Araç Satın Aldıktan Sonra Sigorta Yaptırma Süresi Nedir?

Araç 02 Ağustos 2023

Trafik kazaları her zaman sürücünün dikkatsizliğinden kaynaklanmaz; karşı tarafın ya da üçüncü kişilerin kusurlu davranışları sonucu da istenmeyen sonuçlar görülebilir. Hal böyle olunca bu bağlamda kendimizi güvence altına alabilmemizin en etkili yolu trafik sigortası yaptırmaktır.

Zorunlu trafik sigortası ile karşı tarafın maddi kayıpları, poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde karşılanır. Bu sayede olası bir kaza durumunda karşı tarafın maddi kaybı sigorta güvencesi altında tutulur.

Araç alım ve satım işlemlerinde, trafik sigortasının birtakım gereklilikleri vardır. Özellikle bu tarz değişim işlemlerinde, kanunlar uyarınca çerçevelenen bir süre bulunmaktadır. Peki yeni alınan aracın trafik sigortası ne zaman yapılmalıdır? Detayları yazımızda açıklayalım.

Araç Aldıktan Sonra Sigorta Süresi 2023

Yeni araç satın alan kişilerin, trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkması yasaktır ve belirli yaptırımlara tabidir. Trafiğe ilk kez çıkacak olan sıfır ya da 2.el araçlar için bazı kurallar vardır. Örneğin araç satış işleminden hemen sonra mevcut sigorta poliçesi iptal edilmeli ve aracın yeni sahibinin yeni bir poliçe yaptırması gereklidir.

Araç satın aldıktan sonra sigorta süresinin ne olduğunu sıfır ve 2.el araçlar olmak üzere iki ayrı kategoride inceleyelim.

2. El Araç Aldıktan Sonra Sigorta Süresi

2. el araçlar için trafik sigortası yaptırma süresi nedir sorusu pek çok sürücünün merak ettiği sorulardandır. Noter satışı yapıldıktan sonra aracın yeni sahibi poliçeyi 15 gün süreyle herhangi bir prim ödemeksizin kullanabilir.

Trafik sigortası 15 günlük süre kalktı mı sorusu son zamanlarda merak edilen sorulardandır bunu da cevaplayalım; aracın zorunlu trafik sigortası 15 gün boyunca yürürlükte kalır. Ancak süre bitiminde yeni alıcının, yeni bir sigorta poliçesi yapması gerekmektedir aksi halde cezai yaptırımlar söz konusu olacaktır.

2. El Aracın Sigortası 15 Gün İçinde Yenilenmezse Ne Olur?

Trafik sigortası süresi geçerse, araç trafikten men edilebilir. Sigorta süresini geciktiren araç sahibi aynı zamanda sigorta primi tutarına bağlı olarak her 30 gün için %5 oranında gecikme faizi ödemek zorunda kalır.

Araç sigortasız yakalanırsa trafikten men edileceği için bir otoparka çekilir. Burada da aynı zamanda otopark ücreti işlemeye devam eder. Araç sigorta yapıldıktan sonra hem otopark ücreti hem ceza ücreti ödenir ve yeniden teslim alınabilir.

Sıfır Satın Alınan Aracın Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Sıfır kilometre araç satın alırken önce trafik tescil işlemleri tamamlanır ve yeni araç sahibinin ruhsatı hazırlanır. Ruhsat işlemi yapılırken aynı zamanda araç sahibinden zorunlu trafik sigortası poliçesini ibraz etmesi istenir.

Araç trafiğe çıkmadan önce trafik sigortası yaptırılması gerekmektedir. Sigorta şirketleri tarafından ruhsat bilgisi olmadan da sigorta poliçesi hazırlanabilir bunun için gereken bilgiler; aracın motor numarası, şasi numarası ve modelidir. Bu bilgiler esas alındıktan sonra sigorta poliçesi düzenlenir ve araç trafiğe çıkmaya uygun hale gelir.

Yalnızca aracınızı değil motosikletinizi de çarpmalara ya da olası zararlara karşı sigorta güvencesine alabilirsiniz. “Motosiklet Kasko Sigortası” hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yanı sıra Motosiklet Trafik Sigortası hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız. 

Trafik Sigortası Gecikme Cezası 2023

2023 yılı itibariyle trafik sigortası gecikme cezaları Maliye Bakanlığı tarafından şu şekilde düzenlenmiştir;
Trafik sigortası yaptırmamanın cezası 436 TL’dir. Cezanın 15 gün içinde peşin ödenmesi durumunda rakam 327 TL olarak belirlenmiştir.
1 ay geciken trafik sigortası ceza tutarı; 457,80 TL’dir.
2 ay geciken trafik sigortası ceza tutarı; 480,69 TL’dir.
3 ay geciken trafik sigortası ceza tutarı; 504,72 TL’dir.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.