Konut Su Baskını Sigortası Nasıl Kullanılır?

Konut sigortası ile olası her türlü soruna karşı evinizi güvence altına almış olursunuz. Bu bir ani su baskını da olabilir, yangın da hırsızlık da kazanın nereden geleceği belli olmasa da eviniz için alacağınız sigorta önlemi ile hasarınızı minimum giderle korumanız mümkün olabilir.

Bu noktada önemli detaylardan biri ihtiyaçlarınız doğrultusunda sigorta ürün ve teminatını seçmek. Konut sigortası seçerken, su baskını teminatını poliçenize eklemeniz durumunda su kaynaklı her türlü felaket için de evinizi güvence altına almış olursunuz.

Daha önce konut sigortası hakkında detaylı bilgi vermiştik bugün ise daha özele iniyor ve konut su baskını sigortası hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Cam Kırılması Sigortası içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Su Baskını Sigortası Nedir?

Su baskını sigortası, konut sigortasına eklenen bir teminattır. Bu teminat ile su kaçağı, su basması gibi hasarlar sigorta güvencesi altında tutulur. Bu sayede ev ve eşyalarda oluşan hasarlar için ekstra bedel ödemenize gerek kalmaz.

Konut sigortası poliçenize ekleyeceğiniz ek teminat ile su baskını ve benzeri su felaketlerine karşı maddi anlamda önlem almış olursunuz. Konut sigortasını çok katlı bir bina olarak düşünebilirsiniz; içine ilave edeceğiniz her bir teminat da binanızın tuğlası niteliğinde olacaktır.

Eşya Sigortası hakkındaki içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Konut Su Baskını Sigortası Neleri Kapsar?

Konut su baskını sigortası su kaçağı, su basması ve benzeri su ile alakalı hasarları kapsama altına alan bir sigorta teminatıdır. Ev su basması sigorta kapsamını aşağıda birkaç madde halinde verelim.

  • Dere, kanal ya da kanalizasyon türevi kanalların taşması neticesinde oluşan hasarlar
  • Hava şartlarında anormal olarak gözlemlenen yağışların neticesinde oluşan zararlar
  • Yoğun kar yağışı sonucu çatı akması sonucu gerçekleşen hasarlar
  • Sel felaketinden doğan hasarlar

Konut Su Baskını Sigorta Teminatından Nasıl Faydalanılır?

Ev su baskını sigortasından yararlanabilmek için hasarın ardından ihbarda bulunmak gerekir. Konut su baskını sigorta ihbar süresi, hasarın ardından 5 iş günü içinde gerçekleşmelidir. Hasar bildiriminde bulunduktan sonra hasar tespiti için eksper ataması yapılır ve inceleme başlatılır.

Gerekli evraklar tedarik edildikten ve raporlar oluşturulduktan sonra sigorta şirketi ilgili prosedürü başlatır. Hasarın sonuçlanması, sigorta şirketine bağlı olarak değişir.

Evi Su Bastı Sigorta Karşılar mı?

Sel, yoğun kar yağışı ve benzeri doğal afetler dahil her türlü su baskını neticesinde oluşan maddi hasarlar sigorta güvencesi altında değerlendirilir. Burada önemli olan mevcut konut sigortası poliçenizde “su baskını teminatı”nın var olmasıdır; poliçenizde bu teminat varsa, sudan kaynaklı hasarlar sigorta güvencesi altında olacaktır.

DASK evi su basmasını karşılar mı sorusu da merak edilen sorulardan biridir. DASK, su basmasını karşılamaz çünkü yalnızca deprem zararını karşılayan bir sigorta üründür. Su baskınına karşı sigortadan yararlanmak için DASK değil konut sigortası yaptırmak ve poliçeye su baskını teminatı ekletmek gerekmektedir.

Alt Kata Su Sızması Üst Kattan Su Sızması

Evde oluşan su baskını neticesinde yalnızca evin kendi değil çevresi de zarar görebilir. Örneğin üst kattan su sızabilir ya da alt kata su inebilir. Bu gibi durumlar da sigorta kapsamı altında değerlendirilir.

İsteğe bağlı olarak da yapılabilen konut sigortasını kiracıların da yaptırabileceği bilgisini satır aralarımıza serpelim. Evini, su baskınlarına karşı sigortalatmak isteyen kiracılar konut sigortası yaptırabilir ve eşyalarını teminat altına alabilir. Ancak unutmamak gerekir ki konut sigorta poliçesi kiracının değil yasalar gereği ev sahibinin üzerine olacaktır.

Elektronik Cihaz Sigortası hakkında detaylı bilgiyi linkte bulabilirsiniz.

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.