DASK Nedir? DASK Neleri Kapsar? Zorunlu mudur?

Konut 30 Ağustos 2023

Olası bir depreme karşı binaları güvence altına almanın en etkili yolu DASK’tan geçer. DASK deprem sigortası ile depremin yarattığı yıkım, maddi anlamda önemli ölçüde teminat altına alınır.

Coğrafi konumumuz itibariyle depremin soluğunu her an ensemizde hissediyoruz. Deprem kuşağında yer alan ve aynı zamanda geçmişte depremle ilgili pek çok acı tecrübe yaşamış bir ülke olarak bu gerçekliğin her zaman farkındayız. Bilim ne kadar ilerlerse ilerlesin, depremin yeri ve saatini önceden belli edecek bir düzenek halen mevcut değil; elimizdeki tek bilgi depreme hazırlıklı olmamız.

Gerek deprem sırasında ne yapılması gerektiği, gerekse deprem çantası hazırlama konularında deneyim sahibiyiz peki ya binalarımız güvence altında mı?
Bu yazımızda deprem sigortası hakkında bilgiler paylaşacağız sizinle ancak her zaman olduğu gibi önce konunun özüne inelim ve ilk olarak “DASK ne demek?” sorusunun yanıtını verelim.

DASK Nedir?

DASK hangi kuruma bağlı sorusunun yanıtı ile başlayalım. DASK açılımı şu şekildedir; Doğal Afetler Sigortaları Kurumu. DASK, vatandaşlara deprem sigortası sağlayan ve tüm bu organizasyonu yürüten bir kamu kurumudur.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Deprem ve deprem kaynaklı yangın, sel, tsunami, yer kayması ve benzeri gibi risklere karşı maddi güvence sağlayan bir sigorta ürünüdür. DASK olarak da bilinen zorunlu deprem sigortası, yalnızca depremin binaya verdiği hasarı karşılamakla kalmaz aynı zamanda deprem sonrası oluşabilecek risklere karşı da maddi güvence sağlar.

DASK faydaları ile devam edelim. Deprem sigortasının amacı; konutun hasarlı ya da oturulamaz duruma gelmesi durumunda zararın karşılanması ve depremzedenin büyük bir maddi külfet altına girmesini önlemektir. Diğer bir deyişle işin maddi boyutunu üstlenir ve depremzedenin maddi yükünü hafifletir ve kendini güvende hissetmesini sağlar. Unutmamak gerekir ki öyle büyük bir yıkım yaşamış depremzedelerin en ihtiyaç duydukları şeylerden biri güvende olmaktır; bu güvenin maddi boyutu sigorta tarafından üstlenilir ve zarar tazmin edilerek maddi yük azaltılır.

DASK Ne İşe Yarar?

ZDS’nin amacından birkaç cümle ile bahsetmiştik şimdi dilerseniz konuyu biraz daha derinleştirelim. DASK ne işe yarar sorusunun kuşkusuz ilk yanıtı “binada meydana gelen hasara karşı maddi koruma sağlamak”tır. Ancak elbette bununla sınırlı değil; DASK neye yarar sorusunun yanıtlarından birkaçını maddeler halinde verelim.

 • Ödenebilir primlerle depreme karşı güvence sağlar.
 • Deprem hasarının ülkemize getireceği mali yükü hafifletir.
 • Deprem sonrası devletin bütçe imkanını beklemeksizin maddi kayıpların hemen telafi eder.
 • Sağlıklı bir yapılaşmaya olanak sağlar.
 • Toplum genelinde sigorta bilincinin gelişmesine katkı sağlar.
 • Bütün konutları depreme karşı koruma altına alarak toplum refahına destek olur.

DASK Neleri Kapsar?

DASK neleri karşılar sorusunun yanıtı ile devam edelim. Deprem nedeniyle binanın yıkılması durumunda maddi sorumluluk sigortaya aittir. Deprem sonrasında meydana gelen yangın, tsunami, sel, yer kayması ve benzeri durumlar da sigortanın sorumluluk çatısı altında yer alır.

Binanın temelleri, çatısı, ana duvarları, bahçe duvarları, merdivenleri, asansörleri, koridorları kısaca binanın neredeyse tamamı sigorta güvencesindedir ve tüm zararlar zorunlu deprem sigortası tarafından karşılanır.

Binanın hasar masrafları için poliçede sınırları çizilen limitler bulunur; sigorta bu limitler dahilinde zararı karşılar.

DASK Nasıl Yapılır?

DASK poliçesi nedir ile başlamak daha doğru olacaktır. Sigorta poliçesi, sigorta şirketleri tarafından yapılan bir deprem sigortasıdır. Deprem sigortası, sigorta şirketleri ya da bağlı acenteleri ve bankalar aracılığı ile yaptırılabilir.

Tüm sigorta şirketleri zorunlu deprem sigortası poliçesi düzenler. Dilediğiniz bir sigorta şirketini tercih edebilir ve sigortanızı yaptırabilirsiniz. DASK e-devletten yaptırılır mı sorusunun da yanıtını verelim. Deprem sigortası yalnızca ilgili kurumlar aracılığı ile yaptırılır; e-devlet üzerinde poliçe satın alınamaz.

Deprem Sigortası Zorunlu mudur?

Devlet tarafından hükmü verilen birtakım zorunlu sigortalar vardır. Bunlardan biri de DASK yani zorunlu deprem sigortasıdır. Deprem sigortası yaptırmak yasal olarak zorunludur ve yaptırılmadığı takdirde birtakım yaptırımlar söz konusudur.

Bu yaptırımlardan biri deprem sonrası kişinin konut kredisi ya da yardımdan yararlanamamasıdır. Yanı sıra evine elektrik, su ve doğal gaz gibi hayati ihtiyaçları da bağlatamaz. Sigorta poliçesi olmayan evlere bu gibi hizmetler sağlanmaz.

DASK Neleri Kapsamaz? Zorunlu Deprem Sigortasında Teminat Dışı Kalan Durumlar

Zorunlu deprem sigortasının kapsamı dışında kalan hallerden birkaçını maddeleyerek devam edelim.

 • Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında duyulan maddi ihtiyaçlar
 • Taşınır mallara ya da eşyalara gelen hasarlar
 • Kişinin yaşadığı fiziki sorunlar, yaralanmalar vb. durumlar
 • Kira gelirinden doğal masraflar
 • Manevi tazminat adı altında değerlendirilen talepler
 • Kişinin işinde kar kaybı yaşaması ve beraberinde doğan maddi kayıplar

DASK Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta sorgulama çeşitli kanallar aracılığı ile yapılır. Sigorta şirketinizden destek alabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de poliçe sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar;

 • E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Arama çubuğuna “DASK Sorgulama” yazın.
 • Çıkan ekranda istenen bilgileri girin.

Birkaç dakika içinde sigorta poliçenize ait tüm detaylara erişim sağlamanız mümkündür.

DASK’ı Kim Yaptırır?

Gerek kiracı gerek ev sahibi çoğu kişinin aklındaki sorulardan biri “DASK’ı kim öder?” sorusudur. Zorunlu deprem sigortasını kiracı da ev sahibi de yaptırabilir ancak her koşulda poliçe ev sahibinin üzerine olur. Poliçede ev sahibi “sigortalı” olarak tanımlanır ve muhatap yine ev sahibidir.

DASK kiracı mı yapar sorusunun yanıtı yasal olarak bir zorunluluk arz etmek; kiracıların deprem sigortası yaptırma zorunluluğu yoktur ancak her ev sahibi sigorta yaptırmaya mecburdur. Örneğin sigorta primini kiracı ödeyebilir ancak poliçe ev sahibinin üzerine düzenlenir.

DASK Depremde Ne Kadar Öder?

Zorunlu deprem sigortası için verilen azami tutar 25 Kasım 2022 itibariyle 640 bin olarak belirlenmiştir. Bu tutar her yıl inşaat maliyetlerine göre belirlenir ve vatandaşlara bildirilir. 2023 yılı içinde olası bir tutar değişimi yaşanması durumunda yeniden bilgilendirme geçilecektir. Bu noktada güncel tutarlar için DASK resmî sitesini takip edebilir ve fiyatlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Son olarak “Her Yıl DASK Yenilemek Zorunlu mu?” sorusunun da yanıtını vererek yazımızı sonlandıralım. Sigorta yenileme işlemi her yıl zorunludur. Aksi halde kişi, evi için altyapı hizmetlerinden yararlanamaz ya da herhangi bir kurumdan abonelik işlemi yaptıramaz.

DASK İptal Edilebilir mi?

DASK poliçesi devlet tarafından yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Hiçbir koşulda iptali gerçekleşmediği gibi her yıl yenilenmesi kanunlarca çerçevelidir. Sigorta poliçesini yenilemeyen ev sahipleri için ciddi yaptırımlardan söz etmek mümkündür.

DASK Olmazsa Ne Olur?

DASK yaptırılması zorunlu bir sigorta ürünüdür. Yapılmadığı takdirde birtakım yaptırımları olacaktır. DASK olmayan eve alt yapı hizmetleri ya da abonelik işlemleri gerçekleştirilmez. Diğer bir deyişle DASK olmayan eve doğalgaz, elektrik ve benzeri gibi alt yapı hizmetleri bağlanmaz. Bu nedenle DASK yaptırmak yasalar tarafından zorunluluk olmasının yanı sıra kişinin evde yaşamını idame ettirebilmesi açısından da önemlidir.

DASK Poliçenizi Hemen Yaptırın!

Birden fazla sigorta şirketinin sunduğu teklifleri değerlendirmek şüphesiz zaman alacaktır. Bu zamandan tasarruf etmeniz için Genç Sigorta olarak size hızlı ve doğru bilgiler sunuyoruz. Pek çok sigorta şirketinin sunduğu DASK poliçe tekliflerini tek bir ekran üzerinden sizlerle paylaşıyor ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda poliçenizi kısa sürede oluşturuyoruz.

Bunun için dilerseniz online platformumuzdan DASK teklifi alabilir ya da 0216 411 95 17 numaralı danışma hattımızı arayarak sigorta danışmanlarımızdan destek sağlayabilirsiniz. DASK’ın yanı sıra Konut Sigortası, Eşya Sigortası, Hayat Sigortası fiyat tekliflerini de mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.