Yeşil Kart Sigortası

Yeşil Kart Sigortası, yurt dışı seyahatlerinizi aracınızla gerçekleştirmek istediğinizde; olası bir kaza sebebiyle, üçüncü şahıslara vereceğiniz maddi ve bedeni zararları karşılayan bir sigorta ürünüdür.

doğum sigortası ne zaman yaptırılmalıdır
Genç Sigorta
yeşil kart sigortası

Trafik Sigortası teminatları ile aynı içeriğe sahip olmakla birlikte, Yeşil Kart Sigortası; yurt dışında aracı ile birlikte bulunmak isteyen bireyler için geçerlidir.

Yeşil Kart Sigortası;

 • Yalnızca sisteme üye olan ülkelerde geçerlidir.
 • Sistem üyesi olan 47 ülke bulunmaktadır.
 • Trafik Sigortası ek teminatı niteliğinde olup, seyahat edilecek ülkelerde zorunludur.
 • Üçüncü şahısların araç hasarı gibi maddi, sağlık problemleri gibi bedeni masraflarını karşılamaktadır.
 • Sigorta esnasında bildirilen ülkenin, trafik sigortası kapsam ve limitleri dahilinde teminat altına almaktadır.
 • Prim tutarları Euro (€) olarak sunulmaktadır.

Yeşil Kart; sunduğu teminatlar ile seyahatlerinizi ve diğer tüm üçüncü şahısları koruma altına almaktadır. Sigorta şirketlerine göre değişkenlik göstermekle birlikte, kredi kartlarına taksit imkânı bulunmaktadır. Bazı sigorta şirketleri ekstra prim kapsamında; trafik kazası veya arıza gibi durumlarda aracınızın çekilmesi, aynı gün tamir edilemediğinde onarım süresi boyunca konaklama vb. asistans hizmetleri avantajlarından yararlanmanıza olanak sağlamaktadır.

Siz de Yeşil Kart Sigortası ile ilgili, aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulmak ve ihtiyacınıza yönelik tekliflere kolayca ulaşmak isterseniz; mesleğinde uzman sigorta danışmanlarımızdan sizin için teklif hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Bunun için 0216 411 95 17 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya sayfanın üst kısmındaki butondan açılan forma bilgilerinizi bırakarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Yeşil Kart Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeşil Kart Sigortası; aracınızla yapacağınız yurt dışı seyahatlerinde, sebep olduğunuz herhangi bir kazada 3. şahıslara vereceğiniz zararları karşılamaktadır. Başka bir deyişle; Türkiye sınırları içerisinde geçerli olan trafik sigortasının uluslararası halidir.

Yeşil kart sistemine üye olan 47 ülkede geçerli bu sigorta ile vereceğiniz maddi ve bedeni zararlar, kazanın gerçekleştiği coğrafi sınırlara uygun olarak hazırlanan poliçe limitleri kapsamında karşılanır.

Ülkemizde ilk olarak 1 Ocak 1953 yılında başlayan Yeşil Kart Sistemi’nin temel amacı; araç kullanıcılarının seyahat ettikleri ülkelerde yaşayabilecekleri olası zararlara karşı önlem almaktır.

Yeşil kart sigortası, Yeşil Kart Sistemi’ne üye olan ülkelerde geçerliliğini sürdüren bir motorlu araç sigortasıdır. Trafik sigortasına ek olarak, Türkiye dışındaki ülkelerde karşı tarafın zararını sigorta güvencesine alan bir üründür.

Yeşil kart sigortası diğer araçların yanı sıra üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararları da teminat altına alır. Buradaki teminat kapsamı, bulunduğunuz ülkenin zorunlu trafik sigortası mevzuatına ve limitlerine bağlı olarak değişir.

Yeşil kart sigortası pek çok avantaja sahiptir, bunlardan birkaçını maddeler halinde verelim.

 • Motosiklet ve tüm araçlar için Yeşil Kart Yurt Dışı Sigortası; uluslararası geçerliliğe sahip bir sigorta sistemidir.
 • Sebep olabileceğiniz kaza hangi ülkede olursa olsun, üçüncü şahıslara vereceğiniz zararlar bulunduğunuz ülke masrafları baz alınarak karşılanır.
 • Ek olarak Yeşil Kart Sigortası sahibi olduğunuzda; sistemde bulunan, seyahat edeceğiniz her ülke için ayrı bir sigorta yaptırma zorunluluğunuz ortadan kalkmaktadır.
 • Sigortaya sahip olduğunuz andan itibaren, seyahatlerinizde kolaylık sağlamaktadır. Kazaya sebebiyet verdiğinizde, teminatınız ve sigortacınızın tespit kolaylığı ile zarara uğrayan tarafa ödeme gecikmesi yaşamadan işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Yeşil Kart Sigortası için gereken poliçe şartı, aracın Türk plakasına sahip olmasıdır. Sigorta poliçesi için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra yurt dışı seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yeşil Kart Sigortasının şartlarından biri de yaptıracağınız sigortanın aracınıza ve şahsınıza ait olmasıdır. Trafikten çekilme ve noter onaylı satış işlemleri dahil olmak üzere, hiçbir koşulda sigorta başka bir bireye veya araca devredilememektedir.

Yeşil kartlı olup olmadığınızı öğrenmek için e-devlet sisteminden destek alabilirsiniz. E-devlet şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra yeşil kart poliçe ekranına ulaşabilir ve buradan kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.

Yeşil Kart Sigortasının kapsamında; üçüncü şahıslarda oluşan maddi ve bedeni zararlar karşılanmaktadır. Yeşil Kart Sigortası, seyahat edilecek ülkelerde yaşanan dolu gibi doğa felaketlerini veya hırsızlık gibi masrafları karşılamaz. Yalnızca üçüncü şahısların zararlarını kapsamaktadır.

Yeşil Kart Sigortası, yalnızca Yeşil Kart sistemine üye olan ülkelerde geçerli sayılmaktadır. Yeşil Kart Sigortası’nın geçerli olduğu ülkelerden bazıları;

 • Arnavutluk
 • Bulgaristan
 • Azerbaycan
 • Almanya
 • Kıbrıs
 • Fransa
 • İspanya
 • Karadağ
 • Macaristan

Yeşil Kart Sigortasının geçerli olduğu ülkelerin tam listesine Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun web adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Yeşil kart uygulamasından yararlanabilmek için, seyahat edilen ülkede Yeşil Kart Büroları’nın var olması gerekmektedir. Yeşil kart araba sigortası ya da motosikletli yeşil kart sigortası için bu bürolara başvurulabilir.

Türkiye’de bu uygulamayı yürüten kurum Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’dur; yeşil kart sigortası adı altında düzenlenen poliçeler büro adına düzenlenir ve tüm sorumluluk büroya aittir.

Yeşil Kart Sistemi’nin var olduğu ülkelerde bulunan Yeşil Kart Büroları’nın tamamı Bürolar Konseyi’ne bağlıdır ve tüm şartlar konsey tarafından belirlenir. Konseye üye olan tüm ülkeler, bu şartlara uymakla yükümlüdür.

Yeşil Kart Büroları; bulunduğu ülkede sistemi temsil eden ve süreci yöneten bir oluşumdur. Görevlerinden biri Yeşil Kart Yurt Dışı Araç Sigortası almak isteyen şahıslara sertifika vermek ve seyahat edilecek ülke ve bürosuna zararların temin edileceği garantisini vermektir.

İkinci görevleri ise hasar yönetimi sağlamaktır. Farklı ülkelerde düzenlenmiş olsa da hasar sebebiyle oluşacak talepleri karşılamak ve buna bağlı davaları, ülke bürosunu temsilen taraf olmak ve celp kabul etmektir.

Yeşil kart sigortası; sigorta şirketleri, bankalar ve sınır kapısında nakit ödeme ile alınabilir.
Genç Sigorta’dan yeşil kart sigortası yaptırmak isterseniz;

 • Sayfanın en üstündeki forma telefon numaranızı girin.
 • Karşınıza gelen sayfada isim, soyisim, e-posta adresiniz ve ilgilendiğiniz sigorta ürününü seçin.
 • Tüm bilgileri girdikten sonra “Beni arayın” butonuna basın.
 • Sigorta danışmanlarımız yeşil kart sigortası teklifleriniz hakkında bilgi vermek için sizi arayacaklar.

Yeşil Kart Sigortası için gerekli evraklar; sigortalanacak araca ait ruhsat ve Trafik Sigortası poliçesidir. Bu belgeleri tamamlayarak ilgili sigorta şirketi aracılığıyla Yeşil Kart Sigortasına sahip olabilirsiniz.

Yeşil Kart Sigortasını ilgili bulunduğunuz ülkenin sigorta şirketleri ve sigorta brokerlerinde, bankalarda veya sınır kapısında peşin ödeme ile birlikte yaptırabilirsiniz. Dilerseniz sigorta şirketlerinin sunduğu online Yeşil Kart Sigortası imkanından da faydalanabilirsiniz.

Yeşil kart sigortası hakkında bilgi ve teklif almak için Genç Sigorta’nın uzman sigorta danışmanları ile görüşebilirsiniz.

Yeşil kart sigortası yapan şirketlerden bazıları;

 • HDI Sigorta
 • Anadolu Sigorta
 • Mapfre Sigorta
 • Doğa Sigorta
 • Bereket Sigorta

Yeşil Kart Araç Sigortası; en az 15 gün ile en fazla 1 yıllık olarak düzenlenmektedir ve düzenlendiği tarih aralığında geçerli sayılmaktadır. 15 gün ile 6 ay arasında yapılan sigortalar kısa süreli sigorta olarak ifade edilmektedir. Kısa süreli poliçe ücretleri, yıllık prim tutarının %20 oranından az olmaması şartıyla hesaplanmaktadır ve sürelerine göre değişkenlik göstermektedir.

Bir tür uluslararası Trafik Sigortası olan Yeşil Kart Sigortası; her ülkenin Trafik Sigortası niteliğindedir ve sisteme kayıtlı ülkelerde yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır.

Yeşil Kart Sigortasını, seyahatiniz esnasında herhangi bir kazaya sebep olduğunuzda prosedürleri takip ederek kullanabilirsiniz. 

Öncelikle hasar ihbarında bulunmalı, ardından Yeşil Kart Bürosunu arayıp bilgi vermeniz gerekmektedir. Gerekli görülen durumlarda büronun göndereceği eksper ile hasar tespitinin ardından, hasarın durumuna göre belgelerinizi gerekli yerlere ileterek sigortanızdan faydalanabilirsiniz.

Yeşil Kart Sigorta sertifikasında bulunan ülke büro unvanı ile Yeşil Kart numarasındaki ülke rumuzu birbiri ile uyumlu, yani aynı ülkeye ait olmalıdır. Ayrıca taşıtın kayıtlı olduğu coğrafi sınırlar ile aracın sahip olduğu Yeşil Kart sertifikası üzerinde yazılı büronun ülkesi aynı yer olmalıdır.

Yeşil Kart kontrolü için gerekli olan tüm bilgilere Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Sahip olduğunuz Yeşil Kart Sigortasını E-Devlet Yeşil Kart poliçe ekranından kolayca sorgulayabilirsiniz. 

Yeşil Kart Sigortası, sigorta yaptırdığınız şirket aracılığıyla yenilenebilmektedir. Buna bağlı olarak sigorta yenilemelerinde hasarsızlık indirimi gibi imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Yeşil Kart Sigortasına sahip aracınızın, noter yoluyla satışı gerçekleşmesi veya trafikten çekilmesi (plaka terki) durumunda; satışı izleyen 10 gün içerisinde sigortacınıza bildirmeniz gerekmektedir. Satış veya çekilme tarihi üzerinden sigortacı, Yeşil Kart Sigortası iptalini gerçekleştirmektedir.

Yeşil Kart Sigortasının prim ödemeleri, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından araç türlerine göre belirlenmektedir. Bu prim tarifeleri Euro (€) olarak sunulmakta ve yıllık olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Kısa süreli Yeşil Kart Sigortası ücretleri ise poliçe tarihine göre hesaplanmaktadır:

 • 15 güne kadar sigortalarda yıllık primin %20’si
 • 1 aya kadar sigortalarda yıllık primin %25’i
 • 2 aya kadar sigortalarda yıllık primin %35’i
 • 3 aya kadar sigortalarda yıllık primin %45’i
 • 4 aya kadar sigortalarda yıllık primin %55’i
 • 5 aya kadar sigortalarda yıllık primin %65’i
 • 6 aya kadar sigortalarda yıllık primin %75’i
 • 6 ayı geçen sigortalarda yıllık primin tamamı alınır.

Aracınıza uygun, Yeşil Kart Araç Sigortası fiyatlarına ulaşmak için Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu adresini ziyaret edebilir ya da Genç Sigorta iletişim sayfasından bize ulaşarak kolayca teklif alabilirsiniz. 

 

Yeşil kart sigortasına benzer sigorta çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

 

Kimlerle Çalışıyoruz?

https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/axa.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/sompo.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/generali.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/turkiyesigorta.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/allianz.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/nn.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/anadolusigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/chubb.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/aksigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/quick.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/hdi.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/euroko.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/raysigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/DEMİR.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/turknippon.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ACB.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/groupama.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/agesa.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/DOĞA.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/fiba.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/GULF.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/neova.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ylogodemokrasi.jpghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/arex.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/zurich.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/korusigorta.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ankarasigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/magdeburger.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/corpus.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/orientt.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/bereketsigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/unico.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/atradius-logo.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ŞEKER.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/atlasmutlu.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/KATILIM_EMEKLİLİK.jpg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/MAPFRE_Sigorta_cmyk_250_1.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/12/aveon.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/12/hepiyi.png

İlgili ürünler

ihtiyari mali sorumluluk sigortası

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası

İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası; Zorunlu Trafik Sigortası bulunan araç sahiplerinin, olası bir kaza durumunda üçüncü şahıslara vereceği hasarın Trafik Sigortası limitlerini aşması durumunda, kalan masrafları karşılayan bir sigorta türüdür.

trafik sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik Sigortası; herhangi bir kaza sonucunda yalnızca karşı tarafta oluşabilecek sağlık ve araç hasarı gibi maddi masrafları karşılayan, Türkiye’de yaptırılması zorunlu olan bir sigorta çeşididir.

yat ve tekne sigortası

Yat ve Tekne Sigortası

Yat ve Tekne Sigortası; denizde, çekek yerlerinde veya marinalarda oluşabilecek pek çok riske karşı yat, tekne ve içerisinde bulunan teçhizatları koruma altına alan bir sigorta türüdür.

motosiklet trafik sigortası

Motosiklet Trafik Sigortası

Motosiklet trafik sigortası; kaza sebebiyle üçüncü şahıslara vereceğiniz maddi ve bedeni zararları karşılayan, yaptırılması zorunlu bir sigorta ürünüdür.

kasko sigortası

Kasko Sigortası

Kasko Sigortası; çarpma, çarpışma, yangın ve çalınma gibi kişilerin iradesi dışında oluşabilecek risklere karşı aracı güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. Trafik sigortasının zorunlu olmasının aksine, kasko sigortası yaptırılması zorunlu değildir. Fakat her gün trafikte veya park halinde oluşabilecek onlarca riske karşı koruma sağlaması nedeniyle birçok araç sahibi kasko sigortasını satın almaktadır.

yeşil kart sigortası

Yeşil Kart Sigortası

Yeşil Kart Sigortası, yurt dışı seyahatlerinizi aracınızla gerçekleştirmek istediğinizde; olası bir kaza sebebiyle, üçüncü şahıslara vereceğiniz maddi ve bedeni zararları karşılayan bir sigorta ürünüdür.

motosiklet kasko sigortası

Motosiklet Kasko Sigortası

Motosiklet Kasko Sigortası; trafikte seyir veya park halinde oluşabilecek çarpma, çarpışma, kısmen veya tamamen çalınma, yanma veya üçüncü şahısların kötü niyetli davranışları sebebiyle oluşacak zararlara karşı, motosikletinizi ve bütçenizi koruma altına alan bir sigorta çeşididir.