Dar Kasko Nedir?

Araç 13 Ekim 2023

Kasko, aracınızı olası kazalara karşı koruma altına alan bir sigorta ürünüdür. Kendi içinde genişletilmiş kasko, dar kasko ve tam kasko gibi farklı türleri bulunur. Her bir tür, farklı alanlarda koruma sağlar.

Bu yazımızda kasko çeşitlerinden biri olan dar kasko hakkında bilgiler vereceğiz.

Zorunlu Trafik Sigortası hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Dar Kasko Nedir?

Kasko genel şartlarına bağlı olarak kasko türleri çeşitlenir. Örneğin genişletilmiş kasko pek çok teminatı içinde barındırırken dar kaskoda imkanlar çok daha sınırlıdır. Dar kasko ne demek sorusunun kısa tanımı; standart kasko sigortasında yer alan ana teminatların küçük bir kısmını içeren kasko çeşididir.

Dar kasko aynı zamanda mini kasko olarak bilinir. Diğer kasko ürünlerine göre kapsamı çok daha küçüktür. Fiyatının diğer kasko türlerine karşı düşük olması bir avantaj gibi gözükse de olası kazalarda minimum destek sağlayabildiği bilgisini de satır aralarımıza serpelim.

Dar Kasko Neleri Kapsar?

Dar kapsamlı kaskonun kapsama alanı kısıtlıdır. Mini kasko olarak da bilinen dar kaskonun kapsamı, sigorta şirketine bağlı olarak değişebilir ancak genel olarak birçok şirket benzer teminatları sunar. Bunlardan birkaçı;

  • Aracın çalınması
  • Üçüncü kişilerin kasten verdiği zararlar
  • Aracın karıştığı kazalar
  • Araç seyir ya da park halindeyken üçüncü kişilerden gelen zararlar

Motosiklet Trafik Sigortası ve Motosiklet Kasko Sigortası içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Dar Kasko Ne İşe Yarar?

Dar kasko avantajlarına baktığımızda her ne kadar kısıtlı imkanlar sunuyor olsa da faydalarından da söz etmek mümkündür. Dar kaskonun sunduğu avantajların başında hasarsızlık indiriminden yararlanmak gelir; aracınız hasarsız ise hasarsızlık indiriminden yaralanmanıza olanak sağlar.

Eski modele sahip bir aracınız varsa ve büyük sigorta primleri ödemekten imtina ediyorsanız mini kasko işinizi oldukça görebilir. Düşük ödeme primleri ile aracını koruma altına almak isteyenlerin tercihidir demek mümkündür. Dar kasko poliçesinin sınırları az olsa da ek teminatlarla genişletilebilen bir sigorta ürünüdür; yalnızda kasko genel şartlarına bağlı kalmaz aynı zamanda ihtiyaçlar dahilinde ek teminatlarla sigortanın kapsamı genişletilebilir.

Yeşil Kart Sigortası ve Yat ve Tekne Sigortası içeriklerimiz de ilginizi çekebilir.

Dar Kasko Nasıl Yapılır?

Dar kasko, tercih edeceğiniz bir sigorta şirketi aracılığı ile kolaylıkla yapılabilir. Öncelikle ihtiyaçlarınızı belirleyin ve olası riskleri göz önünde bulundurarak varsa ek teminat seçimlerinizi yapın. Taleplerinizi ilgili sigorta şirketine ilettikten sonra poliçenizin kısa sürede oluşturabilirsiniz.

Dilerseniz Genç Sigorta olarak sizlere destek vermekten mutluluk duyarız. 0216 411 95 17 no’lu hattan bizi arayabilir ve sigorta danışmanlarımızdan tüm sigortalara dair detaylı bilgi edinebilirsiniz. Teklif almak için tıklayın!

Dar Sigorta Teminatları

Mini sigorta teminatları, standart kasko poliçesinde yer alan teminatların tümünü kapsamaz. Dar kasko teminatları sigorta şirketine bağlı olarak değişebilir. Genel olarak aracın yanması ve doğal afetlerden dolayı meydana gelen hasarları kapsar. Yanı sıra aracın çalınması ve üçüncü kişilerden doğan hasarlar da sigorta kapsamında yer alır.

Tamamlayıcı Kasko Sigortası hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Dar Kasko Neden Tercih Edilmeli?

Bu kasko türünün pek çok avantajından bahsetmiştik. Özellikle düşük primlere sahip olması bakımından dikkat çeker. Bir diğer önemli tercih sebebi de mini tamir hizmetinin var olmasıdır. Araçta küçük bir hasar varsa mini tamir servis hizmeti devreye girer ve aracın onarım masrafları giderilir.

Yanı sıra acil sağlık hizmetinin var olması da tercih sebeplerindendir. Olası bir yaralanmada kişinin hastane masrafları ve yatarak tedavi masrafları da poliçe kapsamı altında limit ve oranlar dahilinde karşılanır.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.