Kasko Ek Teminatları Nelerdir?

Araç 28 Ağustos 2023

Aracınızın kazaya karışması durumunda alacağı hasarı, maddi anlamda güvence altına almanın en etkili yolu sigorta yaptırmaktır. Kasko sigortasıyla, poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde hasar karşılanır ve araç sahibi olarak yüklü meblağlarla karşılaşmak durumunda kalmazsınız.

Kasko sigortası ana teminat kapsamında pek çok avantaj sağlar. Dilerseniz ek teminatlar ile sigorta kapsamını genişletebilir ve günün sonunda daha kapsamlı bir poliçeye kavuşabilirsiniz. Poliçeye eklenen bazı ek teminatlarla, olası bir hasar durumunda çok daha geniş haklara sahip olabilirsiniz.

Kasko sözleşmesine dahil edebileceğiniz teminatlardan birkaçını aşağıda sizlerle paylaşalım.

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Arasındaki Fark” başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası

Trafik sigortası ya da kasko sigortasının limitlerini aşan hasarlarda ihtiyari mali sorumluluk sigortası devreye girer. Bu sigorta teminatı ile mevcut hasar, poliçe limitlerinizi aşarsa ihtiyari mali sorumluluk sigortası tarafından geri kalan tutar karşılanır. Ancak ihtiyari mali mesuliyet sigortasının da belirli limitleri olduğu unutulmamalıdır. Trafik sigortasına ya da kasko sigortasına eklenebilen bu ek teminatla, limitleri aşan kazalarda maddi güvence sağlamak mümkündür.

Kasko Enflasyon Teminatı

Güne zamlarla uyandığımız ve bir gün önce aldığımız ürünü bir gün sonra bambaşka bir fiyata bulabileceğimiz dönemlerden geçiyoruz. Hal böyle olunca neredeyse her gün olan bu artışlar, cüzdanımızı epey zorluyor. Kasko poliçesine eklenebilen enflasyon teminatı sayesinde aracınızın değeri artsa bile prim ödemeleriniz standart kalır. Diğer bir deyişle gelen zamlar, bu teminat kapsamında stabil tutulur.

Kasko Deprem Teminatı

Deprem kuşağında yaşayan bir ülke olduğumuz için depremin izlerini geçmediği gibi yeni iz oluşumları her an kapımızda! Beklenen depremler, beklenmeyen depremler derken her an, her dakika deprem gerçeği ile karşı karşıyayız. Depremin yarattığı maddi yıkımdan aracınızı korumak için deprem teminatı satın alabilirsiniz. Bu sayede deprem nedeniyle yıkılan ya da hasar gören araçlar da maddi anlamda güvence altına tutulur.

Kasko Terör Teminatı

Yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada terör olayları maddi manevi kayıplara yol açıyor. Bu noktada her an böyle bir tehlikenin varlığı, insanı güvence almaya yönlendiriyor. İşte kasko terör teminatı tam da bu amaca hizmet eden bir teminattır. Terör teminatı ile meydana gelen terör eylemleri ya da olaylar neticesinde aracın hasar görmesi, sigorta kapsamında yer alıyor.

Kasko Ferdi Kaza Teminatı

Bazı kazalar basit hasarlarla atlatılırken bazıları can kayıplarına kadar varabilen sonuçlara ulaşabiliyor. Hal böyle olunca ferdi kaza teminatı yaptırmak çok daha önemi bir hale geliyor. Ferdi kaza sigortası ile kaza sonrası vefat ya da sakat kama durumunda karşı tarafın sürücüsü ve araçla bulunanlar sigorta kapsamına alınabiliyor. Yolcuların vefat etmesi durumunda ise yasal varislerine limitler dahilinde bir tazminat ödeniyor. Kazada sakat kalan vaka söz konusuysa yine limitle dahilinde kişiye tazminat ödemesi gerçekleştiriliyor.

Kasko Hukuksal Destek Teminatı

Kaza sonrası sulh içinde bir anlaşma her zaman sağlanamayabilir. Taraflar “kim haklı” kavgasına tutuşabilir ve durum mahkemeye taşınabilir. Bu noktada eğer bir hukuki süreç oluşursa, hukuksal destek teminatı sayesinde mahkeme giderleri sigorta tarafından karşılanır. Kasko hukuksal yardım teminatı, sigortalarının kefaletine kadar kapsayan geniş bir teminattır.

Kasko Yurt Dışı Teminatı

Normal şartlarda kasko ya da zorunlu trafik sigortası da yalnıza yurt içinde geçerlidir. Ancak yurt dışı teminatı ile aracınızın yurt dışında da koruma altına alabilirsiniz. Kasko yurt dışı teminatı ile aracınız ülke sınırları içinde bir kazaya karışsa dahi sigorta güvencesi altında tutulur ve limitler dahilinde masraflar sigorta tarafından ödenir.

Kasko Kilit Sistemi Teminatı

Araç anahtarınız kaybolduğunda ya da bir sebepten başkasının eline geçtiğinde kilit sistemi teminatı devreye girer ve araç kilit sisteminin değişmesini sağlar.
Kasko kilit sistemi teminatı yalnızca kilit sistemi değişikliğini kapsamaz aynı zamanda bataryanın da değişmesini sağlar. Bu sayede anahtar kaybı ya da benzeri bir sebepten kilit değişimi gerekirse bu süreci sigorta yönetir.

Kasko Mini Onarım Teminatı

Araç bir kaza ya da başka sebepten onarıma girerse, bu durum hasar kaydına işlenir ve aracın bir sonraki poliçe yenileme döneminde hasarsızlık indirimi alamamasına yol açar. Bazı küçük onarımlar dahi hasar kaydının oluşmasına yol açabilir. Mini onarım teminatı ise bu küçük onarımların hasar kaydına geçmesini önler. Kasko tarafından küçük çaplı onarımlar gerçekleşir ve hasar kaydına işlenmeyeceği için, bir sonraki dönem kasko hasarsızlık indirimi kaybı yaşanmaz.

Kasko Kemirgen Teminatı

Bu teminata ne zaman ve nasıl ihtiyaç duyacağınızı merak ediyor olabilirsiniz ancak küçük bir kemirgenin aracınıza ne zaman ve nasıl zarar vereceğini de kestirmeniz güç. Bir sabah aracınızı çalıştırmak istediğinizde, bir kemirgenin motorunuza ve hatta araç aksanlarına zarar verdiğini görebilirsiniz.
Bu küçük kemirgen, oldukça büyük maliyetlere yol açabilir. Özellikle kırsal alanlarda yaşayan araç sürücüleri için kemirgen teminatı oldukça önemlidir. Kemirgenin yol açtığı hasarlar ya da hayvanın sıkışması sonucu araçta oluşan hasarlar bu teminat ile sigorta güvencesi altına alınır.

Hemen kasko sigortası teklifi alın, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun poliçeye sahip olun! Yanı sıra Motosiklet Kasko Sigortası tekliflerini de mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.