Geri Ödemeli Hayat Sigortası

Geri Ödemeli Hayat Sigortası, sigortalı bireyin vefat etmesi durumunda ailesini veya hukuki varislerini koruma altına alan; sigorta süresinin sonunda vefat durumu gerçekleşmediği takdirde prim ücretlerini iade eden bir sigorta ürünüdür.

geri ödemeli hayat sigortası
Genç Sigorta
geri ödemeli hayat sigortası

18-70 yaş aralığında bulunan herkes Geri Ödemeli Hayat Sigortası yaptırabilir. Fakat en az 12 yıl süresi bulunan bu sigortada, sigortalı olunacak süre ve yaş toplamı 70’i (bazı şirketlerde 75) geçemez.

Geri Ödemeli Hayat Sigortası poliçeleri, temel olarak 2 teminat sunmaktadır:

 • Vefat Teminatı kapsamında; her türlü kaza, hastalık veya doğal sebeplerden oluşabilecek hayati kayıplarda, sigortalı kişilerin ailesi veya varisleri güvence altına alınır. Vefat durumu gerçekleştiğinde, teminat limitleri dahilinde varislere ödeme yapılır.
 • Yaşam Teminatı kapsamında; en az 12 yıl, en fazla 20 yıl olan sigorta süresi sonunda, tüm prim ödemeleri yapılması halinde vefat durumu gerçekleşmezse, prim tutarları sigortalı kişiye iade edilir.

Sigorta şirketlerinin sunduğu teminatlar, ihtiyacınıza uygun seçeceğiniz poliçeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Birikim yapmak veya sevdiklerinizi ve kendinizi risklere karşı koruma altına almak isterseniz; ihtiyacınıza göre bir poliçe tercih edebilirsiniz. Dilerseniz; her iki ihtiyacı da kapsayan poliçeleri de seçebilirsiniz.

Geri Ödemeli Hayat Sigortası; aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık tercih edebileceğiniz uygun prim ödemelerinin yanı sıra, vergi indirimi avantajı ile bütçenize büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Bazı sigorta şirketlerinin sunduğu ücretsiz acil ambulans ve sağlık danışmanı gibi ek teminatlar sayesinde kaliteli bir hizmet de alabilirsiniz.

Sigortanızı satın alırken, poliçeler arasında karışıklık yaşıyorsanız; “Ailenizin Sigortacısı” daima yanınızda. Birikim veya risklere karşı yaptıracağınız sigortanız için, uzman danışmanlarımızın size özel hazırlayacağı poliçelerden yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi ve teklif almak için 0216 411 95 17 numaralı telefon hattımızdan bize ulaşabilir ya da sayfanın üst kısmındaki butondan açılan forma bilgilerinizi bırakarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Geri Ödemeli Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geri ödemeli hayat sigortası, çeşitli avantajların desteğiyle geleceğini koruma altına almak isteyen her bireyin başvurduğu sigorta türleri arasında yer almaktadır. Dolayısıyla sıklıkla tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de sigorta üyelerine pek çok imkan ve özellik sunmasıdır. 

Sigortalı kişinin vefat etmesi halinde ailesini ya da hukuki varislerini güvence altına alan geri ödemeli hayat sigortası, eğer vefat durumu sigorta süresinin sonunda gerçekleşmemişse prim ücretlerini iade eden bir sistemdir. Bu anlamda hem sizi hem de sevdiklerini koruma altına alarak geleceğe yatırım yapmanızı sağlar. Ek olarak sigortanızı, ödeme seçeneklerinize göre kendiniz planlamanız mümkündür.

Geri ödemeli hayat sigortasının en önemli avantajı, yaşam kaybı durumunda kendinizle beraber çevrenizdeki insanları da güvence altına almanızdır. Bu sigorta türünün sağladığı diğer getiriler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Yaşam kaybı olmaması halinde ödenen primlerin geri alınması
 • Primlerin 1, 3 ve 6 ay şeklinde ya da yıllık olarak ödenebilmesi
 • Sigorta dahilindeki teminatlar ABD doları endeksli olduğu zaman ödeme sürecinde T.C. Merkez Bankası ABD dolarındaki efektif satış kurunun esas alınması
 • Ödenen primlerin vergi matrahından düşülmesi yoluyla vergi avantajı elde etmek (belli tutarları aşmamak şartıyla)

Eğer bir bordrolu çalışansanız faaliyet gösterdiğiniz şirketin ilgili departmanına hayat sigortası poliçe suretiniz ile prim ödeme belgelerinizi iletmeniz yeterli olacaktır. Fakat serbest meslek sahibiyseniz gelir vergisi beyannamenizde belirtmeniz gerekecektir.

Geri Ödemeli Hayat Sigortası Sigorta Kanunu’na göre poliçenin başlaması ve sona ermesi, belirlenen günler için saat 12.00’ye tekabül etmektedir. Toplam süre minimum 12 yıl, maksimum 20 yıl şeklindedir. Sigorta süreniz ile yaşınızın toplamı ise 75’i geçmemelidir. Örnek olarak 60 yaşındaki bir kişi, geri ödeyen hayat sigortası yaptırmak istiyorsa en fazla 15 yıl sigortalı olabilir. Diğer şartlar şu şekilde sıralanmıştır:

 • Vefat tazminatı riskin gerçekleşmesi durumunda ödenir. Ancak olası riskler gerçekleşmemişse ödenen primler sigorta ettirene iade edilecektir.
 • Yaş ilerledikçe prim de artacaktır.
 • Geri ödemeli hayat sigortası ile hayat sigortaları genel şartları esas alınmakta olup her türlü vefat riski teminat dahilinde yer alır.
 • Primler, teminata ve yaşa göre belirlenecektir.
 • 18 ve 58 yaş aralığındaki her birey bu sigortayı yaptırabilir.
 • Prim ödemeleri ister aylık (1-3-6), ister senelik olarak düzenlenebilir ve kredi kartı ya da talimatla yapılabilir.
 • Sözleşme, Amerikan doları veya euro endeksli olabilir.
 • İlk yıl primleri ödendikten sonra ödemelere ara verme yani tenzil hakkınızı kullanabilirsiniz. Sigorta poliçesinin tenzil edilmişse ve tekrar yürürlüğe almak isterseniz poliçe koşullarını yerine getirmeniz gerecektir.

Geri ödemeli hayat sigortası dahilindeki teminatlar iki çeşittir. Dilerseniz iki ihtiyaca yönelik hizmet sağlayan poliçeleri tercih edebilirsiniz.

Geri ödemeli hayat sigortası teminatları aşağıdadır:

 • Vefat teminatı: Olası tüm kaza, hastalık ya da doğal sebepler neticesinde gerçekleşen yaşam kayıplarında sigortalı kişinin ailesi ya da varislerinin güvence altına alındığı teminattır. Sigortalının, sigorta süresi içerisinde vefat etmesi halinde riskin gerçekleştiği tarih baz alınarak lehtar veya lehtarlara teminat tutar ödenmektedir.
 • Yaşam teminatı: En az 12 ve en fazla 20 yıllık bir sigorta süresi boyunca tüm prim ödemelerinin yapılması durumunda vefat gerçekleşmemişse prim tutarları sigortalı kişiye iade edilmektedir. Primlerin eksiksiz ödenmesi ve sigorta süresi içerisinde yaşam kaybı olmaması yeterlidir. İade edilen primler USD ya da euro endekslidir.

Her sigorta şirketinin ayrı bir sigorta başlangıç prosedürü olabileceği gibi genel olarak atmanız gereken ilk adım form doldurmak olacaktır. Sözleşme imzalamaya karar verdiğiniz sigorta şirketinin “Geri Ödemeli Hayat Sigortası” sayfasında yer alan başvuru formunu doldurabilir, 0216 411 95 17 no’lu telefon hattı üzerinden iletişime geçebilir veya direkt Genç Sigorta’ya giderek sigortanızı başlatabilirsiniz.

Geri ödemeli hayat sigortalı olmak istiyor ancak nereden yaptıracağınız bilemiyorsanız Genç Sigorta olarak yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. Kadromuzda yer alan uzman danışmanlarımız ile size özel hazırlanan poliçelerden faydalanabilir, çeşitli risklere karşı kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. Bunun için 0216 411 95 17 numaralı telefon adresimizden bize ulaşmanız yeterli olacaktır. İsterseniz sayfanın üst kısmında yer alan form butonuna tıklayarak size dönüş yapmamızı da talep edebilirsiniz.

Prim iadeli hayat sigortası yapan sigorta şirketleri aşağıdaki gibidir.

 • Anadolu Hayat Geri Ödemeli Hayat Sigortası
 • Allianz Geri Ödemeli Hayat Sigortası
 • Garanti Bbva Emeklilik
 • Fiba Emeklilik
 • Yapı Kredi Geri Ödemeli Hayat Sigortası
 • Aegon Geri Ödemeli Hayat Sigortası
 • Akbank Geri Ödemeli Hayat Sigortası

Prim iadeli hayat sigortası için www.turkiye.gov.tr resmi internet adresinden sorgulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda anlaşmalı olduğunuz sigorta şirketi ile görüşerek mevcut durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun için aracı kurumunuzu etmeniz ya da telefon üzerinden sigorta temsilciniz ile görüşmeniz yeterli olacaktır.

Prim geri ödemeli hayat sigortanızı iptal etmek istiyorsanız sigortanızın başladığı tarihten itibaren 30 günlük bir cayma süreniz bulunmaktadır. Böyle bir durumda hiçbir kesinti yapılmaz, ceza ya da vergi ödenmez. Ödenen prim tutarı da sigorta ettirene eksiksiz iade edilir. Fakat herhangi bir tazminat ödemesi yapılmış olması halinde bu hak kullanılamayacaktır.

Tüm bunlarla beraber, minimum 1 senedir yürürlükte olup senelik primi ödenmiş olan sigorta poliçesi, erken ayrılma (iştira) tutarı alarak sonlandırılabilir. Fakat yaşam teminatı altında sigortalıya iade yapılacak olan primlerin tümü geri alınamamaktadır. Geri ödemeli hayat sigortası hesaplamasında sigortada geçirilen süre kritik bir değere sahiptir. Bu noktada poliçenin özel şartlarında yer alan erken ayrılma kesintisi ile vergi mevzuatına göre yapılacak kesintinin düşülmesiyle ortaya çıkan tutar sigortalıya ödenmektedir. 

Geri ödemeli hayat sigortası erken ayrılma kesintisi ise ayrılmaya konu değer üzerinden hesaplanmaktadır. Dolayısıyla ödenen primler bazında değil, sigorta tekniğine göre hesaplanan bir tutar söz konusudur. Bu tutarın miktarı, ödenen primlerden daha düşüktür. Sigortalı, erken ayrılma (iştira) tutarlarını yıl sonunda kendi poliçesi üzerinde görebilmektedir.

Kişinin yaş faktörü de göz önüne alındığında geri ödemeli hayat sigortası fiyatları sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu bağlamda şirketlerin sigorta hizmetinde ücretsiz acil ambulans ve sağlık danışmanı gibi ek kapsamlar da olabilmektedir. Çünkü sunulan teminatlar, ihtiyacınıza uygun olarak seçmeniz gereken poliçeye göre farklı fiyatlandırmalara sahiptir.

Geri ödemeli hayat sigortası vergi avantajına göre ödenen primler, ödeme yapılan aya tekabül eden vergi dilimine göre gelir vergisi matrahından düşülmektedir. Bu sayede ödenecek hayat sigortasında sigortalının yüklendiği masraf da azaltılmış olur. Ücretli çalışanlar, ödeme yapılan ay içerisinde elde edilen ücretin %15’ini, yıllık beyana tabi vergi mükellefleri ise yıllık gelirinin %15’lik kısmını gelir matrahından düşebilmektedir. 

Burada dikkat edilmesi gereken husus, asgari ücretin yıllık brüt tutarının aşılmamasıdır. Böylelikle bulunduğunuz ayın vergi dilimine göre %15 ile %40 aralığında değişen bir vergi avantajı elde edebilirsiniz. Geri ödemeli hayat sigortası vergi indiriminden yararlanmak için ödeme ile alakalı belgelerin ücretli çalışanlar tarafından çalıştığı kuruma iletilmesi gerekir.  Yıllık beyana tabi vergi mükellefleri ise gerekli evrakları muhasebecilerine teslim etmelidir. Eğer serbest meslek sahibi bir çalışansanız gelir vergisi beyannamenizde belirtmeniz yeterli olacaktır.

Hayat sigortası, beklenmeyen risklere karşı koruma sağlayan bir sigorta hizmetidir. Vefat da dahil olmak üzere çeşitli risklerin gerçekleşmesi durumunda sizi ve sevdiklerinizi güvence altına alır. Kişinin vefatı üzerine toplu bir finansman kaynak sağlar. Geri ödemeli hayat sigortasından ayrılan yönü ise sigorta süresinin bitiminde vefat durumunun oluşmaması halinde prim ücretlerinin iadesi şeklindedir. Böylelikle geleceğe yönelik yatırım planlamanızda önemli bir destek sunar.

Genç Sigorta olarak geri ödemeli hayat sigortasına benzer başka sigorta çeşitlerinde de hizmet vermekteyiz. Bu sigortalar aşağıdaki gibidir.

Kimlerle Çalışıyoruz?

https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/axa.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/sompo.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/generali.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/turkiyesigorta.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/allianz.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/nn.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/anadolusigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/chubb.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/aksigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/quick.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/hdi.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/euroko.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/raysigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/DEMİR.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/turknippon.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ACB.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/groupama.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/agesa.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/DOĞA.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/fiba.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/GULF.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/neova.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ylogodemokrasi.jpghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/arex.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/zurich.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/korusigorta.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ankarasigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/magdeburger.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/corpus.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/orientt.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/bereketsigorta.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/unico.svg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/atradius-logo.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/ŞEKER.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/atlasmutlu.svghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/KATILIM_EMEKLİLİK.jpg
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/06/MAPFRE_Sigorta_cmyk_250_1.pnghttps://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/12/aveon.png
https://www.gencsigorta.com/wp-content/uploads/2022/12/hepiyi.png

İlgili ürünler

hayat sigortası

Hayat Sigortası

Hayat Sigortası; vefat, tehlikeli hastalık, maluliyet veya işsizlik gibi beklenmeyen risklere karşı, yaşamınız boyunca sizi, sevdiklerinizi ve yaşam standartlarınızı teminat kapsamında koruma altına alan bir sigorta çeşididir.

geri ödemeli hayat sigortası

Geri Ödemeli Hayat Sigortası

Geri Ödemeli Hayat Sigortası, sigortalı bireyin vefat etmesi durumunda ailesini veya hukuki varislerini koruma altına alan; sigorta süresinin sonunda vefat durumu gerçekleşmediği takdirde prim ücretlerini iade eden bir sigorta ürünüdür.

büyüyen çocuk sigortası

Büyüyen Çocuk Sigortası

Büyüyen Çocuk Sigortası; 0-17 yaş aralığında bulunan çocuğunuzun geleceği için, erkenden birikim yapmanızı sağlayan bir sigorta ürünüdür.

ferdi kaza sigortası

Ferdi Kaza Sigortası

Ferdi Kaza Sigortası; yaşamınız boyunca, günlük hayatta karşılaşabileceğiniz kazalar sebebiyle oluşabilecek risklere karşı, maddi zararları teminatlar ile koruma altına alan bir sigorta ürünüdür.