Kaskoda Mini Onarım Teminatı Hangi Hasarları Karşılar?

Araç 11 Ağustos 2023

Her yıl yüzlerce kazanın gerçekleştiği ülkemizde, aracınız için alacağınız en etkili maddi önlem kasko sigortasıdır. Kasko sayesinde aracın olası bir kazaya karışması halinde, pek çok masraf güvence altına alınmış olur.

Kasko sigortası, içinde pek çok teminatı barındıran ve kişinin isteği doğrultusunda bu teminatları geliştirebileceği bir sigorta ürünüdür. Kasko sigortasına ek teminatlar ilave edilerek kaskonun kapsamı genişletilebilir ve böylece araç çok daha güvende olur.

Bu ek teminatlardan biri mini onarım teminatıdır. Kasko poliçesine eklenen mini onarım teminatı ile pek çok hasar hasarsızlık indirim oranı bozulmadan sigorta tarafından karşılanır. Önce mini onarım teminatı nedir kısaca bir değinelim.

Kasko Sigortası Mini Onarım Nedir?

Kasko sigortası poliçesinde yer alan teminatlardan biri mini onarım teminatıdır. Bu teminat ile kasko sigortası hasarsızlık indirimi hakkı bozulmadan küçük hasarlar onarım sürecine dahil edilir. Diğer bir deyişle az sonra paylaşacağımız hasarlar, aracınızın hasarsızlık indirimine yansımaz ve direkt olarak sigorta tarafından karşılanır.

Mini onarım teminatı, kasko poliçesi geçerli olduğu süre içinde yaşanan olası küçük hasarlara karşı aracı maddi anlamda korur ve kişi, herhangi ek bir ücret ödemeden küçük hasarları tamir ettirebilir. Mini onarım kaskoyu bozar mı sorusunun da yanıtını verelim; küçük tutarlı onarımlar kaskoyu bozmaz ve teminat kapsamında verilen onarım hizmeti, hasar kaydına işlenmez.

Kasko Mini Onarım Neleri Kapsar?

Mini onarım teminatının kapsamı sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir. Kasko poliçesine eklenen mini onarım teminatı ile aşağıdaki hizmetlerden yararlanmak mümkündür. Bu hizmetler;

  • Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme: 5 cm çapına kadar olan kaporta göçükleri özel ekipmanlarla düzeltilir. Bu işlem sayesinde orijinallik bozulmaz ve araç ikinci el satışında değer kaybı yaşamaz.
  • Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme: Dış darbeler neticesinde aracın boyasının zarar gördüğü, küçük ölçekli göçüklere müdahale edilir. Göçükler özel tekniklerle düzeltilir ve eski haline getirilir. Ardından mini yama işlemi ile hasarlı bölge boyanır.
  • Boya Tamiri: Kapı, çamurluk ve tampon bölgeleri başta olmak üzere araçtaki sıyrık ya da çizikler boya tamiri ve mini yama yöntemi ile onarılır ve araç eski görüntüsüne kavuşur.
  • Ön Cam Tamiri: Camlardaki kırık ve çatlaklar onarılır. 10 cm’ye kadar olan cam kırıkları ve çatlaklar ön cam tamiri hizmeti ile yenilenir.
  • Araç Döşemesi Tamiri: Aracın iç döşemesinde yer alan deri, halı, kumaş ve plastik yanık benzeri hasarlar tamir edilir. Sigara yanıkları ya da çizik, yırtık gibi hasarlar düzeltilerek azami düzeyde onarım sağlanır.
  • Leke Çıkarma: Deri, döşeme ve kumaş yüzeylerdeki her türlü leke bakımı yapılır ve lekeler özel solüsyonlarla temizlenir. Yanı sıra yırtık parçaların tamir edilmesi de bu kapsama dahildir.

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Arasındaki Fark Nedir?” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kasko Mini Onarım Tramer’e İşler mi?

Kasko mini onarımın Tramer kaydına işleyip işlemeyeceği sigorta şirketine bağlı olarak değişir. Bazı sigorta şirketlerine bu tip mini onarımlar Tramer’e işlenmez.
Ancak tam tersine bazı sigorta şirketleri bu onarım işlemini “kaza tamiri” olarak değerlendirebilir ve sisteme kaza ya da hasar kaydı olarak işletebilir.

Kasko Sigortasında Mini Onarım Teminatı Yoksa Ne Olur?

Kasko sigortası yaptırırken mini onarım teminatını poliçeye dahil etmemeniz durumunda aracınızdaki olası sıyrık, çizik ya da göçük gibi küçük hasarları kasko sigortasından karşılamak durumunda kalırsınız.

Bu durum da dolayısı ile hasarsızlık indirimi kullanmaya hak kazanmanıza engel olur. Mini onarım teminatı yaptırmak kimi zaman çok önemli değil gibi düşünülse de detaylara inildiğinde çok fazla avantaja sahiptir.

Son olarak “Mini onarım için tutanak gerekir mi?” sorusunun da yanıtını verelim. Aracınıza ait hasarı gidermek için bir ekspertize gerek duymadığınız gibi herhangi bir tutanak kaydına da ihtiyaç yoktur. Mini onarım servis istasyonlarından aracınızı tamir ettirebilirsiniz.

Genç Sigorta’dan Tavsiyeler

Kasko sigortası ile çarpma, çarpışma, yangın, hırsızlık gibi kişinin iradesi dışında oluşabilecek durumlara karşı aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Her gün trafikte ya da park halinde onlarca kazayla karşı karşıyayız. Bu noktada aracımızın maddi anlamda güvence altında olması, günden güne artan zam oranları ile artık zorunlu hale geldi.

Kasko sigortasına alacağınız ek teminatlar ile aracınız için “tam” bir koruma sağlayabilirsiniz. Genç Sigorta olarak kurumsal ve endüstriyel sigortalar, bireysel sigortalar dahil pek çok sigorta ürününde size destek sunmaktayız.

Dilerseniz web sitemizden kasko teklifi alabilir ya da 0216 411 95 17 numaralı danışma hattımızı arayarak sigorta danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Bu sayede birden fazla sigorta şirketinin sunduğu tekliflerin yarattığı kafa karışıklığını önleyebilir ve ihtiyacınız olan bilgileri tek bir kanaldan hızlıca öğrenebilirsiniz.

Yanı sıra Motosiklet Kasko Sigortası ile motosikletinizi de sigorta kapsamına alabilir ve olası risklere karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.