Hayat Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Hayatın bize ne zaman ve nerede hangi sürprizler sunacağı meçhul ve fakat bu sürprizlere karşı her an tetikte olmak bizim elimizde. Beklenmedik sorunlara karşı kendimizi güvence altına almanın en ideal yolu hayat sigortasından geçer.

Günden güne popülerliğini arttıran ve önemini altı çizilen hayat sigortaları sayesinde, beklenmedik durumlarda yaşanan sorunlar sigorta güvencesi altına alınıyor ki bu de insanda maddi anlamda büyük bir dayanak oluyor.

Vefat, tehlikeli hastalık, maluliyet, işsizlik gibi beklemeyen risklere karşı yaşam boyu bizi, sevdiklerimizi ve yaşam standardımızı koruyan hayat sigortası ile geleceğimiz garanti altında. Hayat sigortası birden fazla çeşidi ile hayatımızın her alanına dahil olabiliyor. Bu yazımızda hayat sigortası çeşitlerinden kısa kısa bahsedeceğiz.

BES İptali Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Hayat Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Hayat sigortası tek bir alanda değil birden fazla alanda bir nevi hayat kurtarmaya devam ediyor. Kendinden önce çocuklarının geleceğini garanti altına almak isteyen ebeveynler için büyüyen çocuk sigortası ile başlayalım…

Büyüyen Çocuk Sigortası

Can sigortası çeşitlerinden biri olan büyüyen çocuk sigortası ile 0-17 yaş aralığındaki çocuğunuz için erkenden yatırım yapabilirsiniz. Doğduğu andan itibaren başlayan bu yatırım ile henüz çocuğunuz ergenlik çağına dahi gelmeden büyük oranda maddi güvence elde edebilirsiniz.

Geri Ödemeli Hayat Sigortası

Hayat sigortası çeşitlerinden biri olan geri ödemeli hayat sigortası, sigortalı bireyin vefat durumunda ailesini ya da hukuki varislerini koruma altına alan bir sigorta ürünüdür. Sigorta süresinin sonrasında vefat durumu gerçekleşmediği müddetçe prim ücretlerini iade eder bu sayede mağduriyetin önüne geçilir.

Ferdi Kaza Sigortası

Hayat sigortası çeşitlerinden biri olan ferdi kaza sigortası ile devam edelim. Bu sigorta ürün yaşam boyu olası her riske karşı güvence sağlar. Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz her türlü kaza sebebiyle oluşacak risklere karşı maddi zararlar teminat altına alınır. Ferdi kaza sigortası için yaşam boyu garanti tabirini kullanmak yerinde olacaktır.

Birikimli Hayat Sigortası

En az 10 yıl süre ile poliçelendirilen bir sigorta ürünüdür. Birikimli hayat sigortası ile hem siz hem sevdikleriniz olası bir hayati tehlike riskine karşı maddi anlamda koruma altına alınmış olur.

Yıllık Hayat Sigortası

Yıllık hayat sigortasında yalnızca ölüm teminatı sağlanır. 1 yıl içinde kişinin vefat etmesi durumunda devreye girer ve önceden belirtilen kişilere poliçede yer alan oranlar dahilinde teminat tutarı ödemesi yapılır.

Grup Hayat Sigortası

Grup hayat sigortası; ölüm, kazaya bağlı ölüm ya da sürekli sakatlık durumlarında sigortalıya ödenen bir tazminatı temsil eder. Yalnızca sigortalı değil yakınlarında da tazminat ödemesi yapılması söz konusu olabilir. Buradaki kriter poliçede yer alan kişiler ve tazminat miktarlarıdır.

Maluliyet Sigortası

Sigorta poliçesinde açıkça belirtilen kazaların yaşanması durumunda, kişinin kalıcı olarak sakat kalması halinde devreye giren bir sigorta ürünüdür. Maluliyet sigortasında, sigorta bedeli üzerinden tazminat bedeli ödenir.

Özel Durum Sigortası

Hayat sigortası çeşitlerinden en ilginç olanı özel durum sigortasıdır. İlginçliğin nedeni “bilinmeyen riskleri” güvence altına almasından kaynaklanır. Özel durum sigortasının kapsamı oldukça geniştir. Yukarıda saydığımız sigorta türlerine ve kapsamlarına girmeyen özel durumlar için yapılan bir sigortadır. Poliçelerde yer almayan hastalıklar ya da kazalar için özel durum sigortası yaptırılabilir. Bu sigorta ürünün ekstra yüksek prim ödemesi olduğunun da altını çizelim.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.