase numarası paylaşılabilir. Bu noktada güvenlik açığı doğmayacaktır.

Şase Numarası Neden İstenir?

Şase numarasına pek çok sebepten ihtiyaç duyulur. Yalnızca araca ait teknik özellikle için değil aynı zamanda zorunlu trafik sigortasından araç sorgulama ya da kasko sigortası sorgulama için de şase numarası istenebilir.
Yedek parça işlemleri ya da oto servislerde yapılan tamir işlemleri için de şase numarasına ihtiyaç duyulabilir zira aracın teknik özelliklerine dair detayları bu kod üzerinden incelemek mümkündür.

Şase Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şase sorgulama için birtakım adımlar izlenir. Şase no sorgulama (şasi no sorgulama) için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 • Telefonunuzun mesajlar bölümüne girin.
 • “HASAR” yazıp boşluk bırakın.
 • “S” harfi yazın ve boşluk bırakarak şase numaranızı girin.
 • Bilgileri 5664 numarasına SMS olarak iletin.

Adımları tamamladıktan sonra telefonunuza bir SMS gelecektir. Eğer daha kapsamlı bilgilere ihtiyaç duyarsanız örneğin aracın yaşı, cezaları ya da kaza geçmişine dair bilgi açığınız oluşursa bu durumda;

 • “DETAY” yazıp boşluk bırakın.
 • “S” yazıp boşluk bırakın ve ardından “ŞASİ NO” yazın.
 • Mesajı 5664 numarasına SMS olarak iletin.

Tüm bilgilere yalnızca birkaç dakika içinde erişim sağlayabilirsiniz.

 

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.