DASK ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

DASK ile konut sigortası arasındaki fark, oldukça merak edilir. Hatta “Hem DASK hem konut sigortası olur mu?” sorusu kafa karıştıran sorulardandır. Bu yazımızda DASK ve konut sigortası arasındaki farklara değineceğiz.

DASK ile Konut Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Her ne kadar DASK ve konut sigortası birbiriyle benzer gibi dursa da aslında iki farklı sigorta ürününden bahsetmek mümkündür. DASK ile deprem ve deprem sebebiyle oluşan yangın ya da tsunami gibi doğa olayları teminat altına alınır.

Konut sigortasında ise sadece ev korunmakla kalmaz aynı zamanda evin içinde bulunan eşyalar da teminat altında tutulur. Konut sigortasına eklenen ek teminatlarla eşyalara gelecek zararlar ve hatta depremden bağımsız su basması, elektrik ya da kombi arızası gibi durumlardan doğan hasarlar da sigorta kapsamı altında yer alır.

DASK ve Konut Sigortası Fiyatları

DASK deprem sigortası fiyatları sabittir. İlgili merciler tarafından her yıl standart olarak belirlenir ve her sigorta şirketinde aynı fiyatlarda satışa sunulur. Konut sigortası fiyatları ise değişkendir; eklenen ek teminatlarla farklılaşabilir. Örneğin eşya teminatı ya da elektrik arızası için ek teminat eklenmesi durumunda konut sigortasının fiyatları değişebilir. Eşya Sigortası hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özetle DASK için sabit bir fiyattan söz etmek mümkündür ancak konut sigortasında, talep edilen teminatlara bağlı olarak farklı primler söz konusu olabilir.

DASK ve Konut Sigortası Genel Şartları

DASK, zorunlu olarak yapılması gereken bir sigorta ürünüdür. Bu nedenle DASK genel şartları, kanunlarla düzenlenir ve genel şartların dışına çıkmak söz konusu değildir. DASK genel şartlarında deprem ve deprem kaynaklı olaylardan kaynaklanan hasarlar güvence altındadır. Ev haricinde ortak duvarlar ya da bahçe duvarları veya merdivenler gibi evin alanları da DASK güvencesi altında yer alır.

Konut sigortası ise isteğe bağlı yapılan bir sigortadır. Konut sigortası genel şartları yalnızca depremle sınırlı değildir; hırsızlık, su baskını gibi riskler de sigorta kapsamında yer alır. Yanı sıra evin hem içi hem dışı koruma altındadır; ek teminatlar ile evdeki taşınmazlar da sigorta kapsamına dahil edilebilir.

DASK Kapsamına Girmeyen Binalar Hangileridir?” başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Neden DASK’ı Tercih Etmeliyim?

DASK bir tercih değil zorunluluktur; DASK poliçesi bulunmayan evlere alt yapı hizmetleri sağlanamaz bu sayede kişi herhangi bir abonelik hizmetinden de yararlanamaz. DASK zorunlu deprem sigortası ile olası bir deprem sırasında binanın aldığı hasar güvence altında tutulur. Bu sayede depremin maddi anlamdaki izleri sigorta ile güvence altına alınmış olunur.

Neden Konut Sigortası Tercih Etmeliyim?

Konut sigortasının kapsamı DASK’a kıyasla çok daha geniştir. Eğer evinizi yalnızca deprem değil depremden bağımsız olarak pek çok bakımdan güvence altında tutmak istiyorsanız bu durumda konut sigortası yaptırmayı tercih edebilirsiniz.
Konut sigortası poliçenize ek olarak yaptıracağınız teminatlar ile evinizi, eşyalarınızı yalnızca deprem değil pek çok hasara karşı da güvence altına almış olursunuz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.