İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Avantajları Nelerdir?

Diğer 23 Ağustos 2023

Olası bir kaza yaşanması durumunda, karşı tarafa ait aracın ve varsa üçüncü şahıslara ait sağlık giderlerinin güvence altına alınması bakımından zorunlu trafik sigortası kilit bir öneme sahiptir. Zorunlu trafik sigortası ile karşı tarafta oluşabilecek hasarlar sigortada belirtilen limit ve oranlar dahilinde karşılanır bu sayede işin maddi kısmı büyük bir çoğunlukla kotarılmış olur.

Zorunlu trafik sigortası limitleri, Karayolları yetkilileri tarafından her yıl belirlenir ve her sigorta acentesinde aynı fiyatlarla satışa konu. Zorunlu sigorta poliçesi için belirlenen tutar, her zaman kazanın maddi boyutunu karşılamayabilir.

İşte bu noktada devreye ihtiyari mali mesuliyet sigortası girer ve zorunlu trafik sigortası limitini aşan durumlarda hasarın geri kalanını ödemek üzere konumlanır. İhtiyari mali mesuliyet sigortası ne işe yarar sorusunun yanıtına geçmeden önce bu sigorta ürününü yakından tanıyalım.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Nedir?

Trafik sigortası belirli limit ve oranlara sahip bir sigorta ürünüdür. Olası bir kazanın poliçede belirtilen limitleri aşması durumunda araç sahibine büyük bir maddi yük biner. Bu maddi yükü azaltmanın yolu ihtiyari mali mesuliyet sigortasından geçer.

İMM ile poliçeyi aşan maddi ödemeler, belirli limitler dahilinde güvence altına alınır. İMM motorlu kara taşıtları için geçerlidir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nın Avantajları Nelerdir?

Kazanın geliyorum demediği bir gerçek ancak kaza sonrası çıkan masrafların geliyorum dediği de başka bir gerçek. Olası bir kaza durumunda, karşı tarafta meydana gelen hasarlar ya da üçüncü şahıs yaralanmalarından doğan sağlık giderleri bel bükebilir.

Maddi anlamda büyük yükler altına girmemenin en etkili yolu ise ihtiyari mali mesuliyet sigortası yaptırmaktan geçer. Zorunlu trafik sigortasına ya da kasko sigortasına eklenen ihtiyarı mali mesuliyet teminatı ile kaza sonrasındaki maddi yükten kurtulmuş olursunuz. Özellikle yüksek meblağlardaki tazminat bedelleri artık sizin değil sigortanızın sorumluluğu altında değerlendirilir.

Geçmiş yıllarda yalnızca kasko sigortası kapsamında yer alan İMM, Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan yeni bir düzenleme ile 2014 yılından itibaren trafik sigortasına da eklenebilen bir teminat oldu bu sayede sürücüler için büyük bir avantaj doğdu.

İhtiyarı mali mesuliyet sigortası yaptırmanın bir diğer avantajı ise olası bir anlaşmazlık durumunda, sigorta şirketinin araç sahibinin vekili olarak tanımlanmasıdır. Bu sayede konunun direkt muhatabı sürücü değil sigorta şirketi olur.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Zorunlu mudur?

İhtiyari mali mesuliyet sigortası, mevcut trafik ya da kasko sigortasına eklenen bir teminattır ve zorunluluk arz etmez. Araç sigortaları içinde devlet tarafından yaptırılması zorunlu olan tek sigorta ürünü zorunlu trafik sigortasıdır.

Zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkamaz, çıkması durumunda para cezasının yanı sıra trafikten men edilme durumuyla da karşı karşıya kalabilir. İhtiyari mali mesuliyet sigortasında ise böyle yaptırımlar söz konusu değildir. İsteğe bağlı trafik sigortasına ya da kasko sigortasına ek teminat olarak ilave edilebilir.
Bu bir zorunluluk olmasa dahi, araç sahiplerinin kendileri için alacakları büyük bir maddi önlemdir. Bu bakımdan ihtiyari mali mesuliyet sigortası devlet tarafından zorunlu tutulmayan bir sigorta olmasına karşın araç sahiplerinin maddi güvencesi bakımından yaptırılması tavsiye edilen bir sigorta ürünüdür.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Manevi Tazminatları Kapsar mı?

İhtiyari mali mesuliyet sigortası manevi tazminatları da kapsar ve olası bir kazada fiziki yaralanmalardan doğan hasarları da güvence altına alır. Trafik sigortası ya da kasko poliçesine eklenen ihtiyari mali mesuliyet teminatı ile maddi ve fiziki hasarların haricinde manevi olarak açılan talepleri de karşılar.

Manevi tazminat haklarından doğan talepler, zorunlu trafik sigortası kapsamında ye almaz bu noktada ihtiyari mali sorumluluk devreye girer. Her ne kadar yaptırılması zorunlu bir sigorta ürünü olmasa da maddi manevi tazminat taleplerinin güvence altına alınması bakımından kilit bir öneme sahiptir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Nereden Yaptırılır?

İhtiyari mali mesuliyet sigortasını brokerler aracılığı ile yaptırabilirsiniz. Genç Sigorta ve Reasürans Brokerliği olarak ihtiyari mali sorumluluk sigortası kapsamındaki riskleri değerlendiriyor ve çeşitli teklif ve prim ödeme seçenekleriyle size destek oluyoruz.

Birden fazla sigorta şirketinin tekliflerini bir arada sunmanın yanı sıra prim tutarları ve şartlar gibi detayları hızlı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz. Hizmetlerimizden yararlanmak için online platformumuzdan teklif alabilir ya da 0216 411 95 17 numaralı danışma hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Online platformumuz üzerinden pek çok sigorta ürününün yanı sıra Motosiklet Trafik Sigortası fiyat teklifi de alabilir ve poliçe oluşturabilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.