DASK Hasar İhbarı ve Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Jeolojik açıdan deprem ülkesinde yaşıyor olduğumuz bir gerçek. Ancak depreme ne zaman ve nerede yakalanacağımız muamma. Depremin ne zaman olacağını bilmiyor olmamız, onun için kendimizi ve evimizi hazırlayamayacağımız anlamını taşımaz.

Deprem için evimizi güvence altına almanın en etkili yolu deprem sigortası yaptırmaktır. Zorunlu deprem sigortası ile olası bir deprem hasarında eviniz poliçede belirtilen limit ve oranla dahilinde korunmuş olacaktır.

Daha önce DASK nedir ve nasıl yapılır konusunda sizlerle paylaşımlarımız olmuştu. Bu yazımızda ise biraz daha derine iniyor ve DASK hasar ihbarı, DASK hasar sorgulama ve DASK hasar dosya sorgulama konularını inceliyoruz. Önce DASK hasar ihbarı nedir kısaca özetleyerek başlayalım.

DASK Hasar İhbarı Ne Demek?

Olası bir depremin ardından eviniz hasar aldıysa belirli süreler içinde DASK hasar ihbarında bulunmanız gerekir. Yalnızca deprem değil deprem sebebiyle oluşan hasarlarda da aynı şekilde hasar tespitinde bulunmak gerekmektedir.

DASK hasar ihbar süresi 2 yıldır; maksimum 2 yıl içinde doğal afet kaynaklı ev hasarlarının ilgili mercilere bildirilmesi önemlidir. Deprem sonrasında gelişen tüm bu süreçler DASK’ın görev ve sorumluluğu altındadır.

DASK hasar ihbarı nasıl işleme alınır sorusu merak edilen sorulardandır. Hasar ihbarında gereken bilgi ve belgeler hazırlanır ve DASK’a teslim edilir. Belgeler eksiksiz bir şekilde teslim edildikten sonra da prosedür işlemeye başlar. Burada kilit nokta tamamen gerçeği yansıtmasıdır aksi bir durumda tüm sorumluluk beyanı veren kişiye aittir.

DASK Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

DASK hasar dosyası açma işlem ilk olarak başvuru ile başlar. DASK tarafından belirlenen hasar ihbar noktaları vardır ve buralara bildirimde bulunulur. DASK hasar bildirimi nereye yapılır sorusunun yanıtları ile devam edelim.

  • Deprem hasar ihbar hattı olan Alo DASK 125 aranabilir.
  • DASK resmî web sitesinde yer alan “Online Hasar İşlemleri” adımından başvuru yapılabilir.
  • Zorunlu deprem poliçesi düzenleyen sigorta ve/veya ilgili acentesinden bizzat bildirim yapılabilir.
  • E- devlet üzerinden hasar ihbarında bulunulabilir.

“Konut Sigortası Hasar Tespiti ve Ödemesi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. Yanı sıra Konut Sigortası ve Eşya Sigortası hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

DASK Hasar İhbarı İçin Hangi Belgeler Gerekli?

DASK hasar başvurusu için istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

  • DASK hasar ihbarında bulunan sigortalının kimlik bilgileri
  • DASK poliçe numarası ya da DASK UAVT adres kodu
  • Tapuya ait bilgiler
  • Deprem hasar tespit sorgulama yapan kişinin telefon numarası
  • Hasarın olduğu binanın açık adresi

DASK UAVT adres kodu, her evin kimliği niteliğini taşıyan 10 haneli bir numaradır. Hasar tespitinde bulunmak için bu kodu bildirmek yeterli olacaktır. DASK UAVT sorgulama hakkında detaylı bilgiyi kaleme aldığımız yazımızı okumanızı öneririz.

DASK Hasar Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

DASK hasar bildirimi için gerekli olan belgeler toplandıktan sonra ilgili mercilere teslim edilir ve süreç başlar. Sürecin tamamlanmasının ardından belirlenen tutar, 30 gün içinde kişinin banka hesabına yatırılır.

DASK haricinde başka bir deprem sigortası teminatı bulunuyorsa örneğin konut sigortanıza deprem teminatı eklediyseniz bu durumu da DASK’a bildirmeniz gerekmektedir.

DASK Hasar Ödemesi Ne Kadar?

Olası bir hasar durumunda, sigortalıya ne kadar ödeme yapılacağı bilgisi her yıl inşaat maliyetlerine göre belirlenir. Diğer bir deyişle ödenecek azami teminat tutarı her yıl belirlenir ve daha fazla artması söz konusu olamaz. Ödenecek tutar, hasar için belirlenen azami limiti aşıyorsa geri kalan tutar DASK tarafından ödenmez; DASK yalnızca Resmî Gazete aracılığı ile ilan edilen tutardan sorumludur.

DASK ödeme sorgulama ya da DASK tazminat sorgulama için DASK’ın resmi web sitesinden sorgulama yapılabilir ve dosyanın mevcut durumu ve ödeme miktarı incelenebilir.

DASK Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK raporu sorgulamasını ya da DASK hasar sorgulamasını DASK resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Sitede “Sorgulama” yazan sekmeye poliçe numaranızı girebilir ve DASK sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. ALO 125 çağrı merkezi aracılığı ile DASK hasar sorgulamanızı yapabilirsiniz yanı sıra DASK hasar dosyası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden de gerçekleşmektedir.

E-devlet şifrenizle sisteme girdikten sonra arama sekmesine “DASK sorgulama” yazabilir ve çıkan ekrana bilgilerinizi girdikten sonra DASK hasar bildirimini gerçekleştirebilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.