Sigorta Nedir?

Diğer 11 Mayıs 2023

Sigorta, gelecekte yaşanabilecek olumsuz olaylara yönelik güvence sağlayan bir sözleşme türüdür. Bu güvence, ödenen belli bir prim karşılığında gerçekleştirilir. Böylelikle sigortalı bireylerin uğrayacağı çeşitli zararlar anlaşmalı olduğu sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Sadece kişinin sağlığı değil, malını ve tüm yaşam alanını da kapsar. Sigorta sayesinde beklenmedik durumlarda ortaya çıkan masraflar, kişinin bütçesini etkilemez ve kendisini büyük bir yükten kurtarır. Parayla ölçülebilen her risk için sigortalama işlemi mümkündür. Yazılı sözleşmenin detayları her şirkete göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle sunulan teminatlar özenli bir şekilde incelenmelidir. Herhangi bir uyuşmazlık halinde ise Sigorta Tahkim Komisyonu çözüm sağlamaktadır.

Sigorta Ne İşe Yarar?

Gerçekleşme ihtimali olan olumsuz durumlara yönelik zararın giderilmesini sağlayan sigorta, kişileri maddi ve manevi bir yükün altına girmekten kurtarır. Bu anlamda geleceğe dair maddi endişelerin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Böylece olası risklere karşı hazırlıklı olursunuz. Sadece sizin değil, başka tarafların da yol açtığı zararların da telafisini sağladığı için geniş kapsamlı bir güvence sistemi sunmaktadır. Üstelik bazı sigortalar sizinle birlikte ailenizi de güvence altına almaktadır. Bu bağlamda sigorta, müşterilerine rahat ve huzurlu bir hayat vadetmektedir.

Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Sigorta çeşitleri, kullanım amacı ve ihtiyaca göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bazı sigortalar zorunlu olabildiği gibi bazıları da tamamen isteğe bağlıdır. Dilerseniz ek teminat alarak mevcut riskleri en aza indirmeniz de mümkündür.

1. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Genel sağlık sigortası sahibi olan bireylerin, özel hastanelerde tedavi almalarına olanak sağlayan sigorta türüdür. Bu bağlamda kişiler, başvurdukları sağlık merkezinde katılım payından başka hiçbir ücret ödememektedir. SGK anlaşması olan özel hastanelerde geçerlidir. Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde SGK tarafından ödemesi yapılmayan yatarak ya da ayakta tedavi masrafları da karşılanmaktadır. Üstelik ek teminatlar ile doğum giderleri için de güvence sağlanabilmektedir.

2. Özel Sağlık Sigortası

Kaza ya da hastalık nedeniyle ortaya çıkabilecek sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlayan özel sağlık sigortası, zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Belli teminatlar ve limitler kapsamında hizmet sunarak sigortalı kişinin, anlaşmalı özel hastanelerden faydalanmasını sağlar. Bu bağlamda tahlil, cerrahi müdahale, tetkik ve muayene alanlarında tedavi olanağı sağlamaktadır.

3. Evcil Hayvan Sigortası

Evcil hayvan sigortası, kedi ve köpeklerin acil hastalık durumları ile herhangi bir kaza yaşamaları sonucunda oluşan tedavi masraflarını karşılamaktadır. Bu anlamda tahlil, ilaç, tetkik veya ameliyat gibi sağlık giderleri söz konusu olduğunda devreye girer. Evcil hayvan sigortası sayesinde can dostlarınız, olası risklerin sonuçlarına karşı korunmuş olur.

4. Zorunlu Trafik Sigortası

Adından da anlaşılacağı üzere zorunlu trafik sigortası, tüm araç sahiplerini ilgilendiren zorunlu bir sigorta çeşididir. Sürücüler bu sigortayı yasal olarak yaptırmakla yükümlüdür. Trafikte yaşanabilecek kazalarda devreye giren bir sözleşmedir ve çeşitli zararların masrafını belirli limitler dahilinde üstlenir. Aynı zamanda üçüncü şahıslarda oluşabilecek hasarlarda da ödeme sağlamaktadır.

5. Kasko Sigortası

Araç sahipleri için önem arz eden kasko sigortası, yaşanabilecek hasarlara karşı aracı güvence altına almaktadır. Kişinin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilen bir sigorta türüdür. Çalınma, yolda kalma, çarpma, üçüncü şahısların verdiği zararlar ya da yanma gibi durumlarda sigortalının mağduriyetini gidermek için devreye girer. Bu anlamda maddi hasarın telafisini sağlayarak acil yardım desteği de sunabilmektedir.

Kasko aracınızı yalnızca kaza, çalınma, yolda kalma gibi durumlardan korumakla kalmaz aynı zamanda depremden hasar görmesi durumunda da güvence sağlar. Diğer bir deyişle Kasko yaptırarak depremden kaynaklanan hasarların maddi yükünü de hafifletmiş olursunuz.

6. Dask Zorunlu Deprem Sigortası

Deprem ya da deprem sonrasında meydana gelen zararların belirli limitler dahilinde karşılanmasını sağlayan sigorta türüne DASK zorunlu deprem sigortası denir. Bu sayede afetin yarattığı hasarların maddi karşılığının bir kısmı Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından ödenir.

7. Konut Sigortası

Evinizin ve eşyalarınızın etkilenebileceği; yangın, hırsızlık ya da doğal afetler gibi durumların yaratacağı maddi risklere karşı sizi koruma altına alan sigorta çeşididir. Sadece ev sahipleri değil, kiracılar için de bu güvenceyi sağlamaktadır. Konut sigortası, zorunlu bir sigorta türü olmamakla beraber evinizde meydana gelebilecek olumsuz durumların bedellerine yönelik önemli bir tedbirdir.

Asistan hizmetleri sayesinde çeşitli avantajlar sağlayan Evim Güvende konut sigortası sıklıkla tercih edilen sigortalar arasında yer almaktadır. Bu sayede konut sahibi olarak sadece evinizi olası risklere karşı güvence altına almakla kalmaz, ek olarak kombi ve klima bakım hizmetleri gibi konut bakım planına da destek olur. 

8. Hayat Sigortaları

Sigortalı bireyin vefat etmesi veya sakat kalması halinde güvence sağlayan hayat sigortası, küçük tasarrufların birikimi sayesinde yaşam kalitesinin artmasını sağlar. Zorunlu bir sigorta türü değildir ve vefat haline sigorta sahibinin ailesine de maddi güvence sunar. Ülkelere göre farklılık gösteren hayat sigortaları Türkiye’de dört kategori altında toplanmıştır. Bunlar; ölüm hali sigortası, grup hayat sigortası, maluliyet sigortası, ferdi kaza sigortası, sağlık sigortası ve özel durum sigortası şeklindedir.

9. Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sigortası, yolculuk sürecinin başı ve sonu arasında kalan dönemi kapsayan sigorta türüdür. Bu bağlamda yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde yaşanabilecek kaza, hastalık, eşya kaybı veya çalınması gibi olumsuz durumlara yönelik koruma sunar. Yaptırılması zorunlu değildir ve yolcunun hem kendisinin hem de eşyalarının güvenliğini sağlayarak acil durumlarda önem arz eder.

10. Nakliyat Sigortaları

Nakliyat sigortaları, malların nakliye aracı ile taşınması sırasında herhangi bir fiziki hasar görmesi durumunda çeşitli teminatlar sunan sigorta türüdür. Yurt içi ve yurt dışı taşımacılığı konusunda farklı sigorta türleri olmakla beraber genel olarak sunulan teminatlar, nakliyat emtia ve nakliyat abonman teminatıdır. Ek olarak zorunlu bir sigorta türü değildir.

11. Cep Telefonu Sigortası

Beklenmedik olumsuz durumlar neticesinde cep telefonunuzda meydana gelen zararı karşılayan bir kasko sigortası türüdür. Sıvı teması, hasar alma (yurt dışı dahil), hırsızlık, kırılma ve voltaj hasarı gibi durumlarda ortaya çıkan masrafları karşılar. Gerekirse sigortalıya benzer değerde bir cihaz da temin edilebilmektedir. Sigortanın sunmuş olduğu güvence kapsamı ise sigorta şirketine göre değişebilmektedir.

12. Makine-Montaj Sigortaları

Montaj faaliyetleri sürecinde yaşanabilecek risklere karşı güvence sağlayan makine-montaj sigortaları, bir mühendislik sigortası çeşididir. Bu anlamda şantiye bölgesindeki yapıların, fabrikaların, hazırlık malzemelerinin, elektrikli parçaların, iş makinelerinin yerleştirilmesi veya monte edilmesi esnasında meydana gelen zararları kapsamaktadır. Hatta insan kaynaklı olarak ortaya çıkan zararlar ile sel, deprem, yangın, yıldırım ve toprak kayması gibi doğal afetlerde de güvence sunmaktadır.

Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Eğer herhangi bir sigorta türünden faydalanmak istiyorsanız online olarak sigorta teklifi almanız mümkündür. Böylece ihtiyaç duyduğunuz branşa yönelik fiyatları değerlendirebilir ve teminatlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz Genç Sigorta ile telefon üzerinden kontak kurabilir veya direkt ofisimizi ziyaret ederek sigorta işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Bazı durumlarda sizden birtakım belgeler isteneceğini unutmamanız gerekir. Sigorta türüne göre istenen resmi kâğıtlar da değişebilmektedir.

Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigorta yaptırırken öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta size sunulan poliçenin kapsamıdır. Bu bağlamda ihtiyacınız için en uygun olan teklifi değerlendirmeniz gerekir. Özellikle poliçede yer alan teminat bilgilerini detaylı olarak okumanız önem arz eder. Böylece olası durumlarda zararınızın ne kadarının karşılanacağını bilmiş olursunuz. Sigortanın sunduğu teminatlar hakkında bilgi sahibi olmak, gelecekte herhangi bir teknik problemle karşılaşma ihtimalinizi de azaltacaktır. Çünkü her sigorta kuruluşunun farklı teminatları ve hizmet kalitesi bulunmaktadır.

Sigorta Nereden Yaptırılır?

Sigorta sahibi olmak istiyor ancak nereden yaptıracağınızı bilemiyorsanız sahip olduğu tecrübe ile uzun yıllardır profesyonel hizmet veren Genç Sigorta’ya başvurabilirsiniz. Bu sayede sektördeki en güncel bilgilere sahip olabilir ve en uygun prim ödemelerinden yararlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sayfanın üst kısmında yer alan forma tıklayarak bilgilerinizi bırakmak ya da 0216 411 95 17 numaralı telefon hattımızdan bize ulaşmak olacaktır.

Sigorta Yaptırmanın Faydaları Nedir?

Sigorta yaptırılması halinde gelecekte yaşanma ihtimali olan olumsuz durumlara yönelik önceden tedbir alınarak bir tasarruf sağlanmış olur. Üstelik özel indirimlerden faydalanmanız halinde risklerin getireceği yüksek masraflardan da kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Hem canınızın hem de malınızın güvenliğini sağlayan sigorta çeşitleri, beklenmedik anlarda ortaya çıkan giderlere karşı ekonomik bir metottur. Bu anlamda ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir sigorta ile geleceğinizi güvence altına almanız mümkündür.

Sigorta Primi Nedir?

Bireylerin, karşılaşabileceği potansiyel risklerden etkilenmemek için yaptırdığı sigortanın bedeline sigorta primi denilmektedir. Bu bağlamda sigortalı, sözleşme kapsamında ödenmesi gereken miktarı sigorta şirketine düzenli olarak ödemektedir.  

Sigorta Poliçesi Nedir?

Sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki sözleşmeyi ifade eden poliçe, yasal anlamda karşılanması gereken talepleri belirler. Bu anlamda standart bir prosedürdür. İlk sigorta priminin yatırılmasıyla sigorta kapsamında yer alan tehlikelerin sonucu olarak ortaya çıkan zararların ödeneceğini taahhüt etmektedir. 

Sigorta Nasıl Sorgulanır?

Günümüzde artık sigorta sorgulama işlemleri online bir çatı altında toplanmıştır. Bu anlamda e-Devlet üzerinden sorgulama yapmanız mümkündür. Arama butonuna “sigorta sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır. Bu sayede sigorta başlangıç-bitiş tarihini, şirketin ismini ve poliçe detaylarınızı öğrenebilirsiniz. Eğer e-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız herhangi bir PTT şubesinden edinebilirsiniz. Benzer şekilde resmi bir kaynak olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayfasından da poliçe sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta türüne göre farklı bilgilerin istenebileceğini de unutmamanız gerekir. Tüm bunlara ek olarak anlaşmalı olduğunuz sigorta şirketinizle iletişime geçebilir veya size en yakın acenteye giderek merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Sigorta Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Poliçelerde zararın ne kadarının karşılanacağına dair bir oran belirlenebilmektedir. Böyle bir durumda sigorta şirketi o miktardan sorumlu olacaktır. Dolayısıyla sigorta türlerinin fiyatları belirlenirken bu durum da etkili olabilmektedir. Prim miktarının belirlenmesi bu anlamda çeşitli faktörlere bağlıdır. Örnek olarak özel sağlık sigortası için öncesinde sigortalının sağlık durumuna yönelik risk analizi yapılmaktadır. Buna göre her lehtara özel bir sigorta primi belirlenebilmektedir. Benzer şekilde kasko sigortasında da aracın incelemesi yapılmaktadır. Bu kapsamda daha önce kazaya karışmış bir aracın sigorta priminin, karışmamış bir araca göre daha yüksek olması muhtemeldir.

Sigorta Şirketleri Nelerdir?

Türkiye’de sigorta alanında hizmet veren şirketler aşağıdaki gibidir.  

 • Aksigorta  
 • Allianz Sigorta  
 • Anadolu Sigorta 
 • Ankara Sigorta  
 • Aveon Global Sigorta  
 • Axa Sigorta 
 • Bereket Sigorta   
 • BUPA Acıbadem Sigorta 
 • CHUBB European Group SE  
 • Corpus Sigorta  
 • Demir Sağlık ve Hayat Sigorta  
 • Doğa Sigorta  
 • Ethica Sigorta   
 • Eureko Sigorta 
 • Generali Sigorta
 • Groupama Sigorta 
 • Gulf Sigorta  
 • HDI Sigorta 
 • Hepiyi Sigorta 
 • Koru Sigorta
 • Magdeburger Sigorta 
 • Mapfre Sigorta 
 • Neova Sigorta 
 • Orient Sigorta 
 • Quick Sigorta  
 • Ray Sigorta
 • Sompo Sigorta  
 • Türk Nippon Sigorta  
 • Türkiye Sigorta 
 • Unico Sigorta
 • Zurich Sigorta 
Genç Sigorta Banner

İlgilendiğiniz bir sigorta ürünü mü var?
Numaranızı verin, uzmanımız sizi arasın.