Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Araç 18 Ağustos 2023

Her gün onlarca kaza yaşanırken her yıl yüzlerce kişi hayatını kaybediyor. Kazanın ne zaman nereden geleceği belli olmasa da olası kaza halinde masrafları güvence altına almanın tek yolu kasko sigortası yaptırmaktır.

Kasko sigortasının sürücüler için pek çok avantajı bulunur. Belirli bir prim ödenmesi koşuluyla yaptırılan poliçelerde, aracın kazaya karışmaması halinde ciddi oranda indirim sağlanır. Bu yazımızda kasko hasarsızlık indirimi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncesinde hasarsızlık indirimi nedir kısaca değinelim.

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Arasındaki Fark” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Sigortalı aracın, poliçe döneminde herhangi bir kazaya karışıp hasar almaması durumunda uygulanan bir “indirim” tarifesidir. Aracın girdiği kategoriye bağlı olarak ortalama %60’ları bulan indirim sağlanır. Bu sayede bir sonraki poliçe yenileme döneminde araç sahibi bu indirimden yararlanmaya hak kazanır ve maddi anlamda tasarruf sağlamış olur.

Yalnızca kaskoda değil zorunlu trafik sigortasında da uygulanan indirimli bir tarifedir. Yapılan inceleme sonucunda araç, 8 basamaktan birinde yer alır ve bu doğrultuda indirim kazanabilir ya da tam tersi bir kazaya karışırsa daha fazla prim ödemek zorunda da kalabilir. Hasarsızlık indirimi süresi şu şekildedir; her yıl poliçe yenilenirken hasarsızlık indirimi de güncellenir ve araç sahibi için farklı prim tutarları belirlenir.

Kasko Değer Listesi” başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Kasko Hasarsızlık İndirim Oranları

Kasko hasarsızlık indirim oranı sigorta şirketinin kurallarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak ele aldığımızda kasko hasarsızlık kademeleri toplamda 4 evde şeklinde gerçekleşir.

İlk 12 aylık sigorta süresi sonunda yapılan yeni poliçede hasarsızlık indirim oranı %30 olarak belirlenir. İkinci 12 aylık yenilemede %40, üçüncü 12 aylık yenilemede %50 ve dördüncü 12 aylık yenilemede %60 oranında indirim tanımlanır. Her 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede bu oranlar baz alınır ancak dediğimiz gibi oranlar sigorta şirketine bağlı olarak değişebilir.

Kasko yenileme süresi geçerse ne olur sorusu da araç sürücüleri içinde merak edilen sorulardandır. Kasko yenileme süresinin geçmesi durumunda hasarsızlık indirimi kaybedilir bu nedenle süre geçmeden yenileme yapmalı ve hasarsızlık haklarınızı korumalısınız.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Ne Zaman Bozulur?

Kasko başlangıç süresiden itibaren 1 senelik bir sigorta ürünüdür ve poliçe yenileme döneminde sigortanın yenilenmesi gerekir. Aksi takdirde hasarsızlık indirimi hakkı bozulmuş olur.

Kaskonun yenilenmemesi ya da kaskoya ara verilmesi durumunda da hasarsızlık indirim hakkı bozulmuş olur bu nedenle indirimlerden tam olarak faydalanabilmek için kasko sürelerinin en iyi şekilde takip edilmesi ve süre dolmadan yenilenmesi gerekmektedir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Ne Zaman Bozulmaz?

Hasarsızlığı bozmayan durum “%100 rüculu” hasarlardır. Bu tip hasarlarda sigortalı araç kazaya karışır ancak sürücünün kusuru yoktur ve tüm hata karşı tarafındır. Karşı tarafın tamamen kusurlu bulunduğu kazalarda indirim hakkı kaybedilmez. Bu noktada kazanın %100 karşı tarafa ait olduğu zabıt ya da tutanak gibi resmi evraklarla kanıtlanmalıdır.

Yanı sıra bazı sigorta şirketleri tarafından yılda 1 kereye mahsus olmak koşulu ile aşağıdakiler de hasarsızlık indirimi bozmaz;

  • Cam kırılması
  • Radyo ya da teyp çalınması
  • Kaskoda mini hasar

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nasıl Olur?

Kasko hasarsızlık indirimi nasıl uygulanır sorusunun yanıtı ile devam edelim. Hasarsızlık indiriminden yararlanabilmek için en önemli koşul poliçe dönemi içinde aracın herhangi bir kazaya karışmaması ve hasar almamasıdır.

Hasarsız olarak geçen her yıl, indirim oranını gündeme getirecektir ki bu da kasko poliçe primlerinde tasarruf etmeyi sağlayacaktır. %30’dan %60-70’e kadar indirim sağlamak mümkündür. Kaskonun düzenli olarak tekrarlanması, kurallara uygun şekilde hareket edilmesi hasarsızlık indiriminden yaralanmayı sağlayacaktır.

Hasarsızlık indirimi şirket ya da araç değiştiğinde devam eder mi sorusunun da yanıtını verelim. Sigorta şirketi ya da araç değişikliğinin söz konusu olduğu durumlarda sigorta şirketleri Tramer kayıtlarını takip etmeye devam eder bu sayede herhangi bir aksama ya da yanlışlık yaşanmamış olur.

Genç Sigorta’dan Kasko Alın, Uygun Fiyat Avantajlarını Kaçırmayın!

Genç Sigorta online platformundan kasko teklifi alabilirsiniz. Sigorta danışmanlarımız ihtiyacınıza özel teklifleri hazırlayıp size iletecekler. Dilerseniz yalnızca online mecralarımızdan değil 0216 411 95 17 numaralı danışma hattımızdan sigorta danışmanlarımıza ulaşabilir ve aklınıza takılan her sorunun yanıtını uzmanlardan dinleyebilirsiniz.

Yanı sıra motosikletinizi de sigorta kapsamı altında değerlendirmek isterseniz “Motosiklet Kasko Sigortası” sayfamızdan teklif alabilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.