Trafik Sigortası Yurt Dışında Geçerli mi?

Araç 03 Ağustos 2023

Her yıl yüzlerce aracında kazaya karıştığı, bu kazaların kimi zaman hafif kimi zaman büyük hasarlarla sonuçlandığı bir dünyada yaşıyoruz. Kazanın nereden ve ne zaman geleceği belli olmazken, olası bir kazaya karşı maddi anlamda tedbir almak kendimiz ve karşı taraf için yapacağımız en büyük iyiliklerden biri.

Trafik sigortası ile kaza anında karşı taraftaki aracın ve üçüncü kişilerin alacağı hasarlar güvence altında tutulur. Devlet tarafından yaptırılması zorunlu olan Zorunlu Trafik Sigortası yaptırılmadığı takdirde birtakım yaptırımlar söz konusu olacaktır. Bunlar para cezasının yanı sıra aracın trafikten men edilmesini de kapsayan yaptırımlardır. Araç aldıktan sonra sigorta süresi dahilinde sigortanın yaptırılması gerekmektedir.

Motosiklet Kasko Sigortası” ve “Motosiklet Trafik Sigortası” hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Trafik Sigortası Yurt Dışında Geçerli midir?

Trafik sigortası yalnızca Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir, yurt dışında geçerliliği yoktur. Ancak araç sahipleri isterse Yeşil Kart Trafik Sigortası uygulamasından yararlanabilir ve aracını yalnızca yurtiçinde değil yurt dışında da güvence altında tutabilir.

Yurt dışında geçerliliği olan ve yeşil kart sigortası olarak da geçen bu teminat ile aracınızın sigortası yurt dışında da geçerli olur. Bunun için yerine getirilmesi gereken birkaç adım vardır. Öncesinde yeşil kart sigortası hakkında detaylı bilgi ile başlayalım.

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Ülkemizde 1953 yılında başlayan yeşil kart sigortası sistemi, trafik sigortası poliçesinin yabancı ülkelerde de geçerli olmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Yeşil kart sigortası aynı zamanda Uluslararası Motorlu Taşıtlar Sigortası olarak da bilinir.

Yeşil kart sigortası ile her ülkede farklı poliçeler yaptırmaya gerek kalmadan tek bir belge ile tüm ülkelerde olası kaza hasarlarına karşı güvence sağlanmış olunur.

Yeşil Kart Sigortası Nerelerde Geçerlidir?

Yeşil kart bürosu bulunan her ülkede geçerlidir. Toplamda 40’ın üzerinde ülkede yeşil kart sigortası mevcuttur. Bu sistem ülkemizde Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu tarafından idare edilmektedir. Yeşil karta sahip olan araç sürücüleri yurt dışında bir kazaya karışırsa o ülkenin yeşil kat bürosuna müracaat etmesi ve hasarla ilgili işlemleri orada yaptırması gereklidir.

Yeşil Kart Sigortası Kapsamı

Yeşil kart sigortası de tıpkı trafik sigortasında olduğu gibi üçüncü şahısların araçlarına ait maddi ve manevi zararları karşılar. Yanı sıra kaza sonucu yolcuların yaralanması durumunda tedavi giderleri de yeşil kart tarafından karşılanır. Sigortalının kendi aracında oluşan hasarlar sigorta kapsamında yer almaz.

Olası bir kazada karşı taraf gibi kendi aracınızın da güvence altında olmasını istiyorsanız Kasko sigortasının teminatlarından yararlanabilirsiniz. Kasko sigortanızı yurt dışında geçerli kılmak için sigorta acentenizle iletişime geçebilir ve gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz. Kasko konusunda araya bir parantez açalım zira kaskonun yurt dışında geçerli olup olmadığı merak konusudur.

Kasko Sigortası Yurt Dışında Geçerli mi?

Kasko sigortası yalnıza Türkiye sınırları içindedir. Ancak kasko kapsamına yurt dışı teminatı eklendiği takdirde, yurt dışında da geçerli olacaktır. Böylelikle aracınız yalnızca Türkiye’de değil başka bir ülkede de kazaya karışsa, sigorta kapsamı altında yer alacaktır. Satın almış olduğunuz kasko türüne göre (dar, tam, genişletilmiş kasko) yurt dışı teminatının kasko poliçenize eklenip eklenemeyeceğini mutlaka sigortacınız ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Yeşil Kart Sigortası İçin Gereken Belgeler

Yeşil kart sigortası nereden alınır sorusunun yanıtı ile başlayalım. Yeşil kart sigortasını Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’nun İstanbul, İpsala, Kapıkule ve Hamzabeyli’de bulunan merkezlerinden yaptırabilirsiniz. Ayrıca bizimle de iletişime geçerek yeşil kart sigortası teklifi alabilir ve hemen poliçenizi yaptırabilirsiniz. 

Yeşil sigorta için Türkiye’de yaptırdığınız zorunlu trafik sigortası fotokopisi gereklidir. Yanı sıra araç ruhsatını da ilgili merkeze ibraz etmeniz gerekir. Sigorta ücretlerini ilgili merkezlerden kredi kartı ile yatırmanız mümkündür.

Yeşil Sigorta Fiyat Listesi 2023

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından belirtilen listeye göre, yeşil sigorta fiyat tablosu aşağıdaki gibidir;

Geçerlilik Süresi Otomobil Motosiklet
15 gün 47,25 € 37,80 €
1 ay 59,06 € 47,25 €
2 ay 82,69 € 66,15 €
3 ay 106,31 € 85,05 €
4 ay 129,94 € 103,95 €
5 ay 153,56 € 122,85 €
6 ay 177,19 € 141,75 €
1 yıl 236,25 € 189,00 €

 

Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.