DASK Nasıl Yapılır? DASK Nereden Yapılır?

Zorunlu deprem sigortası, her hane sahibinin yaptırması zorunlu olan bir sigorta ürünüdür. Doğal Afet Sigortaları Kurumu olarak bilinen DASK, bu işlerin idaresinden sorumlu bir kamu kuruluşudur.

DASK nereden yaptırılır, DASK sigortası yaptırma, DASK başvurusu esnasında gereken evraklar ve diğer pek çok soru merak edilir. Bu soruların yanıtlarını yazımızda vereceğiz ancak DASK hakkında tüm detaylı bilgiyi kaleme aldığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

DASK Nasıl Alınır?

DASK internet üzerinden alınır mı sorusunun yanıtı ile başlayalım; evet, DASK’ı online olarak alabilmek de mümkündür. Bunun için DASK yapan sigorta şirketlerinin resmi sitelerini ziyaret edebilir ve DASK UAVT adres kodu ve istenen diğer bilgileri girerek DASK poliçenizi yaptırabilirsiniz. DASK UAVT adres kodu nasıl alınır sorusunun yanıtı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Online ödeme yapılarak DASK alabilmek de mümkündür. DASK primleri her yıl ilgili merciler tarafından belirlenir ve değişmez. Bu nedenle sigorta şirketlerinin farklı bir teklif sunması mümkün değildir. Her sigorta şirketi aynı prim teklifini sunacağı için içlerinden size uygun olan birini seçebilir ve DASK poliçenizi online olarak yaptırabilirsiniz.

Şunu unutmamak gerekir ki DASK primleri, bulunduğunuz coğrafi konuma, binanın yapısına ve yüz ölçümüne bağlı olarak değişecektir. Bu bilgiler doğrultusunda internetten DASK başvurusu yapabilir ve hızlıca evinizi sigortalayabilirsiniz.

DASK Nerede Yapılır?

DASK yaptırmak istiyorum diyenlerin birkaç adımı takip etmeleri yeterlidir. DASK başvurusu nereye yapılır sorusunun birden fazla yanıtı vardır. Gerekli evraklar ile seçeceğiniz bir sigorta acentesine gidebilir ya da internet üzerinden DASK poliçesi yaptırabilirsiniz.

DASK sigortası teklifini Genç Sigorta aracılığı ile de alabilirsiniz. DASK poliçesi hakkında detaylı bilgi için form doldurarak uzmanlarımızın size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Yanı sıra 0216 411 95 17 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir ve sigorta danışmanlarımızdan konuyla alakalı destek alabilirsiniz.

DASK İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

DASK başvuru belgeleri nelerdir sorusu, DASK yaptırmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biridir. Deprem sigortası için gerekli belgeleri aşağıda paylaşıyoruz.

Sigortalı:

 • Adı
 • Adres Bilgisi
 • İletişim Bilgisi
 • Cep Telefonu Numarası
 • T.C. Kimlik Numarası
 • Tüzel Kişiler İçin Vergi Kimlik Numarası

Sigortalanacak Bina:

 • Binanın Adres Kodu – yoksa açık adresi-
 • Tapuya Ait Bilgiler
 • İnşa Edilme Yılı
 • Yapı Modeli
 • Toplam Kat Sayısı
 • Hasar Durumu
 • Sigortalanacak Daire:
 • Dairenin m2 Cinsinden Brüt Yüzölçümü
 • Dairenin Kullanım Şekli

Bu bilgiler beyan esasına dayalıdır ve gerçek olmaması ya da yanlış beyan neticesinde yaşanan maddi kayıplar direkt olarak sigortalının sorumluluğu altındadır.

Kiracılar Kendi Adına DASK Yaptırabilir mi?

Kiracı direkt olarak kendi üzerine DASK poliçesi yaptıramaz. Kiracının deprem sigortası yaptırabilmesi için “Sigorta Ettiren” sıfatıyla ev sahibi adına poliçe kestirmesi gerekir. Her halükârda sigorta tazminatının poliçede “Hak Sahibi” olarak geçen kişiye ödeneceğini de unutmamak gerekir.

Kiracı DASK için gerekli evraklar nelerdir sorusunun da yanıtını verelim. Kiracı ev sahibinden alacağı belgeler ile başvuru yapabilir.

E-devlet Üzerinden DASK Alınır mı?

DASK online platformlardan satın alınabilir ancak e-devlet üzerinden DASK yaptırmak mümkün değildir. Sigorta şirketleri, acenteler ve kamu / özel bankalar aracılığı ile DASK poliçesi yaptırılabilir.

E-devlet üzerinden DASK poliçesini alınamasa da tüm sorgulamalar gerçekleştirilebilir. DASK poliçe sorgulamanızı e-devlet üzerinden yaptırmanız mümkündür. Bunun için önce e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekir. Ardından arama sekmesine “DASK Sorgulama” yazıp ilgili ekranda çıkan bilgileri girmeniz yeterlidir. DASK poliçenize ait tüm bilgilere hızlı bir şekilde erişim sağlamanız mümkündür.

DASK Hangi Bankalar Yapıyor?

Tüm banka şubeleri DASK adına zorunlu deprem sigortası poliçe düzenleme yetkisine sahiptir. Bankadan DASK nasıl yaptırılır sorusunun yanıtı ise şube ya da internet bankacılığı olacaktır. Dilerseniz şubeye gidip şahsen başvuruda bulunabilir ya da internet bankacılığını tercih edebilirsiniz.
Bankalara ait mobil bankacılık uygulamalarından da DASK poliçesi yaptırabilirsiniz. Bankalardan yalnızca DASK sigortası yaptırmakla kalmaz aynı zamanda DASK poliçesi yenileme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

DASK Ne Zaman Yapılır?

DASK poliçesi her yıl yenilenmelidir. Poliçe düzenlendiği andan itibaren 1 yıl süre ile geçerlidir ve süre dolunca yenilemek gerekir. Eğer ilk defa bir ev satın aldıysanız da alt yapı hizmetlerinden yararlanabilmeniz için evinize hemen zorunlu deprem sigortasını yaptırmanız gerekmektedir.

DASK Hasar İhbarı ve Sorgulaması Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Yanı sıra Konut Sigortası ve Eşya Sigortası hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.