Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç 16 Ağustos 2023

Devlet tarafından yaptırılması zorunlu tutulan sigorta ürünlerinden biri olan zorunlu trafik sigortası, kaza sonucu karşı tarafın aracının maddi anlamda güvence altına alınmasını sağlayan bir sigortadır. Trafik sigortası olmayan aracın trafiğe çıkması yasaktır; çıkması durumunda ise para cezasının yanı sıra trafikten men edilme durumu ile de karşı karşıya gelir.

Karayolları yetkililerince her yıl belirlenen limit ve oranlar dahilinde, karşı tarafa ait aracın ve varsa üçüncü şahısların yaşadığı hasarlar karşılanır. Tıpkı her sigorta ürününde olduğu gibi zorunlu trafik sigortası yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan birkaçını sizler için mercek altına aldık.

İlk Kez Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk kez zorunlu trafik sigortası yaptırıyorsanız başta sigorta acentesi olmak üzere pek çok hususu titizlikle incelemeniz gerekmektedir. Bunları birkaç madde halinde paylaşalım.

Doğru Sigorta Şirketi Seçmek

Buradaki en büyük muhatabınız sigorta şirketi yetkilileri olacaktır. Bu nedenle referansı olan, isim yapmış ve güvenilir sigorta şirketini seçmeniz önemlidir. Piyasada her gün pek çok sigorta şirketi iş hayatına başlarken hangisinin en doğrusu olduğunu bulabilmek güç ancak bu noktada referanslarına göz atmanız doğru olacaktır.
Sigorta şirketi seçmek de en az doğru poliçe seçmekle eşdeğerdir zira olası bir kaza durumunda en büyük muhatabınız sigorta şirketi olacaktır.

Trafik Sigortası Düzenlerken Doğru Bilgi Akışı Sağlayın

Poliçeyi düzenlerken yanlış bilgi verilirse ne olur sorusunun yanıtı ile devam edelim. Bu noktada sigortalının beyanına göre düzenlenen poliçe esas alınır. Beyanın gerçeğe aykırı olması ya da eksik bilgi verilmesi durumunda poliçe iptal edilir.

Poliçe oluşturduktan sonra, imzalamadan önce mutlaka detaylıca inceleyin ve aracın marka ve modeli dahil her bir girdinin eksiksiz olduğuna emin olun.

Hasarsızlık İndirimini Kontrol Edin

Eğer daha önce aracınıza sigorta yaptırdıysanız ve bu bir yenileme poliçesi olacaksa mutlaka hasarsızlık indirim oranlarınızı kontrol ettirin. Aracınız, poliçe süresi dahilinde herhangi bir kazaya karışmadıysa belirli oranda indirim hakkınız olacaktır.

Poliçenizi yenilemeden önce bu tutarı hesaplayın ve aracınızın ait olduğu basamağa uygun olan bir indirim olup olmadığına netlik kazandırın.

Sigortanın Ek Teminatlarına Göz Atın

Sigorta şirketlerinin isteğe bağlı olarak sunduğu ek teminatlar vardır. Örneğin ihtiyari mali mesuliyet, ferdi kaza, anahtar kaybı, hukuksal koruma, asistans hizmetleri, mini onarım gibi ek teminatlarla sigorta kapsamını genişletebilirsiniz.

İhtiyaçlarınız ve elbette bütçenizle paralel olarak size sunulan ek teminatları inceleyebilir ve uygun gördüğünüz bir teminatı poliçenize ekleyerek poliçe kapsamınızı genişletebilirsiniz.

Poliçe Geçerlilik Tarihini Kontrol Edin

Trafik sigorta poliçesi, poliçe başlangıcından itibaren 1 yıl süreyle geçerlidir. Poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihlerini mutlaka not alın ve unutmayın. Olası bir ihmal durumunda trafik sigortası geciken araçlar trafikten men edilme riski ile karşı karşıya kalacaktır.
Yanı sıra trafik sigortası yenileme süresi atlandığında, her ay %5 oranında bir ceza yaptırımı uygulanır ki bu da gün sonunda ciddi bir maddi külfet olacaktır. Sigorta poliçenizi, bittiğinden sonraki ilk iş gününde yenilemeniz gerekmektedir.

İlk Kez Araba Alacaklar: Trafik Sigortası Ne Kadar 2023

Öncelikle ilk defa araç sigortası ne kadar sorusunun yanıtını verelim. İlk kez araç sahibi olacak kişilerin ödemesi gereken tutar araç sahibinin hangi basamakta olduğuna, bulunduğu ile ve aracın türüne bağlı olarak değişir. Bu nedenle net bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. En doğru bilgi için Genç Sigorta’dan teklif alabilir, hızlıca trafik sigortası poliçenizi yaptırabilirsiniz. 

Yanı sıra motosikletinizi de sigorta kapsamı altına almak ve olası risklere karşı maddi koruma sağlamak isterseniz “Motosiklet Kasko Sigortası” ve “Motosiklet Trafik Sigortası” teklifi alabilir ve ihtiyaçlarınıza uygun bir poliçeyi tercih edebilirsiniz. Sigortalama süreçleri aynı zamanda yat ve tekneler için de geçerlidir. Yat ve tekne sigortası hakkında bilgi ve fiyat teklifi almak için “Yat ve Tekne Sigortası” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk araç sigortası kaçıncı basamaktan başlar sorusunun da yanıtını verelim. İlk kez araç satın alan ve ardından trafik sigortası yaptıran araç sahipleri 4.basamaktan başlatılır.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.