DASK Adres Kodu UAVT Nedir? UAVT Nasıl Sorgulanır?

Olası bir deprem yaşanması durumunda, evde oluşacak hasarları maddi anlamda güvence altına almanın en ideal yolu zorunlu deprem sigortası yaptırmaktır.

Devlet tarafından yaptırılması zorunlu tutulan bu sigorta ürünü ile deprem sonrası evde yaşanan hasarlar güvence altına alınır. Daha önce DASK nedir ve ne işe yarar konusunu uzun uzun masaya yatırmış ve bilgiler vermiştik.

Bu yazımızda ise DASK hakkında daha spesifik detaylara eğiliyoruz ve UAVT kodu hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Önce DASK adres kodu nedir kısaca bahsederek başlayalım.

DASK UAVT Nedir?

DASK adres kodu, Türkiye sınırları içinde yer alan her konuta verilen bir numaradır. Toplamda 10 haneden oluşur ve UAVT adres kodu olarak da geçer. DASK adres kodu pek çok resmi işlemde zorunlu tutulur ve bu kod işlemleri hızlandırır.

DASK UAVT kodu nedir sorusu merak edilen sorulardandır UAVT’nin açılımı şu şekildedir; Ulusal Adres Veri Tabanı. Bu veri tabanın bütün konutların kimlik bilgileri toplanır ve DASK poliçesi hazırlanırken bu bilgilerden faydalanılır. Yetkisi olan her kurum ve kuruluşun bu bilgilere erişimi mümkündür bu sayede bilgiye erişim hızı artmıştır.

DASK UAVT Adres Kodu Ne İşe Yarar?

DASK UAVT kodu ne işe yarar sorusunun en temel yanıtı; zorunlu deprem sigortası olmayan konutların teslim edilmesini sağlar olacaktır. UAVT kodu ile deprem poliçesi üzerine kayıtlı olan her ev tespit edilebilir.

DASK UAVT Adres Kodu ile Sorgulama Yöntemleri

DASK adres kodu sorgulama ya da DASK UAVT kodu sorgulama ve UAVT kodu öğrenme birkaç kanaldan yapılabilir. Önce UAVT adres kodu nasıl alınır sorusunun yanıtını verelim. UAVT adres kodunu resmi dairelerden öğrenmek mümkün. Yanı sıra aşağıdaki yöntemleri kullanarak da adres kodunuzu sorgulayabilirsiniz.

  • E-devletten UAVT Sorgulama: E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın ve arama sekmesine “UAVT kodu sorgulama” yazın. İstenen bilgileri girdikten sonra DASK adres kodunuza ulaşabilirsiniz.
  • Nüfus Müdürlüğü’nden DASK Adres Kodu Sorgulama: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi sayfasından UAVT kodunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için “NVİ Adres Bilgilerim” sekmesine tıklayın ve çıkan ekrana bilgilerinizi girip sorgulama işlemini tamamlayın.
  • Mahalle Muhtarından UAVT Sorgulama: Elinizdeki adres bilgileri ile bağlı bulunduğunuz muhtarlığa gidebilir ve DASK adres kodunuzu öğrenebilirsiniz.

UAVT Adres Kodunun Avantajları Nelerdir?

DASK adres kodu sorgulama neden önemlidir sorusunun yanıtı ile devam edelim. Öncelikli olarak bu 10 haneli numara, evinizin kimlik bilgisidir ve pek çok resmi işlemde bu koda ihtiyacınız olacaktır. Adres kodu olmayan evlere DASK poliçesi yaptırmak mümkün olmadığından taşınmaz mülkünüz için adres kodunu almanız gerekmektedir.

DASK adres kodunun faydalarından birkaçı;

  • Deprem sigortası poliçesi yapılırken işlemler çok daha hızlı ilerler çünkü bu kod ile evinizin kimlik bilgilerine direkt olarak erişim sağlanır.
  • Poliçe yenileme döneminde birtakım indirimlerden yararlanma hakkı doğar.
  • UAVT kodu sayesinde hangi konutun deprem sigortası olmadığı tespit edilir.
  • Olası bir deprem felaketinde, evin iletişim ve adres bilgilerine kolayca ulaşmak mümkün olur çünkü bunun için yapılması gereken tek şey 10 haneli kodun sisteme girilmesidir.

Konut Sigortası” ve “Eşya Sigortası” teklifi almak için tıklayınız.

DASK UAVT Adres Kodu Değişir mi?

DASK UAVT adres kodu değişmez. UAVT kodu kişiye özel bir kod değildir; ev sahibi değişse bile daireye ait olan kod aynı kalacaktır. Bu nedenle evin el değiştirmesi durumunda UAVT kodunun yenilenmesi gerekmemektedir.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.