Bize Ulaşın
Bireysel Sigortalar

Yat ve Tekne Sigortası

Yat ve Tekne Sigortası; denizde, çekek yerlerinde veya marinalarda oluşabilecek pek çok riske karşı yat, tekne ve içerisinde bulunan teçhizatları koruma altına alan bir sigorta türüdür.

Özel olarak kullanılan araçlarda yaptırılması zorunlu olmamakla birlikte, açık denizlerde veya karada her gün onlarca riskle karşı karşıya kalmak istemeyen bireylerin sıklıkla tercih ettiği bir üründür. 

Sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilse de, genel açıdan temel riskler ana teminatlar ile garanti altına alınmaktadır: 

 • Karaya oturma, batma veya çarpma gibi problemler, deniz kazaları teminatı kapsamında karşılanmaktadır. 
 • Deprem, fırtına veya yıldırım gibi riskler, doğal afet teminatı; kısmen veya tamamen yanma riskleri, yangın teminatı dahilinde karşılanmaktadır.  
 • Yatın veya yata ait donanımların çalınması riskleri, hırsızlık teminatı ile güvence altına alınmaktadır.

Geniş ana teminatları ile birlikte; bireyler dilerse çekme-kurtarma, hukuksal koruma, kişisel eşya güvenliği ve makine hasarları gibi hizmetleri ekstra prim kapsamında poliçe teminatlarına dahil edebilir. Eklenebilecek teminatlar, sigorta şirketlerine göre farklılık göstermektedir. 

Kaliteli ve standartları yüksek hizmet alabilmeniz için sunulan; bakım, malzeme ve marinalarda indirim, 7/24 Asistans ve yat yardım hizmetleri gibi ek teminatlardan ücretsiz şekilde faydalanabilirsiniz. İndirim imkanlarının yanı sıra, kredi kartlarına taksit avantajı ile bütçenizi zorlamadan sigortalı olabilirsiniz. 

Açık denizdeyken endişelenmeyin, çekek yeri veya marinada iken aklınız yat ve teknenizde kalmasın diye daima yanınızda olan “Ailenizin Sigortacısı” Genç Sigorta ile; uzman sigorta danışmanlarımızın sizin için ihtiyaçlarınıza uygun olarak hazırlayacağı tekliflerden yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi ve teklif almak için 0216 411 95 17 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz veya sayfanın üst kısmındaki butondan açılan forma bilgilerinizi bırakarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

Tekne veya yat özel amaçla kullanılıyorsa sigorta yaptırılması zorunlu değildir. Ancak denizde birçok risk bulunduğundan yat ve tekne sigortasının yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Bağlama limanı Türkiye olan tekne ve yat sahipleri, tekne sigortası yaptırabilir. Yük ve yolcu gemileri, ahşap ya da beton veya bunların karışımından yapılmış olan gemiler, tenezzüh tekneleri, yat ve kotralar, yelkenli tekneler, balıkçı gemi ve tekneleri, römorkör, duba, şat ve layterler, yüzer havuz, şahmerdan ve vinçler, yüzer lokanta, deniz motosikletleri, eğlence amacıyla kullanılan deniz taşıtlarına tekne sigortası yaptırılabilir.

Tekneler, hem denizde hem de karada beklediği esnada birçok riske açıktır. Denizdeki çarpma, çatma, karaya oturma, alabora olma, fırtına gibi risklere karşı tekne sigortası yaptırılacağı gibi yangın, deprem, çalınma, kötü niyetli hareketler veya makina kırılmasına karşı tekne sigortası maddi güvence sağlar. Tekne veya yat için olası tüm bu risklere karşı sigorta yaptırmak hem kıymeti hem de bütçeyi korur.

Yat ve tekne sigortasının kapsamı, güvence altına aldığı riskler sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Tekne sigortasının azami teminat kapsamı aşağıdaki gibidir:

 

 • Deniz kazaları
 • Hırsızlık
 • Yangın ve İnfilak Hasarları
 • Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Sorumluluk
 • Doğal Afetler
 • Harp, Grev, Terör, Kargaşa
 • Enkaz Kaldırma
 • Kötü Niyetli Hareketler, Korsanlık

 

Sigorta şirketleri tekne ve yat sigortası için poliçe kapsamına aşağıdaki teminatları da ekleyebilir:

 

 • Kişisel Eşya Güvenliği
 • Elektronik Cihazlar
 • Çekme-Kurtarma
 • Hukuksal Koruma
 • Ferdi Kaza
 • Makine Hasarları ve Kırılması
 • Yat Yardım Hizmeti

Sigortalının sigorta şirketine bildirdiği marina ve seyir alanlarında teknenin hasar alması durumunda poliçe geçerlidir. Marina veya seyir alanı değişikliğinde mutlaka sigorta şirketine bilgi verilip onay alınmalıdır.

Teknenin kiraya verilme amacı ve gemiyi kiralayan kişinin kaptan olup olmaması sigorta şirketi tarafından değerlendirilecektir. Sigorta şirketi, teknenin kiraya verilmesinde herhangi bir risk görmez ise poliçe kapsamında güvence sağlamaya devam edebilir.

Tekne sigortası kapsamında üçüncü şahıslara karşı sorumluluk teminatı bulunuyorsa; poliçede belirtilen teminat kapsamı ve limitleri dahilinde misafirlerin maddi ve bedeni hasarları güvence altındadır.

Çevre kirliliği, tekne sigortalarında standart olarak güvence altına alınan riskler arasında değildir. Ancak ek teminat olarak almak için sigorta şirketi ile görüşülebilir.

Tekne sigortasının fiyatı; teknenin yaşı, modeli, yapım tarzı, hızı, bağlama yeri, kullanım amacı ve diğer teknik detaylarına göre hesaplanır. Tekne sigortası fiyatının hesaplanmasında teknenin yaşı en önemli belirleyici kriterlerdendir. Bir diğer önemli kriter teknenin hızıdır. Yüksek hızlı tekneler potansiyel risklere sahip olduğundan dolayı bazı teminatlarda kısıtlamalar olabileceği gibi primi de yüksek çıkabilir.

Kimlerle Çalışıyoruz?

İlgili ürünler

Hekim İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası

Zorunlu mali sorumluluk sigortasının limitlerini yetersiz bulan hekimlerin, teminat limitlerini yükseltmek için edindiği bir sigorta türüdür.

Motosiklet Kasko Sigortası

Motosiklet Kasko Sigortası; trafikte seyir veya park halinde oluşabilecek çarpma, çarpışma, kısmen veya tamamen çalınma, yanma veya üçüncü şahısların kötü niyetli davranışları sebebiyle oluşacak zararlara karşı, motosikletinizi ve bütçenizi koruma altına alan bir sigorta çeşididir.

Avukatlar Mesleki Sorumluluk Sigortası

Avukatlık yapan işletme veya kişilerin gizliliği ihmal, yanlış beyan verme vb. hatalı davranış sonucu talep edilebilecek tazminat davaları ve masraflarını güvence altına alan bir sigorta ürünüdür.

Hayat Sigortası

Hayat Sigortası; vefat, tehlikeli hastalık, maluliyet veya işsizlik gibi beklenmeyen risklere karşı, yaşamınız boyunca sizi, sevdiklerinizi ve yaşam standartlarınızı teminat kapsamında koruma altına alan bir sigorta çeşididir.

Bireysel Emeklilik Sigortası

Bireysel Emeklilik Sigortası; ileriki yaşlarda yaşam kalitesinin düşmemesi için, çalışma dönemlerinizde size uygun düzenli yatırım planı sunarak geleceğinizi, bugünden koruma altına almanızı sağlayan bir sigorta türüdür.

Motosiklet Trafik Sigortası

Motosiklet trafik sigortası; kaza sebebiyle üçüncü şahıslara vereceğiniz maddi ve bedeni zararları karşılayan, yaptırılması zorunlu bir sigorta ürünüdür.

İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası

İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası; Zorunlu Trafik Sigortası bulunan araç sahiplerinin, olası bir kaza durumunda üçüncü şahıslara vereceği hasarın Trafik Sigortası limitlerini aşması durumunda, kalan masrafları karşılayan bir sigorta türüdür.

Yabancı Sağlık Sigortası

Yabancı Sağlık Sigortası; yabancı uyruklu ve Türkiye’de ikamet/oturma izni almak isteyen kişilerin, ülkede bulunduğu süre içerisinde doktor muayenesi, yatarak ve ayakta tedavi işlemleri, ilaç masrafları gibi birçok sağlık ihtiyacında faydalanabileceği sigorta türüdür.

SMMM Mesleki Sorumluluk Sigortası

Serbest Mali Müşavirlik mesleğine sahip kişi veya işletmelerin yanlış hizmet vermesi sonucu, mükelleflerinden talep edilebilecek zararları karşılayan bir sigorta türüdür.

Dask Sigortası

DASK Sigortası; deprem sebebiyle oluşabilecek yıkılma, tsunami veya yangın gibi risklerden doğan masrafları, poliçede bulunan teminat limitleri kapsamında karşılayan zorunlu bir sigorta türüdür.

Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası; SGK’ya bağlı bir devlet sigortası bulunmayan veya devlet sigortasının yetersiz olduğunu düşünen bireylerin, hastalık veya kaza gibi nedenlerden oluşabilecek problemlerde, özel hastanelerde yapılacak tedavi masraflarını güvence altına alan bir sağlık sigortası ürünüdür. Yeni doğan bebeklerden, ortalama 60 yaşına kadar herkes özel sağlık sigortasından faydalanabilir.

Ferdi Kaza Sigortası

Ferdi Kaza Sigortası; yaşamınız boyunca, günlük hayatta karşılaşabileceğiniz kazalar sebebiyle oluşabilecek risklere karşı, maddi zararları teminatlar ile koruma altına alan bir sigorta ürünüdür.