Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

Araç 25 Ağustos 2023

Trafik kazaları çoğu zaman büyük ya da küçük maddi hasarlarla sonuçlanır. Bu hasarlar kimi zaman basit bir tamir işleminden ibaretken kimi zaman ciddi boyutta masraf kapısı aralayabilir.

Özellikle aracın bazı kısımlarında oluşan hasarlar, parça değişimini gündeme getirebilir. Parça değişimi basit gibi duran ancak araç sahibi için büyük külfet anlamına gelen işlemdir. Bu noktada eşdeğer parça uygulaması devreye girer ve bu büyük maddi kayıp, nispeten kurtarılır.

Motosiklet Trafik Sigortası” hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için tıklayınız.

Bu yazımızda eşdeğer parça uygulaması hakkında bilgiler vereceğiz ancak öncesinde eşdeğer parça nedir kısaca bir göz atalım.

Eşdeğer Parça Nedir?

Araçta parça değişimi gerekiyorsa ancak parçanın orijinali bir sebepten temin edilemiyorsa o parçaya eşdeğer başka bir parça monte edilir. Her iki parçanın da işlevi ve performansı aynıdır ancak biri orijinalken diğeri onun muadilidir.

Bu parçaları orijinali ile yan yana geldiklerinde ayırmak güçtür çünkü her bakımdan aynı görevi üstlenir. Ancak günün sonunda muadil olarak geçer ve her araç sahibinin eşdeğer parçaya sıcak bakması beklenemez.

Eşdeğer Parça Kullanımı Nasıl Olur?

Eşdeğer parça uygulaması koşulları şu şekilde ilerler. Eğer araç 3 yaşından küçükse ve hasar gören parçanın onarılması mümkün değilse o araca orijinal parça takılır ve eski parça yenisiyle değiştirilir.

Ancak araç 3 yaşından büyükse öncelikli olarak eşdeğer parça arayışına gidilir. Eşdeğer parçanın bulunamaması halinde orijinal parça takılır. Araç sahipleri eşdeğer parça transferine her zaman sıcak bakmayabilir bu nedenle Danıştay kararına göre sigorta sahibinden onay alınmadan herhangi bir işlem yapılamaz.

Eşdeğer Parça Sertifikası Nedir?

Araç sahipleri her ne kadar eşdeğer bir parça olsa da aracına orijinal olmayan bir parça yerleştirmek istemeyebilir. Dahası, yedek parçanın güvenilirliği konusunda soru işareti de olabilir. İşte bu soru işaretlerini gidermek adına 2015 yılında eşdeğer parça sertifikası uygulamaya başlandı.

Bu uygulamaya göre eğer araca orijinal parça takılamıyor ve eşdeğerinin takılması gerekiyorsa, sigorta şirketi ilgili eş değer parçanın sertifikasını göstermek zorundadır. Bu sayede araç sahibinin endişesi de nispeten dinecektir.

Orijinal Parça Fark Bedeli Nedir?

Eşdeğer ya da yan sanayi olarak tanımlanabilen parçalar, orijinaline göre çok daha uygun parçalardır. Araca orijinal parça takılamadığı durumlarda eşdeğer parça takılır ancak aradaki maddi fark da göz ardı edilmez.

Orijinal ve eşdeğer arasındaki farka hasar farkı adı verilir; diğer bir deyişle parça fark bedeli olarak tanımlanır. Bu sayede aradaki fark karşılanır ve maksimum müşteri memnuniyeti hedeflenir.

Trafik Sigortası Orijinal Parça Verir mi?

Zorunlu trafik sigortasına sahip araç hasar gördüyse ve parça değişimi gerekiyorsa bu parça orijinal olacaktır. Ancak orijinal parçanın tedarik sıkıntısı varsa eşdeğer parça da kullanılabilir. Bu kullanım, sigorta acentesi tekelinde değildir; araç sahibinin bilgisi olmadan araca eşdeğer parça taktırılamaz.

Her hâlükârda öncelik orijinal parçada olsa da zaman zaman yaşanan tedarik sıkıntılarından sebep, eşdeğer parçalardan da destek alınması gerekebilir ki bunun onayı da araç sahibinden mutlaka alınır.

Trafik Sigortası Teminat Limiti” başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Kasko Orijinal Parça Verir mi?

Kasko sigortası olan araçlar kazaya karıştığında ve parça değişimi gereken durumlarda öncelikli olarak orijinal parça tedariği sağlanır ve değişim işlemi gerçekleştirilir. Ancak kaza öncesinde aracın parçası zaten orijinal değilse, yine aynı şekilde eşdeğer bir parça takılır.

Kaskonun ödeme yapması için sigorta şirketinin yedek parça değişimine onay vermesi gerekir. Parça değişimi, hasar dosya kaydına işlenir ve limit ve oranlar doğrultusunda masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanır.

 

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.