Araç Satışında Kasko Devri Nasıl Gerçekleşir?

Araç 07 Ağustos 2023

Araç satılınca kasko ne olur sorusu araç sahiplerinin merak ettiği sorulardandır. Bu yazımızda kasko devri nasıl yapılır, kaskoyu yeni arabaya aktarma ve araç satışında trafik sigortası devri hakkında bilgiler vereceğiz.
Aracını kasko yaptıranların merak ettiği soruların yanıtlarına geçmeden önce kasko sigortası hakkında kısa bir açıklama yapalım.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko Sigortası, aracın olası bir kazaya karışması durumunda hasarı güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. Zorunlu Trafik Sigortası gibi yaptırılması zorunlu değildir ancak aracınız için alacağınız maddi güvence olması bakımından önemlidir.

Kasko sigortası yapıldıktan sonra 1 yıl süreyle aracınız sigorta kapsamında olacaktır. Kasko Sigortası’nın genel şartları esnek bir yapıdadır; dilerseniz ek teminatlarla kasko kapsamı genişletilebilir. Kasko Sigortası hakkında detaylı bilgiyi kaleme aldığımız blog yazımızı okumanızı öneririz.

Yanı sıra motosiklet kasko sigortası ve motosiklet trafik sigortası hakkında bilgi ve teklif almak için tıklayınız.

Araç Satılınca Kasko Ne Olur?

Araç sahibi 1 yıl dolmadan kaskolu aracını satmak isterse, kaskosunu kolaylıkla iptal edebilir. Kasko poliçesi iptali şu şekilde gerçekleşir;

  • Mevcut sigorta kasko primi hesaplanır.
  • Kasko primi hesaplandıktan sonra kasko sahibine ücret iadesi yapılır.
  • Kişi yeni aracına kasko almak isterse yeniden poliçe düzenlenir.

Kaskoyu Yeni Arabaya Aktarma

Bunun için önce mevcut olan kasko poliçesinin yeniden işleme tabi tutulması gereklidir. Bunun için 2 yöntemden bahsetmek mümkündür. İlk yöntemde var olan poliçe iptal edilir ve işlenmeyen günler için poliçe sahibine para iadesi yapılır. Kişi yeni aracına kasko alma isterse, sigorta acentesi ile yeniden bir poliçe düzenleyebilir.

İkinci yöntem de ise poliçe iptaline gerek olmaz. Satılan araç ile yeni alınan araç arasındaki kasko değeri hesaplaması yapılır ve ek belgeler ile sigorta geçerliliğini sürdürebilir. Bu noktada her iki aracın da kasko değeri önemlidir. Değer ölçümlemesinin ardından ek teminatlarla poliçe hazırlanabilir.

Hasarsızlık İndirimi Araç Değişimlerinde Kaybedilir mi?

Kasko ve trafik poliçesi eski aracın üzerinde tanımlı kalamaz, yeni araç alındığında poliçe yenilenmelidir. Bu noktada yeni araca kasko yaptırırken hasarsızlık indiriminden yararlanmak söz konusudur.

Araç değişikliği söz konusu olduğunda sigorta şirketi hasarsızlık indirimlerini Tramer kayıtlarına göre kontrol edebilir ve bu sayede araca dair tüm bilgilere ulaşabilir. Kasko hasarsızlık indirimi aktarım süresi hakkında detaylı bilgiyi de sigorta acenteniz ile görüşebilirsiniz.

Trafik Sigortasında Uygulanan Hasarsızlık Oranı Nedir?” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Araç El Değiştirdiğinde Kasko Poliçesi de El Değiştirir mi?

Araç satışı sırasında kasko devri mümkün değildir; mevcut olan kasko poliçesi alıcıya devredilmez. Sigorta şirketi tarafından otomatik olarak iptal edilir.

Araç sahibinin vefatı durumunda kasko poliçesi iptalinden de kısaca bahsedelim. Araç sahibinin vefatı durumunda kasko iptal olur ya da mirasçılarına poliçenin devredilmesi söz konusu olabilir. Mirasçıların kaskodan yararlanabilmesi için vefatın ardından 8 gün içinde sigorta acentesine talepte bulunması gerekir.
Süre aşıldığı takdirde poliçe otomatik olarak iptal olur ve kalan primler hesaplanarak mirasçılara para iadesi gerçekleştirilir.

2. El Araçlar İçin Kasko Sigortası Yaptırma Süresi Nedir?

Kasko sigortası zorunlu değil isteğe bağlıdır. Bu nedenle kişi, aracını satın aldıktan sonra istediği zaman kasko sigortasını yaptırabilir. Trafik sigortasında ise durum daha farklıdır. Trafik sigortası, devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigorta ürünüdür. Noter satışının ardından mevcut aracın trafik sigortası 15 gün boyunca geçerlidir.

Detaylı bilgi almak için “Araç Satın Aldıktan Sonra Sigorta Yaptırma Süresi Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.