Cam Kırılması Sigortası Nedir?

Cam kırığı gibi kesici nesneler, her zaman için riskleri de beraberinde getirir. Bugün, henüz çok yaygın olmasa da cam kırılması sigortası ile olası risklere karşı önlem almak mümkündür.

Cam kırıklarının yaşattığı mali kayıplar, yenileme ve onarım masrafları derken pek çok gider söz konusu olur. İşte bu giderleri teminat altına almanın en etkili yolu cam kırılması sigortasından geçer.

Peki cam kırılması sigortası nedir, neleri kapsar ve ne işe yarar? Gelin detaylıca konuşalım.

Elektronik Cihaz Sigortası ve Eşya Sigortası hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Cam Kırılması Sigortası Nedir?

Cam kırılmasına karşı sigorta ya da cam sigortası olarak da bilinen bu ürün, cam gibi hassas yüzeylerde oluşabilecek hasarlara karşı koruma sağlayan özel bir sigorta ürünüdür. Örneğin ayna, pencere, vitrin, akvaryum gibi cam ağırlık yüzeylerde oluşabilecek hasarları koruma altına alır.

Şu bir gerçek ki günümüzde her bir kalem, bir maliyet demek. Bugün küçük bir camın onarılması ve yenilenmesi bile ciddi miktarlara çıktı. Hal böyle olunca riski önceden kontrol altına almak önem arz ediyor. Cam sigortası ile hem sigortalı nesnede hem de bina ya da eşyalarda oluşabilecek hasarlar güvence altına alınır bu sayede yalnızca cam nesne değil çevresindeki hasarlar da sigorta koruması altında değerlendirilir.

Cam Kırılması Sigortası Neleri Kapsar?

Cam yüzeylerin hasar görmesine neden olabilecek her türlü riskler cam kırılması sigortası ile güvence altına alınır. Cam yüzeyler ağırlıklı olarak konut ve iş yerlerinde bulunur. Her iki ortam da riskleri içinde barındırır. İşyeri sigortası ya da konut sigortası poliçesine eklenen ek teminat ile cam yüzeyler de koruma altına alınabilir. Cam kırılması sigortasının kapsamı genel hatlarıyla;

 • Hasar gören camın değiştirilmesi
 • Hasarlı camın onarılması
 • Cam kırılması nedeniyle bina, eşya ve ortamda oluşan hasarlar

Cam Kırılması Teminat Dışı Durumlar Nelerdir?

Cam kırılması teminat dışı durumlardan birkaçını aşağıda maddeler halinde verelim.

 • Yangın, deprem ya da su basması gibi olaylar neticesinde cam yüzeylerde oluşan hasarlar
 • Sigortalı binanın yıkılması
 • İnşaat ya da tadilat işleri nedeniyle meydana gelen hasarlar
 • Terör eylemleri neticesinde oluşan hasarlar
 • Halk hareketleri ya da grev benzeri sebeplerden kaynaklanan hasarlar

Cam Kırılması Sigortası Primleri

Cam kırılması sigortası genel şartlarında pencere, kapı, ayna, akvaryum, vitrin, duşakabin, reklam panosu gibi yüzeylerde yaşanan hasarlar yer alır. Prim miktarına etki eden faktörler ise sigortalı camın türü, kalınlığı ve darbelere karşı korumalı olup olmadığına bağlı olarak değişir.
Poliçe koşullarına bağlı olarak prim miktarları farklılaşabilir.

Cam Kırılması Sigortası Fiyatları

Cam sigortası primleri camın kalınlığına, türüne, montaj yöntemine ve darbelere karşı korumalı olup olmadığına bağlı olarak değişir. Yanı sıra nesnenin konumu ve toplam sigorta bedeli gibi faktörler de prim miktarını etkileyecektir. Bu nedenle cam kırılması sigorta fiyatları hakkında net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Cam kırılması sigortası hakkında detaylı bilgi için sigorta acentesi ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

Montaj Sigortası hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Sigorta Kırılan Camı Öder mi?

Sigortadan cam değişimi yapılabilmesi ya da hasarın giderilmesi için sigortada genel şartlarında yer alan koşulların gerçekleşmesi esas alınır. Cam kırılması sigortası genel şartlarına ve cam kırılması sigortası kapsamı bağlı olarak sigorta kırılan camı poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde karşılar.

Araba Camını Sigorta Karşılar mı?

Trafik sigortası ile karşı tarafta meydana gelen cam hasarları sigorta tarafından güvence altına alınabilir. Olası bir trafik kazası neticesinde karşı tarafın aracında meydana gelen cam kırılması, zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır.

Kaskodan Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Camın değişim işlemini kasko sigortası üzerinden yaptırmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biridir. Kaskonun cam değişimi yapabilmesi için araç sürücüsünün yapmakla yükümlü olduğu bazı işlemler vardır. Gerekli evraklar kazanın hemen ardından toplanmalı ve sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.

Kaskodan yararlanabilmek için birtakım fotoğrafların çekilmesi ve hasarın boyutunun görsel olarak ispatlanması da önemli bir detaydır. Kaskodan ön cam değişimi ve arka cam değişimi için istenen evraklar;

 • Kasko poliçesi
 • Sürücü belgesi (aslı ya da fotokopisi de olabilir)
 • Sürücü beyanı
 • Şirket aracı ise imza sirküleri
 • Şirket aracı ise vergi levhası fotokopileri
 • Hırsızlık kaynaklı bir hasar ise karakol tutanağı

Hırsızlık Sigortası hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Konut Sigortası Cam Kırılmasını Karşılar mı?

Konut sigortası ile konut ve içindeki eşyalar koruma altına alınabilir. Bunun için konut sigortası poliçesine ek teminatlar eklenir ve yalnızca konut değil evin içindeki kıymetler ya da eşyalar da sigorta güvencesinde tutulur.

Bu ek teminatlardan biri cam kırılması teminatıdır. Konut sigortasına eklenen cam kırılması teminatı ile cam onarımı ve değişimi sigorta tarafından karşılanabilir. Camlar, aynalar, dolaplar, pencereler, raflar, balkon camları, kapılar dahil cam olan yüzeylerin tamamında konut sigortası güvencesinden bahsetmek mümkündür.

Konut sigortasının teminatları ve şartları sigorta şirketinin ilgili prosedürlerine bağlı olarak değişebilir bu nedenle poliçe detaylarınızı gözden geçirmeniz önemlidir.

İşyeri Sigortası Cam Kırılmasını Karşılar mı?

İşyerinde yer alan makineler, tesisatlar ya da cam içeren nesneler daima büyük risk taşır. Bu risk yalnızca kırılmalara değil kazaların da yaşanmasına gebedir. Bu nedenle cam kırılması riskine karşı işyeri sigortasına ek teminat ilave etmek pek çok bakımdan güvence sağlayacaktır.

İşyeri sigortası poliçesine “cam kırılması teminatı” eklenmek sureti ile cam yüzeyler sigorta güvencesine alınabilir. Bu sayede işyerinde bulunan vitrin, pencere, kapı, cam ya da dolap gibi eşyalar sigorta kapsamında değerlendirilir.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.