Gümrük Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Gelişen dünyanın etkisiyle, sigorta gereksinimleri de çeşitleniyor ve her geçen gün ihtiyaçlara yönelik yeni sigorta ürünleri de hayatımıza katılıyor. Bu yazımızda ithalat sigortası ya da dış ticarette sigorta olarak da isimlendirebileceğimiz bir sigorta ürünü olan gümrük sigortası hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Gümrük Sigortası Nedir?

Gümrük sigortası, emtia nakliyat sigortası güvence kapsamı türlerinden biridir ve tam ziya klozu hükümleri gereğince düzenlenmesi yapılmaktadır. Yükleme işleminin gerçekleştiği tarihten, varış noktasına varana kadar olan süreçte gümrük sigortasına ihtiyaç duyulur; sigorta ile taşınan malların olası risklere karşı maddi anlamda güvence altına alınması amaçlanır.

Gümrük Sigortasını Kimler Yaptırabilir?

Sigortasız olarak yurtdışından mal getiren ithalatçılar, gümrükten mallarını güvenli bir şekilde çekebilmek için gümrük sigortası yaptırabilirler. Bu noktada “kimler yaptırabilir?” sorusunun yanıtlarından en öne çıkanı için ithalatçılar demek mümkündür.

Gümrük Sigortası Avantajları Nelerdir?

Yolculuk ve taşıma işlemi sırasında pek çok risk ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Gerek deniz taşımacılığı gerek hava yolları ya da kara yolları pek çok riski de beraberinde getirir. İşte tüm bu risklere karşı araçları ve taşınan malları gümrük sigortası ile güvence altına almak mümkündür.

Sigorta ile nakil aracının hasara uğraması neticesinde malların zarar görmesinden doğan masraflar karşılanır bu sayede büyük maddi külfetlerden korunmuş olunur.

Gümrük Sigortası Neleri Kapsar?

Taşımayı yapan gemi, uçak, tren, kamyon vb. gibi nakil araçların hasar alması sonucu taşınan malların kısmi ya da tamamen hasar alması risklerini teminat altına alır. Bu teminat kapsamı, taşıma aracının cinsine göre değişebilir.

Gümrük Sigortası Teminatları

Gümrük sigortası teminatlarını aşağıda kısaca inceleyelim.

 • Tam Ziya Teminatı: Taşımayı yapan aracın ve malların tamamen ziyai haline karşı güvence sağlar.
 • Dar Teminat: Aracın hasar alması sonucu taşınan malları kısmi ya da tamamen hasarlanması riskine karşı güvence sağlar
 • Geniş Teminat: En kapsamlı sigorta türüdür ve istisnai maddeler dışında karşılaşabilecek tüm riskleri kapsar.

Gümrük Sigortasına Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Gümrük sigortası; yüklemenin gerçekleştiği tarihten, varış noktasına kadar önem taşır. Yüklerin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesi ve malın gümrükten çekilebilmesi için tam ziya gümrük poliçesi düzenlenmeli ve ona göre süreç ilerlemelidir. Diğer bir deyişle yükleme, taşıma, varış, sevkiyat gibi her bir nakliye adımında gümrük sigortasının varlığı büyük önem taşır.

Gümrük Sigortası Nasıl Geçerli Olur?

Gümrük sigortasının geçerli olabilmesi için “tam ziya abonman sözleşmesi” kurallarına uygun olması gerekir. Sigorta şirketi ve sigortalı arasındaki sözleşmenin, genel şartlar uyarınca doğru bir şekilde yapılmış olması gerekir. Prosedüre uymayan sözleşmelerin geçerliliği yoktur.

Gümrük Sigortası Genel Şartları

Gümrük sigortasının poliçe kapsamına dair tüm detayları işaret eden resmî belgeye gümrük sigortası genel şartları adı verilir. İlgili tüm kapsamlar ve yükümlülükler, genel şartlar uyarınca kayıt altındadır ve tamamen genel şartlara bağlıdır. Gümrük sigortası genel şartlarında yer alan hükümlerden bazıları;

 • Sigortanın amacı
 • Sigortanın kapsamı
 • Sigortanın başlangıcı ve sonu
 • Sigortanın dayanak ve tanımları
 • Kişilerin hak ve yükümlülüklerine ilişkin çeşitli hükümler
 • Gümrük vergileri ve eşya ticareti konusunda öngörülen diğer önlemlerin uygulanmasına ilişkin hususlar
 • Taşınan eşyaların menşei
 • Eşyanın gümrük kıymeti
 • Yolcu işlemleri
 • Fikri ve Sınai hakların korunması
 • Ortak hüküm ve cezalar
Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.