Yangın Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ev, iş yeri fark etmeksizin her hanenin yaşadığı en büyük felaketlerden biri yangındır. Kimi zaman depremlerin etkisiyle, kimi zaman elektrik arızaları ya da ihmaller neticesinde yangınla karşı karşıya kalmak zorunda kalabiliriz.

Olası her ihtimali göz önünde bulunduruyor olsa da bizden bağımsız en ufak bir ihmal büyük yangınlara ve can/mal kaybına yol açabilir. Olası bir yangına karşı alınabilecek en etkili yöntem yangın sigortası yaptırmaktır.

Daha önce yangın sigortası hakkında detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise yangın sigortası fiyatları ve fiyatların neye göre belirlendiğini inceleyeceğiz.

Yangın Sigortası Ne Kadar?

Yangın sigortası fiyatları, ilgili sigorta şirketinin fiyat prosedürüne bağlı olarak değişir. Yanı sıra yangın sigortasına ana poliçesine eklenecek ek teminatlarla sigorta kapsamı genişletilebileceğinden, bu durum prim ödemesine de yansıyacaktır.

Yangın sigortası fiyatları için net bir rakam telaffuz etmek doğru olmasa da yangın sigortasının fiyatına etki eden faktörlerden söz etmek mümkündür.

Yangın Sigortası Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Ev ve iş yeri yangın sigortasının fiyatlarını etkileyen kriterler mevcuttur. Bu kriterler yalnızca binanın kullanım şekli ve yaşından ibaret değil çok daha derindir.

  • Binanın yaşı ve kullanım şekli
  • Çatı alanı
  • Dış cephe güvenliği
  • Konutun kaçıncı katta yer aldığı
  • Konutun ya da yapının yüzölçümü
  • Teminat seçenekleri
  • Yapının tapudaki durumu

Yangın Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Yangın sigortası ile evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alabilir ve olası bir yangında büyük maddi külfetin altına girmekten kendinizi koruyabilirsiniz. Bina ve içindekileri yangın sigortası kapsamına alabileceğiniz gibi ek teminatlarla poliçe kapsamınızı genişletebilirsiniz.

Peki yangın sigortası fiyat hesaplaması nasıl yapılır? Bu durum genellikle birden fazla yöntemi içinde barındırır. Bunlardan birkaçı:

  • Poliçenin mevcut şartlarına eklenen ek teminatlara bağlı olarak prim bedelinde birtakım değişimler söz konusu olabilir.
  • Sigorta şirketinin benimsediği fiyat politikasına bağlı olarak fiyat değişimleri gözlemlenebilir.
  • Binanın genel özellikleri de fiyatın hesaplanmasında göz önünde bulundurulan maddelerdendir.

Yangın Sigortası Fiyatları Nasıl Düşürülür?

Yangın sigortasını çok daha avantajlı hale getirmek için atmanız gereken ilk adım sigorta şirketi karşılaştırması yapmaktır. Birden fazla sigorta şirketinin sunduğu tekliflerin yarattığı kafa karışıklığını önlemek adına Genç Sigorta ile iletişime geçebilir ve sigorta danışmanlarımızdan size en uygun teklifi vermesini talep edebilirsiniz. Bu sayede tek tek sigorta şirketi aramak zorunda kalmaz ve size en uygun olan teklifi değerlendirebilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.