Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinizde yaşayacağınız olası sağlık sorunlarını güvence altına alan seyahat sigortası, kapsamı oldukça geniş olan bir sigorta ürünüdür.

Seyahat sigortası sigortası ile beklenmedik sağlık sorunları yurt dışında da koruma altında tutulur bu sayede beklenmedik durumlara karşı her zaman maddi güvence sahibi olunur. Bu yazımızda seyahat sigortası hakkında pek çok bilgiye yer vereceğiz. Öncelikle seyahat sigortası ne demek kısaca tanımlayalım ve ardından detaylara birlikte göz atalım.

Seyahat Sigortası Nedir?

Yukarıda da kısaca izah ettiğimiz üzere seyahat sigortası, yurt dışında beklenmedik sağlık sorunlarına karşı maddi anlamda sizi koruyan bir sigorta ürünüdür.

Seyahat sigortası aynı zamanda “seyahat sağlık sigortası” olarak da bilinir. Pek çok ek teminatı içinde barındıran bu ürünle yurt dışı gezilerinizde de güvence altında tutulur.

Öğrenci Seyahat Sağlık Sigortası hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Her yolculuk, risklere gebedir; özellikle yurt dışında yaşanan her sorun çok daha risklidir. Bilmediğiniz bir ülkede, bilmediğiniz bir hekimde, bilmediğiniz prosedürlerle karşılaşma ihtimaliniz kuvvetlidir ki bu yalnızca maddi değil manevi açıdan da oldukça zordur.

İşte bu noktada devreye seyahat sigortası ya da bilinen adıyla seyahat sağlık sigortası girer. Seyahat sigortası ile beklenmedik sağlık sorunları maddi anlamda güvence altına alınır. Yolculuğun iptal edilmesinden uçağın gecikmesine karşı her türlü zarar için koruma sağlayan seyahat sigortası, avantajlı ve güvenli bir tatil geçirmenin anahtarlarından biridir.

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sigortası kapsamı yalnızca sağlık harcamalarından ibaret değildir. Aynı zamanda uçakla cenaze nakli masrafları dahil pek çok masrafı da ödemekle yükümlüdür. Kişi bir sağlık sorunu yaşadığında ve sonra eve dönmek istediğinde de yol masrafları seyahat sigortası tarafından ödenir.

Seyahat sigortası, hudutları oldukça geniş bir sigorta ürünüdür, dilerseniz ek teminatlarla çok daha fazla alanlarda da maddi koruma sağlayabilirsiniz. Örneğin bagajın kaybolması, gerektiğinde ilaç gönderimi ya da seyahatin iptal olması gibi durumlar da poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde güvence sağlanabilir. Seyahat sigortası teminatları, sigorta şirketine bağlı olarak değişebilir; ihtiyaçlarınız doğrultusunda teminatları poliçenize ilave edebilir ve maddi külfeti hafifletebilirsiniz.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Nedir?

Yurt dışı seyahat sigortası, Türkiye sınırları dışında yaşanabilecek olası sağlık sorunlarına karşı güvence sağlayan bir sigorta ürünüdür. Yurt dışı seyahat sigortası “vize sigortası” olarak da bilinir. Bunun nedeni, Schengen vizesi işlemlerinde sigortanın yaptırılması koşuludur. Ülkelerin vize şartlarına bağlı olarak talepler değişmekle birlikte, yurt dışı seyahat sigortası için zorunlu bir sigorta ürünüdür demek mümkündür.

Yurt dışı seyahat sigortası gerekli mi ya da seyahat sağlık sigortası zorunlu mu soruları da kullanıcıların merak ettiği sorulardandır. Yurt dışı seyahat sigortası, vize başvurusu için talep edilen evraklardan biridir bu nedenle vize için sağlık sigortası zorunluluğu gerekmektedir. Seyahat sigortasının isteğe bağlı olduğu ülkeler de mevcuttur. Örneğin Amerika, Dubai, İngiltere gibi ülkelerde seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunluluk değil isteğe bağlıdır.

Yurtiçi Seyahat Sigortası Nedir?

Yurtiçi seyahat sigortası ise ülke sınırları içinde tatil amaçlı yapılan seyahatleri güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. Türkiye sınırları içinde yapılan seyahatlerde geçerlidir. Genellikle 30 günlük bir sınır vardır ve bu süre dahilinde koruma sağlar.

Teminatlar ve limitler, kişinin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda genişletilebilir. Genellikle hastalık ya da kaza durumlarında sağlık hizmetinin sigorta tarafından karşılanmasını destekler. Yurtiçi seyahatlerde seyahat sağlık sigortası zorunlu mu sorusunun da yanıtını verelim; herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır ve isteğe bağlı olarak yapılır.

Seyahat Sigortası Nasıl Alınır?

Seyahat sağlık sigortası nereden alınır sorusunun yanıtı ile devam edelim. Seyahat sağlık sigortası sigorta şirketlerinin çağrı merkezlerinden ya da web sitelerinden alınabilir. Online seyahat sigortası teklifi alınabildiği gibi sigorta şirketi aracılığı ile de sigorta yaptırmak mümkündür.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Seyahat sağlık sigortası fiyatları, sigorta şirketinin fiyat politikasına bağlı olarak değişebilir. Yanı sıra poliçeye eklenecek ek teminatlar ve talepler doğrultusunda da primlerde artış söz konusu olacaktır.

Seyahat sigortasını Genç Sigorta aracılığı ile hiç zaman harcamadan yaptırabilirsiniz. Bunun için dilerseniz online seyahat sigortası teklifi alabilir ya da 0216 411 95 17 numaralı çağrı merkezimizi arayarak sigorta danışmanlarımızdan destek sağlayabilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.